Раувольфія зміїна

Раувольфія зміїна

Хімічний склад раувольфії зміїної,
Дія раувольфії зміїної,
Способи застосування раувольфії зміїної

Раувольфія зміїна (Rauwolfia serpentine Benth.) – рослина родини Apocynaceae (барвінкові). Ботанічний опис рослини зробив в XVI столітті німецький лікар Leonhard Rauwolf.

Рослина раувольфія зміїна – багаторічний чагарник з тонкими стеблами висотою до 1 м і молочним соком. Листя довгасто-еліптичні, загострені, блискучі, по 3-5 в мутовках. Квітки дрібні, рожеві, з 5-роздільною чашкою. Плід складається з 2 зрощених до половини кістянок. Насіння округлояйцевидні.

Цвіте раувольфія зміїна в квітні – травні. Культивується на плантаціях лікарських рослин в Кобулеті. У дикому вигляді не зустрічається. Завезена з Індії. Для лікування використовують листя і коріння. Заготовляють листя в квітні – травні, коріння – восени.

Раувольфія зміїна – рослина отруйна.

Раувольфія зміїна
Рослина раувольфія зміїна

Хімічний склад раувольфії зміїної. Листя і кореневища з корінням раувольфії зміїної  містять більше 20 різних за фармакологічними діями алкалоїдів: резерпін, ресцинамін, папаверин, аймалін, аймаліцін, аймалінін, раувольфін, раувольфінін, резерпінін, серпін, серпінін, серпагін, йохімбін, чандрін та ін.

Раувольфія зміїна
Раувольфія зміїна, склад рослини

Дія раувольфії зміїної. Алкалоїди раувольфії зміїної володіють цінними фармакологічними властивостями. Резерпін і, в меншій мірі, ресцинамін мають седативну і гіпотензивну дію. Аймаліцін, раувольфін, серпагін, йохімбін викликають адренолітичний ефект. Аймалін має антиаритмічну дію.

Резерпін знижує і регулює кров’яний тиск, помірно сповільнює пульс, зменшує нервове збудження, знімає відчуття страху, робить сон глибоким і тривалим, покращує загальний стан хворих. Резерпін входить до складу препаратів депресину, адельфану.

Раунатин містить суму алкалоїдів із коренів раувольфії зміїної або інших видів раувольфії. До його складу входять резерпін, аймалін і інші алкалоїди. Раунатин є гіпотензивним і антиаритмічним препаратом, надає менш виражену заспокійливу дію на центральну нервову систему, хоча за гіпотензивною дією не поступається резерпіну.

Аналогічні препарати з коренів раувольфії випускають за кордоном під назвами раувазан, гендон, раудіксин та ін.

Настій листя і особливо коренів має високі лікувальні властивості. Настій коренів нормалізує шлунково-кишкові розлади, стійко знижує кров’яний тиск, покращує загальний стан, має заспокійливу дію, сприяє гарному глибокому сну.

У медицині резерпін широко застосовують як ефективний засіб для лікування різних форм гіпертонічної хвороби при відсутності виражених органічних змін серцевосудинної системи. Поряд зі зниженням артеріального тиску резерпін нормалізує функцію щитовидної залози, нирок, позитивно впливає на ліпідний і білковий обмін у хворих на гіпертонічну хворобу і коронарний атеросклероз. Резерпін застосовують при нервово-психічних розладах з підвищеним артеріальним тиском, при стійкому безсонні, психомоторному збудженні у хворих на шизофренію, маніакальному збудженні в рамках циркулярного психозу, циркулярній формі шизофренії.

При великих дозах і підвищеній чутливості до резерпіну можуть спостерігатися гіперемія слизових оболонок очей, висипи на шкірі, болі в шлунку, брадикардія, слабкість, запаморочення, задишка, нудота, блювота, кошмарні сни. При побічних явищах слід зменшити дози резерпіну або тимчасово скасувати його.

Раунатин застосовують при гіпертонічній хворобі, особливо I і II стадії, при невротичних станах. Він не викликає побічних явищ.

У народній медицині Індії лікувальні властивості раувольфії зміїної відомі давно.

Раувольфія зміїна
Раувольфія зміїна, плоди рослини

Способи застосування раувольфії зміїної:

Настій коренів раувольфії зміїної застосовують для лікування розладів шлунково-кишкового тракту, психічних захворювань, гіпертонічної хвороби I і II стадії, для поліпшення загального стану ослаблених осіб, як протиотруту при укусах отруйних змій і комах.

Внутрішнє застосування препаратів раувольфії зміїної, як отруйної рослини вимагає обережності.

Резерпін 0,0001 приймають по 1 таблетці 2 рази на день після їжі;

Раунатин 0,002 приймають по 1 таблетці 1-2 рази на день після їжі.

Залишити відповідь