Категорії
Міста, країни, люди

Подорожі Тосканою

Італійська Тоскана (Toscana) – дивовижний регіон, який обов’язково потрібно відвідати хоча б один раз в житті. Вкриті виноградниками пагорби, розкидані по ним старовинні містечка, чудова Флоренція, яку неможливо забути. В Тоскану приїжджають і любителі мистецтва, і гурмани, і звичайні туристи, які прагнуть побачити один з найпрекрасніших куточків нашої планети.

Подорожі Тосканою
Пейзажі Тоскани

Тосканою найкраще пересуватися на машині, залишивши осторонь галасливі автостради, рухатися по серпантину вузьких сільських доріг, багато з яких прокладені ще древніми римлянами. А починати подорож ліпше зі столиці регіону – Флоренції.

Подорожі Тосканою
Сади Боболи

Флоренція. Головне місто регіону – немолода Флоренція (Firenze), яка була заснована в 59 році до нашої ери. В XI столітті вона досягла розквіту, а епоха Відродження принесла Флоренції світову славу на багато століть вперед.

Подорожі Тосканою
Кафедральний собор, Флоренція

– Кафедральний собор. Перше, що потрібно побачити у Флоренції її собор, повна назва якого Санта-Марія-дель-Фіоре (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore) – це четверта за величиною базиліка в світі; до недавнього часу купол собору (висотою 42 м) вважався найбільшим в світі. Храм почали будувати в кінці XIII століття, а остаточно всі роботи завершилися лише через 600 років. Собор вражає туристів своєю зовнішньою обробкою, для якої використовувався мармур трьох кольорів, відповідних кольорам національного прапора Італії.

Подорожі Тосканою
Галерея Уффіці, Флоренція

– Галерея Уффіці. У Флоренції знаходиться відома галерея Уффіці (Galleria degli Uffizi) – один з найпопулярніших художніх музеїв Італії. У галереї Уффіці виставляються шедеври світового мистецтва, створені Тіціаном (Tiziano), Караваджо (Caravaggio), Джотто (Giotto) і іншими великими майстрами. Саме в ній зберігається «Святе сімейство» Мікеланджело Буанаротті (Michelangelo Buonarroti) і «Народження Венери» Сандро Боттічеллі (Sandro Botticelli). Обов’язково варто побачити статую Давида Мікеланджело, яка знаходиться в галереї Академії витончених мистецтв (Accademia di belle arti di Firenze).

Подорожі Тосканою
Палац Медічі-Ріккарді у Флоренції

– Палаци. Найвідоміші палаци міста: Палаццо Веккьо (Palazzo Vecchio) і Палаццо Пітті (Palazzo Pitti). Палаццо Веккьо побудовано на рубежі XIII-XIV століть в якості резиденції правителів Флоренції. Палаццо Пітті – найбільший в місті палац, колишня резиденція спочатку герцогів Тоскани, а потім і італійських королів. Поруч з палацом Пітті розташовані Сади Боболі (Giardino di Boboli) – один з найкращих зразків садово-паркового мистецтва часів Ренесансу.

Подорожі Тосканою
Ф’єзоле

Ф’єзоле. Залишаючи Флоренцію, зробіть невеликий гак на північний схід, у Ф’єзоле (Fiesole). Відстань між містами – всього десяток кілометрів. Ф’єзоле засновано етрусками в IX столітті до нашої ери, примітне древніми руїнами, які залишилися від їхніх поселень.

Стародавні Фезули – місто, де розташовувалася школа римських жерців-авгурів. З тих часів тут залишилися терми і амфітеатр, які датуються I століттям до нашої ери. У місті збереглося безліч інших будівель вельми поважного віку – церква кінця X століття, собор Святого Ромула (San Romolo), побудований в 1028 році, палац єпископа XI століття.

Подорожі Тосканою
Чертальдо

Чертальдо. Далі дорога лежить на південь. Залишивши Флоренцію, через 60 км ви потрапите в Чертальдо (Certaldo), на батьківщину Джованні Боккаччо (Giovanni Boccaccio), автора відомого «Декамерона». Древнє і мальовниче місто відрізняється від багатьох інших тим, що в ньому немає головної площі. Замість неї – вулиця, названа на честь знаменитого письменника Віа Боккаччо.

Стара частина міста збереглася з XIII-XV століть практично в незмінному вигляді. Тут є кілька красивих старовинних палаців, а для любителів літератури обов’язковим пунктом туристичної програми стане будинок Боккаччо: в ньому письменник народився, в ньому і помер. Похований він в церкві святих Якопо і Філіппо (San Jacopo e Filippo), побудованій в XIII столітті.

Подорожі Тосканою
Сієнський собор

Сієна. З Чертальдо вирушайте в середньовічну Сієну (Siena), місто вина. Сієна розташована в долині К’янті (Chianti) – в головному символі Тоскани. Історичний центр міста відноситься до об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Символом же самої Сієни є кінні перегони – знамените Паліо (il Palio). Вони проходять двічі на рік, на початку липня і в середині серпня, на головній площі міста Пьяцца дель Кампо (Piazza del Campo), яку спеціально для цієї події вкривають товстим шаром землі.

Тут же, в Сієні, потрібно обов’язково подивитися на чудовий собор Санта-Марія-Ассунта (Сattedrale di Santa Maria Assunta), головну церкву міста. Зсередини він прикрашений фресками відомих художників Ренесансу – Донателло (Donatello), Пінтуріккьо (Pinturicchio) та інших. А зовні собор облицьований різнобарвним мармуром і прикрашений численними скульптурами (на жаль, майже всі вони замінені копіями).

Продовженням собору є Баптистерій (Battistero), побудований на початку XIV століття. У християнстві баптистерій використовується для здійснення таїнства хрещення. Водохресна купіль в Сієні – одна з найвидатніших пам’яток Відродження, створена в 1428-1430 роках.

Подорожі Тосканою
Валь-д’Орча

Валь-д’Орча. Якщо дозволяє час, можна відправитися з Сієни далі на південь, в район Валь-д’Орча (Val d’Orcia), ландшафт якої також є об’єктом культурної спадщини ЮНЕСКО. Тут на особливу увагу заслуговують кілька невеликих міст, в першу чергу Монтальчіно (Montalcino), П’єнца (Pienza) і Монтепунчіано (Montepulciano).

– Монтальчіно – батьківщина знаменитого італійського вина Brunello di Montalcino. Щороку в липні тут проходить джазово-винний фестиваль. Якщо ви подорожуєте по Тоскані в інший час, обов’язково випийте пару келихів чудового Брунелло і продовжуйте свій шлях.

Подорожі Тосканою
П’єнца

– П’єнца – пам’ятник історії, внесений до списку ЮНЕСКО. П’єнца – батьківщина папи Римського Пія II. Він спробував втілити тут мрію про «ідеальне місто», про яке вперше заговорив ще Платон. В епоху Відродження багато діячів мистецтва буквально марили «ідеальними містами», і саме в П’єнца ці ідеї були реалізовані максимально повно. На жаль, папа Римський Пія II помер всього через 4 роки після початку реконструкції міста, і з тих пір, з початку 1460-х років, П’єнца зберігає свій майже ідеальний вигляд.

Подорожі Тосканою
Виноградники Тоскани

– Монтепунчіано. Монтепунчіано – ще одне місто вина Тоскани, відоме не тільки однойменним сортом винограду, з якого роблять знамените Montepulciano d’Abruzzo, але і численними замками-палаццо, побудованими в стилі маньєризму в XVI столітті. Цей період пізнього Ренесансу носить назву «чинквеченто» (cinquecento). Головна ж визначна пам’ятка міста – церква Мадонна ді Сан-Бьяджо (Chiesa di San Biagio), побудована в середині XVI століття за проектом Антоніо да Сангалло Старшого (Antonio da Sangallo il Vecchio). Церква Мадонна ді Сан-Бьяджо являє собою еталонне будівництво епохи Ренесансу.

Подорожі Тосканою
Монтеріджоні

Монтеріджоні. Якщо відвідування Валь-д’Орча в ваші плани не входить, то, оглянувши Сієну, рухайтеся назад, в сторону Чертальдо, і заверніть в Монтеріджоні (Monteriggioni). Величезний замок з чотирнадцятьма баштами, що стоїть на вершині пагорба, згадується в «Божественної комедії» Данте Аліг’єрі (Dante Alighieri) – і хоча б з цієї причини на нього варто поглянути. Можливо відкрита панорама замку і здасться вам дивно знайомою. Швидше за все, так воно і є: саме ці стіни і башти можна побачити у фільмах «Гладіатор» і «Англійський пацієнт».

Подорожі Тосканою
Сан-Джиминьяно

Сан-Джиминьяно. З Монтеріджоні слід попрямувати у бік Сан-Джиминьяно (San Gimignano), знаменитого міста 72 веж. Крихітне містечко, в якому проживає трохи більше 7000 чоловік, цікаве своїми вежами, так званими «середньовічними хмарочосами». У XIV столітті будівля такої вежі свідчило про багатство і процвітання, і кожне знатне сімейство будувало свою споруду, вищу і красивішу за інших. На жаль, до наших днів збереглося лише 14 будівель, але і вони забезпечили місту місце в списку історичних шедеврів ЮНЕСКО. Все місто можна не поспішаючи обійти за 2-3 години, але побувати в ньому обов’язково потрібно.

Подорожі Тосканою
Вольтерра

Вольтерра. Наступна обов’язкова зупинка на маршруті – стародавнє місто Вольтерра (Volterra). Перші поселення, що виникли на місці сучасної Вольтерри, відносяться до залізного віку. Але фортечні стіни навколо міста набагато молодші, вважають, що їх побудовано в IV столітті до нашої ери. Завдяки археологічним розкопкам тут виявлено безліч пам’ятників часів етрусків і римлян. Здалеку Вольтерра здається похмурою і недружньою, але це дивовижне місто, в якому потрібно зупинитися хоча б на пару годин.

Подорожі Тосканою
Ліворно

Ліворно. Досягнувши узбережжя, можна ненадовго зупинитися в Ліворно (Livorno). Рибальське село на початку XI століття, сьогодні це найбільший порт Тоскани.

Місто не може похвалитися великою кількістю історичних пам’яток, але тут варто прогулятися по мальовничій набережній і помилуватися красивими віллами, що стоять на березі. Навпроти міського порту можна побачити вежу-маяк, зведену в 1709 році. А любителям занедбаних місць буде цікава будівля термального курорту в стилі модерн, яка спорожніла з 1968 року, але як і раніше залишається дуже красивою.

Подорожі Тосканою
Піза

Піза. Місто Піза (Pisa) представлення не потребує. Про її Падаючі вежі (Torre pendente di Pisa) знає, напевно, будь-яка людина на планеті, і кожен турист, який відвідує Італію, прагне опинитися на Площі чудес (Piazza dei Miracoli) і сфотографуватися на тлі вежі.

Однак далеко не всі знають, що Пізанська вежа – це дзвіниця Пізанського собору (Duomo di Pisa). Вона була побудована в 1360 році (будівництво тривало майже 200 років), а падати почала відразу ж після того, як був побудований третій ярус. За запевненням вчених, зробленим в 2008 році, вежа нарешті перестала завалюватися – раніше вона відхилялася від вертикалі на 1 мм за рік.

З інших визначних пам’яток Пізи варто відзначити базиліку XI століття Сан-П’єро-а-Градо (San Piero a Grado). Є версія, що колись тут був порт незалежної Пізанської республіки, в який прибув на кораблі святий Петро. На тому місці, де він зійшов на берег, і побудовано базиліку.

Менш відоме туристам кладовище Кампо Санто (Campo Santo). Воно примітне тим, що землю для нього привозили на кораблях з самого Єрусалима. Також в місті знаходиться Пізанський університет (Universita di Pisa), який є одним з найстаріших університетів Європи: ще в XI столітті тут розташовувалися навчальні заклади. В університеті здобув освіту, а потім і сам вів викладацьку діяльність найвідоміший уродженець Пізи Галілео Галілей (Galileo Galilei).

Подорожі Тосканою
Лукка
Найгарніші місця на планеті
Лукка, Тоскана, Італія

Лукка. Повертаючись в початкову точку подорожі – Флоренцію, потрібно обов’язково заїхати в місто Лукка (Lucca), яке знамените своїми церквами. Тут їх більш ніж достатньо. Більшість з них побудовані в період Треченто (trecento), яке ще називають Проторенессансом.

Терміном «треченто» в Італії прийнято називати XIV століття. Саме в той час Лукка переживала свій розквіт. Одним з найяскравіших представників мистецтва цього періоду є Джотто.

Ще одна визначна пам’ятка міста – фортечні стіни. Вони збереглися повністю, їх протяжність – понад чотири кілометри. Одна з найкрасивіших архітектурних пам’яток міста – собор святого Мартіна (Cattedrale di San Martino). Собор був закладений ще в VI столітті, а в XI перебудований. Потрапивши всередину, потрібно обов’язково поглянути на мармуровий надгробок початку XV століття, що зображує молоду жінку з собачкою в ногах. Пам’ятник є одним зі світових шедеврів архітектури.

Подорожі Тосканою
Ельба

Ельба. На закінчення огляду визначних пам’яток Тоскани згадаймо Ельбу (Elba) – без неї розповідь була б неповною. Ельба – це найбільший острів Тосканського архіпелагу, він займає третє за величиною місце серед італійських островів після Сицилії та Сардинії. Сумну славу Ельбі приніс відомий французький фрі-дайвер Жак Майоль (Jacques Mayol), історію життя якого описав Люк Бессон у фільмі «Блакитна безодня». Він жив на острові в останні роки свого життя, аж до самогубства, скоєного в 2001 році.

Ельба – популярний італійський курорт, улюблений багатьма за чисте море і пляжі з дрібним піском. Дістатися до нього можна на поромі з прибережного міста Пьомбіно (Piombino). На острові є кілька невеликих містечок-комун з музеями, церквами XI-XVI століть і двома-трьома старими фортецями. Але головним заняттям туристів, що прибувають на Ельбу, є пляжний відпочинок, віндсерфінг і прогулянки по узбережжю або невисокими мальовничими пагорбами.

Подорожі Тосканою
Тополі Тоскани
Подорожі Тосканою
Тоскана
Подорожі Тосканою
Фото Graziano Ottini
Подорожі Тосканою
Фото Marcin Sobas
Подорожі Тосканою
Фото Marek Kiedrowski
Подорожі Тосканою
Фото Глеба Тарро
Подорожі Тосканою
Фото Марціана Собаса

Залишити відповідь