Категорії
Кухня країн світу

Рецепт пива віком 5000 років

Вчені зі Стенфордського університету (США) під час розкопок в китайській провінції Шеньсі виявили стародавню пивоварню і з’ясували рецепт стародавнього пива – 5000 років тому стародавні китайці готували пиво за технологіями, дуже схожими на сучасні.

Рецепт пива віком 5000 років
Лійка для китайського пива

В ході розкопок поблизу китайської річки Вейхе в археологічному шарі віком трохи більше п’яти тисяч років дослідники знайшли дві незвичні ями глибиною 2,7 і 3,7 м відповідно. В кожній знайденій ямі була гончарна піч і осколки керамічного посуду: горщики, амфори і лійки.

Археологи вивчили глиняні черепки і прийшли до висновку, що цей посуд використовувався для виготовлення пива – на внутрішній поверхні знайдених осколків зберігся осад, придатний для аналізу. В ході досліджень з’ясувалося, що в осаді міститься оксалат кальцію, який утворюється при ферментації пінного напою, а основними компонентами 5000-річного пива в стародавньому Китаї були просо, ячмінь і трав’яниста рослина Іовлеві сльози.

Також в пиво додавали змієподібний гарбуз, бульби ямсу і навіть лілії. Звучить не дуже апетитно, але завдяки цим складовим в напої було достатньо цукру і крохмалю для ферментації.

Своїм смаком, кольором і піною пиво в основному зобов’язане ячмінному солоду. Головний інгредієнт – ячмінний солод – отримували, вимочуючи зерна ячменю при певній температурі. Коли ячмінь проростав, солод розбавляли гарячою водою, що вимивало крохмаль із зерен. Дріжджі (джерело піни і міцності пива) використовували для прискорення бродіння, а для аромату додавали інші компоненти, наприклад, хміль.

Рецепт пива віком 5000 років
Артефакти Міцзяя

Студент факультету археології Стенфордського університету Чжу Хоуцун Ван розповів, що готовий напій мав кисло-солодкий присмак. Ван також брав участь в археологічних розкопках в Міцзяя в Сіані (древня китайська столиця). Саме там дослідники виявили пивоварню з якісним начинням і обладнанням. Вона була побудована між 3400 і 2900 роками до н.е., і саме там археологи знайшли керамічні вироби з подрібненими зернами ячменю з ознаками бродіння – головний етап приготування пива. Щоб розгадати древній рецепт китайського пива, вміст ємностей проаналізували за допомогою іонної хроматографії.

«Результати показали, що китайці для виробництва пива 5000 років тому використовували просунуту технологію і застосовували спеціальні інструменти для створення найбільш сприятливих умов для бродіння», – йдеться в дослідженні.

В ході досліджень вчені дізнались, що у китайців вже тоді, 5000 років тому, ячмінь був головним компонентом в виробництві пива. Ячмінь належить до числа найдавніших культурних рослин. Як і пшениця, він був окультурений в епоху неолітичної революції на Близькому Сході не менше 10 тисяч років тому (можливо, тому перші свідчення пивоваріння відносяться до Шумерської цивілізації, яка існувала 5000 років на території сучасного Іраку), але дикий ячмінь (Hordeum vulgare) вже тоді був розповсюджений на широкому просторі від острова Крит і Північної Африки на заході до Тибетських гір на сході.

Залишити відповідь