Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Рутвиця жовта

Хімічний склад рутвиці жовтої,
Дія рутвиці жовтої,
Способи застосування рутвиці жовтої.

Рутвиця жовта (Thalictrum flavum L.) – багаторічна трав’яниста рослина з прямим заввишки 1,5 м стеблом, належить до родини Ranunculaceae (жовтецеві). Народні назви: гіренник, золотушник.

Листя рутвиці жовтої перисті, з дрібними розділеними на 3 частки листочками. Квітки дрібні, зеленувато-жовті, запашні, зібрані в волотисте суцвіття. Корінь жовтий, солодко-гіркуватий. Цвіте в червні – липні.

Рутвиця жовта
Рутвиця жовта (Thalictrum flavum L.), склад рослини

Росте рутвиця жовта по берегах річок, на вогких луках, лісових узліссях, серед чагарників. Поширена повсюдно.

Для лікування використовують коріння і листя рутвиці жовтої.

Заготовляють коріння восени, листя – в період цвітіння рослини. Сушать звичайним способом в затінених місцях і добре провітрюваних приміщеннях.

Рутвиця жовта
Рутвиця жовта, квітки рослини

Суху сировину рутвиці жовтої зберігають в щільно закритих коробках як отруйну рослину.

Хімічний склад рутвиці жовтої. Листя рутвиці містять алкалоїди (берберин, тальмідин, тальмін, таліктрин, магнофлорин, фетідин), глікозиди, сапоніни, флавоноїди, дубильні речовини, органічні кислоти, смоли. В коріннях є алкалоїди.

Рутвиця жовта
Рутвиця жовта

Дія рутвиці жовтої. Рутвиця жовта має заспокійливу, кровоспинну, жарознижувальну, ранозагоювальну, сечогінну, проносну властивості.

У народній медицині настій і відвар коріння рутвиці жовтої приймають всередину при жовтяниці, шлунково-кишкових захворюваннях, нервових розладах і жіночих хворобах, малярії, а також зовнішньо у вигляді припарок при ревматичних і суглобових болях.

Настій і відвар листя рутвиці вживають як кровоспинний і ранозагоювальний засіб при туберкульозі легень, кровохарканні і малярії. Зовнішньо використовують для обмивання ран, виразок, шкірних висипів і для лікування лейшманіозу.

Відомо близько 20 видів рутвиці жовтої, всі вони мають лікувальні властивості і застосовуються в народній медицині.

Внутрішнє застосування всіх видів рутвиці жовтої, як отруйної рослини, вимагає великої обережності.

Рутвиця жовта
Рутвиця жовта, зарості рослини

Способи застосування рутвиці жовтої:

– при жовтусі, нервових розладах приймати по 1/2 склянки 2 рази на день настій: 1 чайну ложку трави рутвиці жовтої залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити;

– подрібнене листя рутвиці жовтої прикладають зовнішньо до уражених ділянок шкіри.

Залишити відповідь