Категорії
Міста, країни, люди

Палац Четвертинських

В селі Стригани, що на півночі Хмельницької області, знаходиться палац Четвертинських (князівський рід, що походить від волинської гілки Рюриковичів). Сьогодні споруда Четвертинських не в кращому стані, але всупереч усьому вона ще не втратила свого шарму.

Наприкінці XIX ст. до Романа Сангушка приїхав його близький друг князь Четвертинський. Князь перейнявся місцевою красою, викупив землі і облаштував маєток, а вже в 1904 р. збудував собі палац, де і залишився жити.

Палац Четвертинських у стилі європейського модерну збудований за проектом німецьких архітекторів німецькими інженерами-будівельниками. Праворуч від входу – триповерховий ризаліт, а ліворуч – двоповерховий. В центрі між цими ризалітами міститься одноповерхова частина палацу та мансарда.

Як згадують місцеві селяни, підлога в деяких кімнатах була із міді та утеплена товстим шаром лебединого пуху.

Серед декорацій особливою ошатністю відрізняються стелі, прикрашені яскравими квітами та совами. Мармуровий камін в вітальні, зображення тварин, стрічки.

До того ж в цьому селі Четвертинський побудував величезний п’ятиповерховий водяний млин і міст через річку.

Навколо палацу заклали парк із системою доріжок та рідкісними видами дерев, які де-не-де збереглися до цього дня.

Коли завершили будівництво маєтку, князь перевіз туди дружину, яка була молодша за нього на 20 років. Якось, дізнавшись, що жінка зрадила йому, він випив отруту і помер. Кажуть, що й досі коридорами палацу блукає його неспокійний дух.

З приходом радянської влади в князівських кімнатах комуністи займалися «хлібозаготівлями для шахтарів Донбасу». Місцеві селяни не дуже хотіли віддавати зерно і дійшло до збройного опору. У 1944-му в палаці НКВД розстрілювало бійців УПА. Потім в часи радянської влади в приміщенні палацу Четвертинських розміщувалася сільрада, шпиталь, санаторій для хворих на туберкульоз, дитячий табір. Було це також школою механізаторів і гуртожитком для робітників торфорозробок.

Мешканці Стриган розповідають, що через кілька десятиліть після того, як родина Четвертинських покинула маєток, заїжджав до села молодий офіцер, вдягнений у форму полковника радянської армії. Виявилось, що це один із синів Четвертинського. Він приїхав до батька на могилу і побував у колишньому родинному палаці. Після цього випадку нащадки роду Четвертинського до села більше ніколи не поверталися. Зараз палац перебуває у приватній власності та потроху руйнується. Охоронного статусу у споруди немає.

Залишити відповідь