Про раптові повені озер Ісландії

Про раптові повені озер Ісландії

Розкрито таємницю раптових повеней льодовикових озер Ісландії. Ці повені можуть впливати на рух деяких льодовиків.

Раптова непередбачувана повінь (ісландською це явище називається jokulhlaups) відбувається через викид з-під льодовика великої кількості води, перемішаної з багатометровими шматками льоду.

Природне явище, яке іноді нагадує вибух, характерне для Ісландії та інших місць, де в зонах підвищеної геотермальної активності утворюються льодовики. Основа льодовика стикається з гірською породою, що підігрівається за рахунок вулканічної активності в надрах під льодом. Це призводить до формування закритих підльодовикових озер.

У 2015 році група вчених з Гавайського університету досліджувала мікроорганізми в одному з таких льодовикових озер Ісландії, для чого довелося пробурити свердловину. Збираючи зразки через свердловину команда науковців помітила сильний спадний потік води, що рухався по свердловині в озеро. Через кілька днів в цьому регіоні сталася повінь, а саме озеро повністю зникло.

Виявилося, що під час буріння сталося випадкове з’єднання малої водойми з озером. Вчені з’ясували, що над озерами, що знаходяться в основі льодовика, можуть бути дрібніші водойми, що підживлюються під час літнього танення. Якщо таку водойму гідравлічно пов’язати з озером, то тиск в озері зростає і вода розтікається під льодовиком, вириваючись назовні і виносячи з собою шматки льоду і фрагменти гірської породи.

В даний час фахівці з Ісландії зайняті більш детальним вивченням цього явища методом ехо-радіозондування за допомогою спеціального радара.