Портулак городній

Портулак городній

Хімічний склад портулаку городнього,
Дія портулаку городнього,
Способи застосування портулаку городнього.

Портулак городній

Портулак городній, склад рослини

Портулак городній (Portulaca oleraceae L.) – однорічна трав’яниста рослина з лежачими гіллястими стеблами довжиною до 10-30 см, належить до родини Portulacaceae (портулакові).

Листки портулаку городнього супротивні, дрібні, товсті, подовжено-клиноподібні, соковиті. Квітки дрібні, жовті, зібрані пучками по 2-3 в розгалуженнях стебла або в пазухах листків. Цвіте рослина в червні – вересні, плоди дозрівають у вересні. Плід портулаку – яйцеподібна коробочка.

Портулак городній

Портулак городній, плоди рослини

Зростає портулак городній як культурна рослина в городах, квітниках, а також як дика рослина близько парканів, біля житла, по полях, піщаних місцях. Поширений портулак в середній і південній смузі європейської частини материка, на Кавказі, в Середній Азії і на Далекому Сході.

Для лікування використовують траву і насіння портулаку городнього. Заготовляють траву у червні – жовтні і вживають в їжу в свіжому вигляді для салатів. Траву (стебла, листя і квітки) портулаку дикого сушать в тіні, на свіжому повітрі і зберігають як звичайну лікарську рослину.

Портулак городній

Портулак городній, квітка рослини

Хімічний склад портулаку городнього. Надземна частина рослини портулаку городнього містить білки, значну кількість вітамінів А, K і C, алкалоїди, глікозиди, мінеральні солі, жири, цукри, слизові і смолисті речовини, органічні кислоти; насіння – жирну олію, до складу якої входять лінолева, олеїнова, пальмітинова і інші кислоти.

Портулак городній

Рослина портулак городній

Дія портулаку городнього. Портулак городній популярний своєю сечогінною, вітамінною, протизапальною, бактерицидною дією.

У народній медицині свіже листя зі стеблами портулаку вживають в їжу при авітамінозах, як загальнозміцнювальний засіб для ослаблених хворих, при хворобах печінки, нирок, бактеріальній дизентерії, паралічі інфекційного походження, артритах.

Портулак – зелений листовий овоч з приємним присмаком лимона і хрусткою текстурою, багатий білками, вітамінами, залізом, кальцієм, омега-3 жирними кислотами. Схожість насіння зберігається до 25 років, що значно зміцнює імунну систему. Регулярне включення портулаку в раціон у вигляді салатів підвищує рівень енергії, позитивно впливає на здоров’я кісток, запобігає раку, хворобам серця, інсульту, знижує ризик розвитку у дітей аутизму і СДУГ (синдрому дефіциту уваги та гіперактивності).

Зовнішньо насіння портулаку городнього використовують у вигляді примочок при лускатому лишаї та інших шкірних захворюваннях. Культурні сорти портулаку також мають лікувальні властивості, але в меншому ступені.

Спосіб застосування портулаку городнього. Відвар портулаку городнього: 1 столову ложку подрібненої свіжої трави портулаку залити 1 склянкою холодної води, кип’ятити 10 хвилин на слабкому вогні, настоювати 1-2 години, процідити. Приймати по 1-2 столових ложки відвару 3-4 рази на день при вказаних вище захворюваннях.