Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Персик звичайний

Хімічний склад персика,
Дія персика,
Способи застосування персика.

Персик звичайний (Persica vulgaris Mill.) – невелике дерево висотою 2-5 метрів, з широкою кроною і червонувато-коричневого лускатої корою. Належить до родини Rosaceae (розові).

Персик звичайний
Персик звичайний, квітка рослини

Листя персика чергове, подовжено-ланцетне, пильчасте, із загостреною верхівкою і клиновидною основою.

Квітки сидячі. Тичинок багато, маточка з одним стовпчиком, голівчастим рильцем і верхньою зав’яззю.

Плід персика – куляста зеленувато-біла з рум’янцем бархатисто опушена кістянка діаметром 3-12 см. М’якоть плода солодка або кисло-солодка, соковита, ароматна.

Кісточка велика, міцна, глибоко борозенчаста. Насіння гіркувате або солодке, з запахом мигдалю.

Листя персика розпускаються одночасно з квітками або пізніше. Цвіте в березні-квітні, плоди дозрівають в липні-вересні.

Культивується персик в великій кількості сортів в садах, на плантаціях, в парках як цінна плодова рослина.

Батьківщина – Китай. Поширений на Кавказі, в Молдові, на півдні України, в Середній Азії. Для лікування використовують листя, квіти, плоди і насіння персика.

Заготовляють листя і квітки персика в період цвітіння рослини і пізніше, зриваючи їх вручну, і сушать в тіні на свіжому повітрі, в добре провітрюваному приміщенні.

Плоди збирають у міру дозрівання і вживають в їжу головним чином в свіжому вигляді, зберігаючи при цьому кісточки з насінням.

Хімічний склад персика. Плоди персика містять до 15% цукрів, лимонну, винну, яблучну, хінну, хлорогенову кислоти, до 0,62% вітаміну A і до 20 мг / 100 г аскорбінової кислоти, вітаміни групи B, фарбувальні речовини – каротиноїди (зеаксантин, криптоксантин, лікопін), запашну ефірну олію.

Насіння персика містить до 60% жирної олії, до складу якої входять олеїнова, пальмітинова, стеаринова кислоти і ситостерин, а також глікозид амигдалін, ефірну мигдальну олію.

Персик звичайний
Персик звичайний, плоди рослини

Дія персика. Плоди персика посилюють секреторну діяльність травних залоз, сприяють гарному переварюванню важкою і жирної їжі, мають проти блювотну властивість, а листя і квітки – проносну.

У народній медицині плоди персика вживають в свіжому вигляді при запорах, поганій роботі шлунка, при блювоті, недостатній діяльності печінки і як хороший зміцнювальний і вітамінний засіб.

Настій квіток і листя персика приймають при запорах.

Способи застосування персика. З насіння персика отримують персикову олію, яку широко використовують для приготування мазі, а також в парфумерії і лікеро-горілчаному виробництві.

Залишити відповідь