Категорії
Екстрим і спорт

Пого-стик (pogo stik)

Пого-стик (Pogo stick) – пристрій з пружиною для стрибків від землі в положенні стоячи, використовується в якості іграшки, гімнастичного снаряду, або інструменту для екстремального виду спорту.

Пого-стик складається зі штанги з ручкою у верхній частині приладу, в нижній – з підніжки-педалі, основної платформи, і з пружини, яка з’єднує дві секції полюса.

Спортсмен, балансуючи на полюсі, поміщає ноги на подушечки педалей, потім стрибає вгору – вниз, коліна при цьому зігнуті. Коли пружина пого-стику майже зовсім стиснена або розширена, спортсмен піднімається на віддачі пружини, будучи запущений на кілька дюймів або футів в повітря.

Періодичний процес стрибків повторюється. Пого-стиком можна управляти шляхом перенесення своєї ваги від осі пружини в бажаному горизонтальному напрямку (горизонтальне пересування).

Пого-стик (pogo stik)

За однією з легенд автором першого пого-стику став мандрівник Джорж Хансбург (George Hansburg). Під час однієї зі своїх подорожей зустрів він одного бідного фермера. Доньку фермера звали Пого, і вона щодня ходила молитися до церкви.

Пого-стик (pogo stik)

Але в той день вона не змогла дістатися до церкви, тому що у неї не було взуття. Тоді бідний фермер зробив їй дерев’яну палицю, на якій вона змогла дострибати до церкви і не забруднити ніг. Коли Джорж Хансбург повернувся додому, він змайстрував «стрибаючу палку», прикріпивши до неї пружину.

Пого-стик (pogo stik)

В 1919 році Джордж Хансбург вперше запатентував свій винахід «Pogo Stick». На початку 1970-х Джорж Хансбург продає свою компанію бізнесменові з Нью-Йорка. З часом пого-стик були модернізовані додаванням елементів, що світяться, автоматичними лічильника для кількості стрибків та ін. Але первісний дизайн залишився незмінним до цих пір.

Пого-стик (pogo stik)

Через прискорене входження у світ екстремальних видів спорту пого-стик у даний час переживає ренесанс як новий вид екстремального спорту «Xpogo».

Пого-стик (pogo stik)

Пружинна паля «для стрибків на великі відстані і висоти» з використанням стиснення пружини на кожній нозі була запатентована в 1891 році Джорджем Х. Херрінгтоном Уїчіто (George H. Herrington), штат Канзас. Це був попередник пого-стику, сьогоднішніх ходуль на пружинах.

Пого-стик (pogo stik)

Сучасний Pogostick був винайдений Hans Pohlig і Ernst Gottschall з Німеччини. Німецький патент на пристрій «spring end hopping stilt» (стрибкова паля з пружинним кінцем) зареєстровано в Ганновері в березні 1920.

Вважають, що назва pogo походить від початкових двох букв в прізвищах винахідників Pohlig і Gottschall.

Пого-стик (pogo stik)

Дворучковий дизайн пого-стику був запатентований Джордж Б. Хансбургом в 1957 році. Hansburg описав походження назви Pogo від розмовної мови молодої бірманської дівчинки, батько якої створив сирий варіант пристрою, щоб дочка могла дострибати до місцевого храму для молитви.

Дизайн з однією вертикальною ручкою (зразок створював ризик для підборіддя користувача) було запатентовано ще в 1955 році.

Пого-стик (pogo stik)

Розроблені пізніше покращені зразки пого-стиків (Vurtego, Flybar, BowGo, і Up Wing pogo stick) дозволили джамперам стрибати набагато вище, ніж моделі на спіральній пружині. На цих нових паличках тепер можливі сальто і інші трюки, що сприяло зростанню нового виду спорту – екстремального Pogo або «Xpogo».

Пого-стик (pogo stik)

Проте, незалежно від того, які виготовляються поліпшення для різних типів моделей, основна ідея дизайну – людина верхи на пружині залишається незмінною.

Пого-стик (pogo stik)

Популярність стрибаючої палки коливається протягом багатьох років. У 1978 році завдяки маркетинговій схемі ірландських та італійських іммігрантів Ryne Recchia популярність пого-стиків різко зросла: унікальний дизайн і універсальність; конкурсні стрибки і світові рекорди.

Сьогодні пого-стик набирає популярності завдяки винаходу екстремальної pogo палички для Xpogo спорту.

Пого-стик (pogo stik)

Xpogo включає в себе верхову їзду на надзвичайній пого-палиці і трюки, визначені як стійкі і зі зростаючим потенціалом. Сьогоднішні Xpogo-палички мають потенціал більш ніж 10 футів висотою (вимірюється від землі до нижньої частини наконечника, один міжнародний фут = 0,3048 м).

Пого-стик (pogo stik)

Xpogo – це відносно новий вид екстремального спорту і в даний час користується зростаючою популярністю серед Xpogo-спортсменів по всьому світу.

Але яку б модель пого-стику ви не придбрали б сьогодні, вона допоможе поліпшити відчуття рівноваги, відмінно повеселитися з друзями, спалити зайві калорії.

Пого-стик (pogo stik)

На сучасних моделях можна здійснювати стрибки до 2-х метрів заввишки і до 4-6 метрів в довжину. Зроблені Пого-стики вже не з дерева, а з металу, і вже давно неметалева пружина погостиків дозволяє використовувати їх набагато довше.

Пого-стик (pogo stik)
Погостик Flybar

Сучасні модифікації.

«Коник-5» – сучасна модель транспортної іграшки, заснований на роботі пружини, яка знаходиться всередині його корпусу. Цей пого-стик призначений для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, вагою до 65 кг. Його маса – 3,8 кг.

«Flybar» – перший пого-стик, який працює за рахунок гумових джгутів. Принципово нову версію «пого» – флайбару впроваджено у виробництво спільними зусиллями у 2001 році професійним скейтбордером Енді Макдоналдом, власником фабрики SBI Ірвіном Аргинським і фізиком-винахідником Брюсом Мідлтоном.

У вересні 2004-го, витративши $ 2 млн., після численних випробувань, вони представили спортивний снаряд «флайбар» (планка, що літає) – усередині корпусу з ручками і опорами для ніг знаходиться поршень, який приводить в рух штовхач з гумовими еластичними елементами. Коли людина тисне на ручки і педалі, корпус приладу опускається уздовж поршня і еластичні елементи розтягуються. На якомусь етапі корпус зупиняється і гума починає стискатися, виштовхуючи корпус і людину вгору.

«Vurtego» – пневматична версія «пого» без гумових джгутів, створена Брайаном Спенсером, дозволяє підстрибувати на 2,5 м. Вурт важить менше 5 кг.

Пого-стик (pogo stik)
Погостик Vurtego

У 2008 Брайан Спенсер випустив нову версію Вурт – V2. З’явилася можливість вибрати «пого-палицю» під зріст від 150 і більше 180см. Є китайська менш дорога версія пого-стиків з більш дешевого матеріалу.

Більш новий пневматичний «Вурт – V3» з алюмінієвою трубою і новим безшумним повітряним поршнем»: анодовано-алюміній стандартний V3 і найтихіша версія «Хитрість V3».

«One Jump» – італійська пневматична модель пого-стику на ринку з 2009 року.

«BowGo» – новітній пого-стик фірми Toy Robots Initiative, розроблений в інституті робототехніки американського університету Карнегі – Меллон. Основний елемент «BowGo» виконаний з композитного матеріалу, який згинається, як лук. Композитні пружини з FRC здатні видавати в п’ять разів більше енергії в порівнянні з металевою пружиною.

Велика контактна поверхня дозволяє стрибати навіть на траві і піску. З іншого боку, вони погано працюють при високих температурах. Винахідник «Боугоу» – доктор Браун. Почав експериментувати зі стрибучими роботами на початку 80-х, коли NASA висловило інтерес до позаземних роботів, які зможуть стрибати під час дослідження інших планет і астероїдів.

Пого-стик (pogo stik)
Погостик BowGo

Тепер на нових палицях можливі сальто та інші видовищні трюки, які посприяли поширенню нового виду спорту.

Фінти з використанням пого-стиків дуже схожі на трюки на екстремальному самокаті: захвати Grabs, основний трюк – Peg Grab; One foot Grab, Judo, No hand peg grab, No foot peg grab, Judo – no foot peg grab, Superman peg grab, Cannon ball, No foot cannon ball, обороти ногою Leg tricks, Ulbs – основний трюк, 180 wrap, V-wrap, Scissor Kick, Wraps – обороти через ноги, McGryz, Wrap around, Reverses – перехід на протилежну сторону пого, Leap frog, Tuck reverse, 360 whip, StickFlips – переворот пого, Stickflip, Suction cup, Bri-flip, Mandy, сальто Flips, Backflip dismount, Frontflip dismount, Full backflip, Full frontflip.

Змагання. Pogopalooza – це чемпіонат світу з pogo stick. Приблизно 10 років тому Dave Armstrong створив невеликий сайт, присвячений погінгу.

Незабаром це переросло в невелике інтернет-співтовариство, що складається з жменьки погеров з різних міст Америки. В 2004 році з’явився флайбар і погінг одразу перетворюється з дитячої забави в екстремальний вид спорту. Саме тоді пройшла Pogopalooza 1.

На змаганні погери змагаються в 4 номінаціях: Big Air, Tech, Best Trick, і High Jump.

Pogopalooza 1 проведена в 2004 в Лінкольні, Небраска; Pogopalooza 2 – в 2005 р. в Чикаго, Іллінойс; Pogopalooza 3 – в 2006 році в Олбані, Нью-Йорк; Pogopalooza 4 – в 2007 році в Хантінгтон-Біч, Каліфорнія (Фред Гржибовський побив світовий рекорд у стрибках у висоту, перестрибнувши на флайбарі 2,2 м); Pogopalooza 5 – в 2008 р. в Парку Buena, Каліфорнія (15-річний Даніель Мехоні побив світовий рекорд у стрибках у висоту, перестрибнувши на Вурті 2,3); Pogopalooza 6 – в 2009 в Schenley, Окленд у змаганні з фрістайлу (big air) 1 місце зайняв Біф Хатчістон, Даніель Махоуні побив свій власний рекорд, підстрибнувши на 8 футів 5 дюймів.

Найбільша кількість стрибків за хвилину: 221 і найменша кількість стрибків за хвилину: 41. Pogopalooza 7 була проведена 21 серпня 2010 в Солт Лейк Сіті, Юта (у номінації по Big Air 1 місце зайняв Fred Grzybowski, зі стрибків у висоту Daniel Mahoney знову побив свій власний рекорд, підстрибнувши на 2,5 м, у номінації Tech 1 місце зайняв Earl Pote, найбільше стрибків за хвилину: 240).

Залишити відповідь