Категорії
Міста, країни, люди

Печера гігантських кристалів

Печера кристалів (Cueva de los Cristales) – природне утворення в мексиканському місті Найка (штат Чіуауа), що лежить на глибині понад 300 метрів під землею. Унікальність печери представлена переплетіннями величезних прозорих кристалів селеніту (кристалічний різновид гіпсу), які досягають рекордних розмірів.

Гігантські формування кілька сотень тисяч років ростуть в заповненій водою підземній порожнині. Геологи називають дане мексиканське диво «Сікстинською капелою кристалів», тим самим натякаючи на красу і унікальність печери Кристалів.

Печера гігантських кристалів

Печеру гігантських кристалів випадково виявили у 2000 році два брата-шахтаря на прізвище Санчес, які займалися вивченням нового осушеного проходу в шахті срібно-свинцевого рудника для гірничодобувної компанії «Індустріас Пеньолес». Хоча добувачі руди Хуан і Педро звикли до найрізноманітніших формувань, що постають перед їх очима, але внутрішня панорама печери вразила їх своєю красою.

Печера гігантських кристалів

Коли промінь ліхтаря освітив підземний зал, він багато разів відбивався в різних напрямках, немов все тут було всипане шматками розбитого дзеркала.

Печера, що розташована на глибині 300 метрів містить в своїх надрах кристали, які, немов гігантські промені, вздовж і в поперек розсікають простір, створюючи воістину фантастичне видовище. Найбільший з гігантських кристалів досягає 11 метрів в довжину, 4 метри в діаметрі і 55 тонн ваги, що робить його найбільшим кристалічним утворенням природного походження, знайденим коли-небудь на Землі. Тутешні кристали гострі, як лезо бритви, деякі з них нагадують пащу акули, химерні свічки або величезні очі казкових персонажів.

Печера гігантських кристалів

З печер постійно відкачується вода, тому що в разі зупинки обладнання простір знову затопить. Вчені розробили спеціальну програму – проект Найка, зосереджений на захисті природного об’єкта від впливу негативних факторів. На повітрі кристали селеніту дуже швидко деградують, тому дослідники прагнуть максимально швидко зафіксувати всі дані унікальної геологічної знахідки, перш ніж вона зруйнується.

Печера гігантських кристалів

Селенітові кристали почали формуватися в підземній печері близько півмільйона років тому. Сприятливі для росту умови були сформовані низкою факторів – місто Найка лежить на стародавньому розломі, через який підземний магматичний вогонь мав доступ в камеру під печерою. Розпечена магма нагрівала ґрунтові води, в результаті чого вони наситились мінералами, в тому числі великою кількістю гіпсу.

Печера гігантських кристалів

Незабаром порожній простір печери повністю заповнився багатою на мінерали гарячою водою і залишався в такому в стані більше п’яти сотень тисяч років. Протягом усього цього часу температура мінеральної рідини не опускалася нижче 50 ° C, що дозволило мікроскопічним кристалам селеніту сформуватися і вирости до неймовірних розмірів. Через ідеальні умови вони безперервно росли, поки шахтарі, щоб глибше дослідити печеру, не викачали ґрунтові води.

Печера гігантських кристалів

Якщо кристали помістити в середовище, яке для них було «рідним» багато тисячоліть, вони знову продовжать рости.

В печері Кристалів-гігантів як і раніше дуже висока температура, через її близькість до підземної магматичної камери. Температура повітря всередині порожнини досягає +58 °C при вологості 90-100%. Знаходження в печері без спеціальних захисних костюмів може привести до сильного зневоднення вже через 10-15 хвилин. Такі екстремальні умови значно ускладнюють процес вивчення об’єкта вченими, які змушені носити охолоджувальні костюми і спеціальний рюкзак з респіратором, що дозволяє вдихнути холодного повітря. Навіть з усім обладнанням час перебування в печері не повинен перевищувати 30 хвилин за один раз.

Печера гігантських кристалів

Першою в шахтному комплексі Найка в 1910 році була виявлена печера на глибині 120 метрів, яка отримала назву «Печера мечів». Вона заповнена прозорими світлими кристалами, що не перевищують метрової довжини. Скоріше за все, температура на цій глибині опустилася значно раніше, зупинивши тим самим зростання селенітових утворень. Кристали з цієї печери можна побачити в багатьох музеях світу.

Печера гігантських кристалів

Тільки через 90 років світ дізнався про знамениту Печеру кристалів. Вона являє собою западину в формі підкови, розташовану всередині вапнякової скелі. Підлога печери усіяна прозорими блоками, з яких виступає величезний 11-метровий кристал.

При бурінні в 2009 році на 150-метровій глибині був знайдений ще один зал, який отримав назву «Льодовий палац». Тут селенітових утворень набагато менше і покриті вони тонкими ниткоподібними наростами і невеликими формуваннями, що нагадують «кольорову капусту».

Печера гігантських кристалів

Селеніт – одна з найдивовижніших форм гіпсу, яка часто формується в невеликі прозорі з’єднання. Лише зрідка селеніт утворює гігантські кристали, такі як в печері шахтного комплексу Найка. Мінерал через його м’який і білий колір назвали на честь грецької богині Місяця. Передбачається, що дана форма гіпсу володіє багатьма цілющими і метафізичними властивостями.

Печера гігантських кристалів

В силу величезної наукової та естетичної важливості природне диво в Мексиці знаходиться під охороною, а доступ в печери відкритий тільки для вчених і дослідників. Але зловмисникам з метою видобутку мінералу вже кілька разів все ж таки вдавалося зламати замки. Коли ще об’єкт не був захищений металевими дверима, багато кристалів неодноразово піддавалися руйнуванню – деякі відвідувачі намагалися відколоти шматок в якості сувеніра, інші – переслідували комерційні цілі.

Вивчення печери, яка стільки часу знаходиться в закупореному стані, дозволяє геологам досліджувати і аналізувати унікальні дані, які дають можливість побачити, як поетапно розвивалася земна кора протягом багатьох тисячоліть. Чималий інтерес дане природне утворення викликає й у біологів, оскільки мікроскопічні порожнини в кристалах можуть зберігати давні мікроорганізми.

У 2011 році канал Discovery підготував проект під назвою «Найка. По ту сторону Печери кристалів». У передачі розповідалося про проведення комп’ютерного моделювання і математичної обробки, що дозволило припустити можливість існування інших подібних печер, але подальші дослідження можуть привести до руйнування кристалів.

Після закінчення видобутку всіх оточуючих руд водні насоси будуть відключені, в результаті чого зали печери знову затопить водою і вона повернеться до свого попереднього стану.

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Печера гігантських кристалів

Залишити відповідь