Категорії
Різне

Постити корисно. Нобелівська премія 2016-го

Почався Нобелівський тиждень, в ході якого будуть розподілені найпочесніші наукові нагороди і названі лауреати в галузі фізики, хімії, медицини і фізіології.

3 жовтня 2016 року фахівець з клітинної біології з Технологічного університету Токіо Есінорі Осумі (Yoshinori Ohsumi) став Нобелівським лауреатом в галузі медицини і фізіології. Есінорі Осумі удостоєний нагороди за відкриття механізмів аутофагії.

В прес-релізі Нобелівського комітету сказано: «Відкриття Осумі привели до нової парадигми в розумінні того, як клітина переробляє свій вміст. Його робота відкриває шлях до розуміння фундаментальної важливості аутофагії в безлічі фізіологічних процесів, таких як адаптація до голоду і відповідь на інфекцію.

Постити корисно. Нобелівська премія 2016-го
Механізм аутофагії

Аутофагія – це процес утилізації і переробки непотрібних частинок клітини, різного «сміття», що накопичується в ній. Термін, що дав назву процесу, утворений з двох грецьких слів, які разом можна перекласти як «самоїдство» або «самопоїдання».

Те, що феномен взагалі існує, вчені виявили ще в 60-х роках минулого століття. Але не змогли розібратися в тонкощах механізму. У 90-х роках це зробив Осумі. Проводячи свої експерименти, він виявив, що є гени, які відповідають за аутофагію. І ось майже через чверть століття нагорода знайшла науковця, який став 39-м вченим в історії, удостоєним Нобелівської премії одноосібно.

Аутофагія властива живим організмам, в тому числі і нашим. Завдяки їй клітини позбавляються від непотрібних частин, а організм в цілому – від непотрібних клітин.

Природа завбачливо наділила клітини настільки дивною і корисною здатністю перетравлювати те, що «виглядає» зайвим або шкідливим. Діють вони (клітини) майже як ми, тільки автоматично. «Сміття» упаковують в спеціальні мішки – аутофагосоми. Далі переміщають їх в контейнери – лізосоми, де «всяка гидота» руйнується і перетравлюються. Продукти переробки (така собі «вторинна сировина») йдуть на виробництво палива для харчування клітини. З них виготовляються і нові будівельні блоки, які використовуються для оновлення клітини.

Постити корисно. Нобелівська премія 2016-го
Утворення фагосоми

Завдяки аутофагії клітина очищається від інфекції, що потрапила в неї, і від токсинів, що утворилися під час цього.
Аутофагія починає працювати найбільш інтенсивно, коли організм перебуває у стресовому стані. Наприклад, голодує. В цьому випадку клітина виробляє енергію за рахунок своїх внутрішніх ресурсів – з будь-якого накопиченого сміття і в тому числі з хвороботворних бактерій.

Відкриття лауреата свідчить: голодувати, а іноді і постити все-таки корисно – організм дійсно очищається, що тепер підтверджено Нобелівським комітетом.

Як запевняють колеги Осумі, аутофагія оберігає організм від передчасної старості, навіть омолоджує його за рахунок того, що створюються нові клітини, виводяться з організму дефектні білки і пошкоджені внутрішньоклітинні елементи, підтримуючи його в справному стані.

Постити корисно. Нобелівська премія 2016-го
Злиття фагосоми і лізосоми

Порушення в процесах аутофагії призводять до хвороби Паркінсона, діабету і навіть до раку. Розуміючи це, медики створюють вже нові ліки, здатні виправити порушення і, отже, вилікувати.

Схоже, що з метою профілактики варто іноді поголодувати, вганяючи організм в оздоровчий, як тепер з’ясувалося, стрес.

Есінорі Осумі народився в 1945 році. Свою премію в розмірі 8 мільйонів шведських крон (це трохи більше 950 тисяч доларів США) він отримає разом з іншими вченими-лауреатами в Стокгольмі 10 грудня.

Залишити відповідь