Категорії
Природа Тварини

Рифові мозаічнохвості щури вимерли

В Австралії офіційно визнали вимирання рифового мозаічнохвостого щура (Melomys rubicola) через глобальну зміну клімату. Повідомлення про це міститься в новій доповіді, в якій уряд Австралії також відзвітував про прийняття підвищених заходів щодо захисту видів, які знаходяться під загрозою вимирання. Перше повідомлення про можливе повне вимирання цього виду ссавців з’явилося ще три роки тому. Весь цей час вчені намагалися знайти вичерпні докази цієї заяви.

За даними нової доповіді, основним і єдиним місцем проживання рифового мозаічнохвостого щура був невеликий (близько чотирьох гектарів) острів Брембл-Кей на північному сході Торрес Стрейт. Останні роки цей острів піддавався впливу численних штормів та інших екстремальних погодних явищ. Згідно з опублікованою інформацією, це призвело до знищення 97 відсотків середовища існування цього виду, внаслідок чого критичним чином скоротилися місця і джерела існування рифового мозаічнохвостого щура.

Влітку 2016 року вчені з Квінслендського університету заявили, що рифовий мозаічнохвостий щур став першим ссавцем, вимерлим через глобальну зміну клімату. За даними цієї доповіді останній раз представника виду Melomys rubicola бачили професійні рибалки в 2009 році. Цілком можливо, що то був єдиний представник виду, повідомляє Scientific America.

Колись рифові мозаічнохвості щури були описані як поширений вид, проте вже до кінця 20-го століття їх популяція скоротилася до катастрофічних цифр. В ході дослідження 1998 року було виявлено всього лише 93 живих особини. Двома десятиліттями раніше популяція налічувала кілька сотень. В ході додаткових досліджень, проведених в 2002-му і 2004-му роках, вчені нарахували лише 10-12 живих представників цього виду. Про сумні цифри повідомлялося в доповіді за 2008 рік. В якості потенційних основних причин скорочення популяції цього виду називали підвищення рівня океанської води, повені, а також ерозія прибережних зон острова.

На жаль, запропонований в зв’язку з цим в 2008 році план, спрямований на відновлення популяції Melomys rubicola, ні до чого не привів. Як заявив на цьому тижні в інтерв’ю Sydney Morning Herald Тім Бешар, директор державної австралійської організації «Товариства дикої природи», запропоновані варіанти дій за весь цей час так і не були реалізовані.

Scientific America відзначає, що подібні сумні заяви австралійського уряду були цілком очікувані. В поданій в 2016 році уряду штату Квінсленд доповіді говорилося про можливе вимирання виду Melomys rubicola, основною причиною було названо антропогенну зміну клімату, що призвело до підвищення рівня світового океану.

Хоча вимирання якогось виду щурів для деяких може здатися незначною подією і вже точно не кінцем світу, цей факт можна назвати черговим нагадуванням, що вимирання ссавців прямо пов’язане з природною кризою, на яку вплинула людська діяльність.

Рифові мозаічнохвості щури вимерли
Мозаічнохвостий щур рифовий

Рифовий мозаічнохвостий щур – ссавець з довжиною тіла до 148-165 мм, довжина хвоста 145-185 мм, маса 78-164 г. Зовнішній вигляд суттєво відрізняється від інших відомих мозаічнохвостих щурів Австралії і Нової Гвінеї. Серед характерних особливостей фахівці вказують на маленькі круглі вуха, довгий щетинистий хвіст з чіпким кінчиком. Хутро дорослого рифового мозаічнохвостого щура червонувато-бурого кольору, більш світле знизу.

З найближчими родичами рифового мозаічнохвостого щура об’єднує трохи горбата форма носа. Про біологію цього виду ссавців відомо мало. У джерелах стверджується, що ці щури харчувалися зеленню портулаку городнього, який поряд з трьома іншими трав’янистими рослинами (Boerhavia albiflora, Amaranthus viridis і Cenchrus echinatus) в достатку ріс на австралійському острові. Сліди цього виду щурів були помічені біля яєць зеленої черепахи, однак вживали вони їх в їжу чи ні достовірно невідомо. Велику активність рифовий мозаічнохвостий щур проявляв в темний час доби. Концентрувалися ці тварини в основному в високій траві, що вкривала частину острова.

Залишити відповідь