Категорії
Природа Тварини

Порода чорних курей аям цемані

Аям цемані (Ayam Cemani) – порода незвичайних курей, що мають практично все чорного кольору, крім крові, серця і печінки.

Походить порода з острова Ява (Індонезія). З недавнього часу аям цемані стали популярними в Європі.

Вперше аям цемані були імпортовані до Європи в 1998 році голландським заводчиком Яном Стеверінком (Jan Steverink), але вважають, що курей аям цемані голландські моряки, які мали численні контакти в Африці та Азії, могли і раніше привозити в Європу.

Порода чорних курей аям цемані
Порода чорних курей аям цемані

Аям цемані такого ж розміру, що і вітчизняні чорні кури. Гребінь одно- або двоверховий, прямостоячий. Птах повністю чорний: оперення чорне з зеленуватим блиском, чорні ноги і нігті на пальцях ніг, чорний дзьоб і язик, чорний гребінь і борідка, чорне м’ясо і кості і навіть органи темні. Півні важать 2-2,5 кг, вага курей – 1,5-2 кг, яйця в середньому – 45 г. Незважаючи на численні чутки, кров аям цемані не чорна, хоча темніша ніж у курей інших порід.

Взагалі чорний колір у курей зустрічається дуже часто. Найбільш відомі чорні породи – це мінорки, суматри, австролорпи, лонгшани, ла-флеши та ін.

Крім курей з чорним оперенням, існують породи курей зі шкірою і головними придатками чорного кольору, а також чорні кури, що мають чорну шкіру, гребінь і темно-фіолетові повіки, такого ж кольору ноги, оперення чорне та блискуче і тільки очі у них червоні.

Можливо, це результат мутацій. Хоча деякі дослідники, що займаються філогенезом роду Gallus (до якого відносяться всі види курей), стверджують, що в Індонезії жив собі Банківський півень, у якого були пігментовані чорним кольором не тільки пір’я, ноги, плесна і дзьоб, але також гребінь, щоки, сережки, вушні мочки, і шкіра.

Суматри старого типу також мали чорну шкіру і чорні головні придатки. Зараз майже всі представники цієї породи зі світлою шкірою. Арденські кури мають темно-фіолетові головні придатки. Чорних Чабо розводить в Таїланді Сутеп Ченгулія. Його дослідження підтверджують припущення, що чорні Чабо з чорною шкірою дійсно виняткові. У Японії їх називають Шінкуро. Цей різновид Чабо потрапив до Японії десь 300-400 років тому з Таїланду або Малайзії, і вже селекціонери Японії вивели своїх курей з темним кольором шкіри.

Аям цемані (кури з чорним оперенням, чорним забарвленням шкіри, ніг і сережок) відомі з давніх часів. Ось кілька витягів з різних джерел. «У китайській енциклопедії 1596 року, що є зібранням різних джерел, згадується сім порід, включаючи так званих коротконогих курей і курей з чорним пір’ям, з чорними кістками і м’ясом», – писав великий натураліст вікторіанської епохи Чарльз Дарвін. Цей же автор у своїй роботі під назвою «Мінливість тварин і рослин під впливом одомашнювання» пише: «Чорні кури – індійська порода, оперення біле і якби забруднене сажею, шкіра і окістя чорне. Ці риси характерні тільки для самців».

На черговій сторінці Дарвін цитує Азара, який повідомляє, що «в центральних районах Південної Америки, де дуже обережно ставляться до птахів, розводять породу з чорною шкірою і кістками, яку вважають плодовитою, і яка дає хороше м’ясо».

Далі він повідомляє: «Пан Лаярд описує одну з порід, наявну на Цейлоні, яка має шкіру, кістки і сережки чорного кольору, але пір’я нормальне, яке не опишеш краще, ніж порівнюючи його з пір’ям білих курей, простягнутих через забруднений сажею камін».

Цитата К. Стасіневічева в 1909 році: «Це маленькі, спритні, чорні курочки, у яких пір’я, шкіра, м’ясо і кістки чорні. Сережки синьо-вишнево-чорні, ноги чорні. М’ясо цих курей ніхто їсти не міг».

На початку XX століття Юзеф Вікторіні: «Це кури, що мають чорну шкіру і окістя, чорне оперення, вони мають чорне м’ясо, а в іншому, тобто в силуеті, в розмірі дуже схожі на звичайних вітчизняних курей. Гребінь прямий, сережки середньої довжини, ноги гладкі – всі ці частини тіла вишнево-чорного кольору, дзьоб і ноги чорно-сірі. М’ясо цих курей несмачне і майже неїстівне».

Порода чорних курей аям цемані
М’ясо чорних курей

Але з м’ясом не все так просто. Воно чудове і не поступається за смаком м’ясу інших порід. М’ясо цих чорних курей в деяких частинах світу є великим делікатесом, наприклад, в Індонезії, де воно казково дороге через приписувану таємничість.

Розводять курей аям цемані на Яві. Європейців з самою чорною із чорних курей аям цемані познайомив у 1998 році Ян Стеверінк (голландський селекціонер).

Аям цемані, що в перекладі безпосередньо означає «чорний півень», є дуже цікавою і рідкісною породою курей, що походить з Суматри. Чим же вони особливі? Мало того, що у них чорне пір’я, гребінь (такий гребінь часто буває і у інших порід курей, наприклад, Chabo), але аям цемані характеризуються повністю чорними кістками, м’ясом, навіть кров їх темніша.

Чорні кури аям цемані з чорною шкірою і м’язами були відомі ще в XVI столітті. Це, безсумнівно, найчорніша курка в світі, овіяна таємничою аурою і незвичайними властивостями.

Саму породу аям цемані вперше було описано голландськими колонізаторами в 1920 році, коли Індонезія ще була голландською колонією. Щоб врятувати цю цікаву породу курей від загибелі і повного забуття, її схрестили – малочисельні справжні аям цемані і місцева порода аям кеду дали початок аям кеду санами. Порода аям кеду навіть без домішок корисної породи австралорп володіє значними яйценосними і м’ясними якостями. Аям цемані не проявляє таких рис.

В Індонезії Гонаван Уісбісіно і Бамбанг Іраван створили велику ферму Сakra Farms на підставі зібраної інформації Яном Стеверінком про курей аям цемані з Суматри, де, найімовірніше, ще й досі існує дика форма чорної Банківської кури.

В порівнянні з іншими породами з чорним пір’ям, аям цемані безпосередньо походять від цієї дикої породи, про що свідчить і форма птаха, яка більш наближена до диких порід курки джунглів, курки суматри або до шовковистих.

І якщо початок такому типу птахів дав дикий предок джунглів, це означає, що Індонезія є колискою всіх курей-меланістів (від грец. μέλας — «чорний» — збільшення вмісту темного пігменту меланіну). В індонезійських джунглях і сьогодні живуть і досить добре розмножуються чорні кури, але більше припускають, що це здичавілі суматри.

Порода чорних курей аям цемані
Чорні кури суматри

Можливо популяція «найчистіших» аям цемані, яка цінуються серед аборигенів, зважаючи на оздоровчі особливості, до цих пір існує в центральній Яві. За описами Яна Стеверінка: «Сьогоднішніх аям цемані розводять в Індонезії лише кілька любителів. Багатьма індонезійськими дворами вільно бігають гібриди цих птахів, але там часто трапляються екземпляри і в чистому вигляді».

Порода чорних курей аям цемані
Чорне піднебіння породи аям цемані

Найчастіше зустрічається в індонезійських дворах нова порода аям кеду з яскравочервоним гребенем, який отримала в спадок від австралорпа. Проте навіть серед цих птахів час від часу попадаються особини не лише з чорним оперенням, а й з чорною шкірою і чорними головними придатками.

Незважаючи на селекцію, стандарт якої обмежує тільки забарвлення, велика кількість птахів має брак у вигляді білого пір’я, світлого піднебіння або гіперпігментації пір’я на спині і гриві. Таких птахів називають кеду галус. Однак значна частина цих птахів, включаючи шкіру, м’ясо і гребінь, чисто чорна.

Чорні кури з Беджі дуже дорогі. Їхня ціна коливається від 10 до 100 USD. Птахи з гіперпігментацією набагато дешевші. Незважаючи на високу ціну, виведення величезної кількості «чистих» курчат аям цемані – справа нелегка. Необхідно використовувати при розведенні інбридинг (англ. Inbreeding, від in – «всередині» і breeding – «розведення» – схрещування близькоспоріднених форм в межах однієї популяції). Тільки з 40% запліднених яєць, поміщених в інкубатор, вилуплюються курчата.

Трохи кращі результати дають натуральні виводки, але солідна частина птахів має деформоване пір’я або ж воно взагалі відсутнє. Звичайні селяни, на відміну від справжніх птахівників, не надто через це переживають, тому що за таких «деформованих» птахів можна отримати ще більшу суму.

Ян Стеверінк в 1998-2000 роках неодноразово відвідував Індонезію і привозив звідти яйця аям цемані в Голландію. З перших 20 інкубованих яєць в 1998 році вивели тільки одну курочку. Рік по тому з другого виводка в січні вивели тільки одного півника. У вересні 1999 року з’явилося ще 2 курочки і 2 півника.

Проект стандарту для виставкових порід для аям цемані недостатньо повний. Привезена з Індонезії інформація, що міститься в книзі Франса Сюдр, мізерна. Це азійська порода і тому вона повинна виділятися довгими ногами і м’язистим тілом. І найголовніший критерій аям цемані – чорне забарвлення всіх видимих частин тіла. Селекція завжди повинна проходити з метою досягнення ідеального меланізму у цієї породи курей.

Для елімінації (від лат. elimino – видаляю) небажаних ознак радять схрещувати аям цемані з найбільш близькою породою (суматра або кури арденської породи), уникаючи інбридингу.

Кілька птахівників із Німеччини, Голландії, Бельгії, Словаччини, Чехії зробили таке поєднання. Є кілька різновидів Ayam Cemani, включаючи шведську Чорну курку. Два польських птахівника розводять аям цемані і в обох популяціях з’являються кури з гіперпігментацією.

Чорне забарвлення аям цемані зумовлюють кілька генів, які до цих пір ще не розшифровані:
– W + (white) – домінуючий, викликає біле забарвлення ніг;
– id + (dermal-black pigment) – рецесивний, відповідає за наявність меланіну у шкірі;
– Fm (fibromelanosis) – домінуючий, активатор чорної пігментації сполучної тканини;
– C + (calour) – домінуючий, активатор створення меланіну;
– E (extended black) – домінуючий, створює чорне забарвлення пір’я;
– Ml (melanised) – домінуючий, також викликає чорне забарвлення пір’я.

Перераховані гени обумовлюють певне забарвлення, головним чином чорне. Щоб зрозуміти механізм їх дії, потрібно виявити, на які частини шкіри вони впливають, а також який колір визначають.

Меланіни і каротиноїди – пігменти, що додають забарвлення шкірі і пір’ю курей. Меланіни визначають жовтувато-коричневе (феумеланін) і коричнево-чорне (еумеланін) забарвлення.

Вироблення меланіну відбувається в особливих клітинах шкіри – меланоцитах. В них меланін накопичується у вигляді паличковидних гранул розміром від 0,5 до 1,3 мікрон.

Каротиноїди – це жиророзчинні пігменти, що визначають жовте (як у жовтку) або оранжево-червоне забарвлення. До цієї групи належить ксантофіл, зерна якого знаходяться і в живому епідермісі і в ороговілому поверхневому шарі шкіри.

Колір оперення залежить не тільки від пігментів, а й від мікроструктури пір’я, що створює той чи інший оптичний ефект за рахунок заломлення світла.

Порода чорних курей аям цемані
Півень аям цемані

У aям цемані пір’я, дзьоб, плесна, шкіра на всьому тілі, гребінь і сережки, все чорного кольору. Чорне забарвлення мають м’язи, сухожилля і стінки кровоносних судин (не кров), м’яка і тверда оболонка головного мозку, в легенях теж є невеликі плями чорного кольору. Бронхи і повітряні мішки пігментовані. Гонади містять багато меланіну, зате не пігментовані печінка і серце. Цей тип пігментації називається мезодермальним, на відміну від дермального.

Шкіра курей складається з двох шарів: відносно тонкого зовнішнього епідермісу ектодермального походження, і внутрішнього шару – дерми, мезодермального походження. Епідерміс складається з ороговілого і міжклітинного (живого) шарів. В дермі – щільний, волокнистий поверхневий шар сполучної тканини і внутрішній шар.

Виникнення гіпермеланізму aям цемані викликано активатором пігментних клітин, який Ф. Хутт назвав «fibromelanosis» – ген, що викликає пігментацію сполучної тканини. Темне забарвлення визначається геном Fm (fibromelanosis), пов’язаним з рецесивним геномом id +.

Ген E обумовлює чорне оперення, впливає також і на меланін в шкірі. Ймовірно, всі ці гени, що відповідають за забарвлення у aям цемані, впливають на весь організм загалом.

Чорне забарвлення плюсен і дзьоба курей породи aям цемані визначають два гени id + і W +. Ген W + відповідає зa білу шкіру і є домінуючим. Його рецесивна алель обумовлює жовте забарвлення шкіри. Ці гени впливають на епідерміс.

У 1977 р Ф. Джеффрі довів, що чорний колір ніг курей викликає присутність в гомозиготному варіанті двох генів id + і W +. Наявність меланіну в дермі під впливом id + зовсім не залежить від впливу гена, що викликає наявність меланіну в епідермісі і в пір’ї, яке з нього утворюється. Цей ген визначає і чорний колір райдужної оболонки ока.

Аям цемані мають меланін не тільки в епідермісі, але також в нижньому шарі дерми. Їх плесна перенасичена меланіном і у шкірі і в епідермісі.

Пір’я курей розрізняються за конструкцією, величиною і функцією. Пір’я буває контурне, пухове, напівпухове, ниткоподібне, вкрите щетинками і подібне до кисті. У аям цемані всі види пір’я чорні.

Однак під час схрещування аям цемані з курми іншого забарвлення, потомство може мати пір’я, забарвлене по-іншому, але зберігати чорну шкіру. Це доводить, що ця риса незалежна від генів, що обумовлюють колір оперення.

Поява чорного оперення aям цемані визначає кілька генів. Домінуючий ген C +, званий активатором хромогену, дає можливість створення зерен пігменту в оперенні. Таким чином, у aям цемані ген C + повинен бути в гомозиготному стані.

Порода чорних курей
Порода мінорка

Аям цемані, що мають повну чорну пігментацію, також мають домінантний ген E, який дає можливість поширюватися чорному забарвленню по всьому оперенню. У курей, що мають такий ген у гомозиготному стані, оперення забарвлене рівномірно.

Чорними є також гетерозиготні aям цемані з генотипом Ee +, але у деяких птахів може з’являтися окреме пір’я іншого кольору. Цей домінуючий ген впливає і на чорне забарвлення ніг.

Домінуючий ген Ml в гомозиготному стані є носієм іншого типу однорідного чорного забарвлення. У таких птахів, особливо у півнів, ноги світліші, а на тілі в деяких місцях з’являється світлий пух.

Надалі різниця проявляється в тому, що кури з гетерозиготними Mlml + не повністю чорні, ймовірно гени Ml і E взаємодіють.

За фенотипічний прояв забарвлення пір’я цих курей відповідає ген E. В гомозиготному стані EE визначає більш інтенсивне забарвлення і блиск.

І ще одна специфіка цієї породи: пух курчат аям цемані коротший, ніж пух курчат інших порід, наприклад, мінорки.

Скорочений генетичний запис «чорного» aям цемані можна подати так: C + C + EEMlMlFmFmid + id + W + W +.

Сьогодні важко судити, чи стане мода на аям цемані стимулом до їх розведення або ж ця порода зовсім зникне, як це сталося з іншими.

Стаття з польського журналу «Woliera» автор Марек Лабай у співпраці з Кшиштофом Кубіак.

Залишити відповідь