Путра

Путра
Вецс-путра

Вецс-путра,
Скабапутра.

Путра – одна з найдавніших національних латиських страв, що має кілька різновидів. Іноді слово «путра» перекладають як «каша», але, як відомо, класична каша являє собою якийсь один вид крупи, звареної у воді до різного ступеня пухкості і присмаченою олією чи іншим видом масла.

Сама ж страва путра є поєднанням декількох видів харчової сировини, серед яких зернові не завжди становлять головну компоненту. Обов’язковим інгредієнтом путри є молоко і інші молочні продукти (кисле молоко, сметана, м’який сир), при чому частка молока і молочних продуктів в путрі приблизно вдвічі більша за вагу всіх інших компонентів, разом узятих.

Іншими компонентами мають бути зернові, картопля, овочі, а також можуть бути риба, м’ясо (свинина, шинка і т. п.) або інші продукти.

Нарешті, путра докорінно відрізняється від каші технологією приготування, яка в даному випадку включає процес дозрівання, тобто легкого бродіння, закисання протягом кількох годин. Технологічною особливістю є також і те, що кожен з компонентів путри доводиться спочатку до пюреподібного стану окремо, а потім їх змішують разом.

Нижче наведено два види латиської путри: старовинна вецс – путра з рибою і найбільш поширена нині скабапутра з ячною крупою. За її типом можна приготувати картопляну путру, в яку обов’язково крім молока і сметани додають м’який сир, і горохову путру, яку готують без сметани, але з молоком, м’яким сиром і салом.

Вецс-путра
Інгредієнти:
– 1 склянка ячної або перлової крупи,
– 500 г картоплі,
– 500 г тріски або іншої простої риби,
– 1,5 л молока,
– 1-1,5 склянки свіжого кислого м’якого сиру,
– 1 склянка сметани або кислого молока,
– 1-2 цибулини, зелена цибуля, кріп .

Приготування вецс-путри:
1. Перлову крупу відварити у воді до м’якості. Ячну крупу двічі-тричі залити окропом, дати набрякнути, воду злити. Долити в крупу 0,5 л молока і варити до повного розварювання.

2. Картоплю відварити в мундирі, очистити, розім’яти в пюре, розвести молоком.

3. Рибу відварити в невеликій кількості води (2 склянки) з дрібно нарізаною цибулею. Відокремити від кісток, розім’яти або пропустити через м’ясорубку, змішати з невеликою кількістю процідженого бульйону (близько 0,5 склянки) в ріденьку кашку.

4. З’єднати кашу, пюре і рибну кашку разом, перемішати, додати м’який сир, розтертий із сметаною або кислим молоком, і, якщо вецс-путра буде густою, додати рибний відвар. Готову вецс-путру поставити в холодильник на добу, протягом яких страва дозріє і придбає характерний для неї смак.

5. Безпосередньо перед подачею посипати вецс-путру рубаним свіжим кропом і зеленою цибулею.
Солити вецс-путру не слід.

Путра
Скабапутра

Скабапутра
Інгредієнти:
– 0,5 склянки ячної крупи,
– 0,5 л води,
– 2 склянки молока,
– 1 склянка кислого молока,
– 0,5 склянки сметани.

Приготування скабапутри. Розварити до м’якості ячну крупу, розтерти, збити в суфле, змішати зі сметаною і злегка підігріти. Ложками, щоб заварилися грудки, покласти в гарячу кашу кисле молоко, намагаючись не збовтувати її. Потім налити сире молоко і дати скабапутрі прокиснути.

Солити не треба.

Подають скабапутру з відвареною картоплею.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*