Пангонг-Цо – «озеро високих луків»

Пангонг-Цо - «озеро високих луків»

Пангонг-Цо (або Бангонг-Цо – «озеро високих луків», «довгий океан божественної області», просто «озеро») – безстічне озеро в Гімалаях на висоті близько 4350 м над рівнем моря, площею біля 700 км².

Пангонг-Цо довжиною 134 км, простягається від Індії до Китаю. У самій широкій точці ширина становить майже 5 км. 60% довжини озера належить Китаю.

Пангонг-Цо - «озеро високих луків»

Пангонг-Цо

Це перше транскордонне озеро в Південній Азії, яке підпадає під дію Рамсарської конвенції як водно-болотне угіддя міжнародного значення. Кхурнакський форт знаходиться посередині північного берега озера Бангонг-Цо.

З 1952 року контролюється китайцями. В середині XIX століття озеро належало південній частині лінії Джонсона, де відбулася спроба провести індокитайський кордон по високогір’ю Аксай-Чину.

Пангонг-Цо - «озеро високих луків»

Озеро Бангонг-Цо

20 жовтня 1962 року під час Китайсько-Індійської війни Пангонг-Цо стає зоною бойових дій. В ході цієї війни встановлена лінія дійсного контролю, яка ділить озеро на три частини: індійську, китайську і спірну. Спірна територія – частина Пангонг-Цо (20 км в довжину) розташована на території КНР, але належність цієї частини озера Китаю заперечується Індією. Східна частина Пангонг-Цо знаходиться в Тибеті.

Вода в озері солонувата. В його водах живуть дрібні ракоподібні. Навколо Пангонг-Цо ростуть багаторічні трави і різноманітні чагарники, живуть кіанги і бабаки, гніздяться численні качки і чайки. Озеро приваблює багатьох мігруючих птахів: гірських гусей, брахманських качок.

Пангонг-Цо - «озеро високих луків»

Озеро Пангонг-Цо

Раніше озеро Пангонг-Цо було пов’язано з припливом Інду – Шайок, але тепер русло завалено природною греблею. В озеро з індійської сторони впадають два потоки, утворюючи болота по краях озера. Відкладення бруду показує, що Пангонг-Цо обміліло на 5 метрів. Взимку, незважаючи на солону воду, озеро Пангонг-Цо повністю замерзає.

До озера Пангонг-Цо добиратися майже 5 годин по дуже поганій дорозі Леха: від населених пунктів Шей і Гья, перетинаючи перевал Чанг Ла, де стоять прикордонники і маленька Чайхана. Потім дорога спускається до села Тангсте, перетинає річку Паган Наала (божевільний потік).

З травня по вересень – період туристичного сезону. Для відвідування озера Пангонг-Цо необхідно мати при собі Inner Line Permit – дозвіл на перетин внутрішніх ліній. Громадяни Індії можуть отримати індивідуальний дозвіл, іноземці повинні отримувати груповий, як мінімум на трьох людей, і повинні оплатити послуги акредитованого гіда. Все це можна оформити в Лехі. З міркувань безпеки плавати на човні заборонено.