Категорії
Міста, країни, люди

Самомасаж ясен

Масаж – це відмінний профілактичний метод. Сприяє зникнення застійних явищ в тканинах ясен, посиленню обмінних процесів та поліпшенню кровообігу. Це один із найдієвіших засобів профілактики захворювань пародонту. Під дією масажу припиняється кровоточивість ясен, ясна поступово ущільнюються.
Як проводити самомасаж ясен? Процедуру слід проводити у зручному положенні, сидячи або стоячи.

Самомасаж здійснюють вказівним та великим пальцями, захоплюючи зовнішню (губну, щічну) та піднебінну (язичну) поверхні ясен. Масажування має бути безболісним, сила тиску пальців регулюється виходячи з цих відчуттів. Рухи під час масажу бажано направляти паралельно ходу судин і струму лімфи.

Техніка виконання масажу ясен складається з погладжування, розтирання, стискання тканин.

Погладжування –з цього прийому починають, чергують з іншими рухами і завершують масаж. Перед процедурою зазвичай треба почистити зуби і ретельно прополоскати рот. Погладжування проводять поперемінно двома пальцями рук великим та вказівним. Із зовнішньої (щічної) сторони масаж ясен здійснюють вказівним пальцями, а з внутрішньої (язикової) поверхні зручніше це робити великим пальцем. Для кращого ковзання і м’якшої дії палець змащують будь-яким масляним розчином (гліцерином, вазеліном, олією). Можна використовувати зубні пасти лікувально-профілактичної дії. Для цього видавлюють з тюбика 2-2,5 см пасти і вносять у ротову порожнину. Потім легкими ковзними рухами виконують процедуру.

При масажі ділянок ясен з набряками або застійними явищами погладжування починають зі здорової частини, а потім переходять до масажування безпосередньо хворої ділянки пародонту. Наприклад, якщо патологічний процес локалізується у сфері передніх груп зубів, то масаж ясен починають із області жувальних зубів. Масаж здорових тканин проводять з більшим зусиллям, а область запаленої частини – легким поверхневим погладжуванням. Масажні рухи проводять на верхній щелепі – це напрямок знизу вгору, а на нижній – навпаки, зверху вниз.

Тиск в масажі посилюють не відразу, а поступово, в міру покращення стану ясен. Найзручніше погладжування проводити на лівій стороні пальцями правої руки, а на правій стороні, навпаки, пальцями лівої руки. Спочатку масажують щічний бік ясен, а після язикову сторону. Процедуру можна проводити одночасно з двох сторін.

Процедура погладжування триває 1-1,5 хвилини на кожній щелепі.

Розтирання виконують інтенсивніше, ніж погладжування, і з більшим тиском. Цей прийом масажу треба проводити круговими рухами. Спочатку розтирання проводять дрібними обертаннями на незначній ділянці ясен, а потім спіралеподібними рухами по всьому альвеолярному краю щелеп. Тиск на ясна поступово посилюють.

Розтирання можна починати з передньої ділянки альвеолярних відростків у напрямку до віддалених по ходу руху лімфи та венозної крові. Спочатку масажують область перехідної складки, основи альвеолярного відростка щелеп, а потім круговими рухами поступово переходять до ясенного краю, захоплюючи і ясенові сосочки. Розтирання викликає прискорення руху лімфи, сприяє покращенню кровообігу в тканинах пародонту, активізації обмінних процесів.

Розрізняють прямий та непрямий способи масажу. Прямий полягає у масажуванні безпосередньо слизової оболонки ясен. Непрямий спосіб проводиться через шкіру обличчя. Непрямий масаж слід чергувати із прямим.

Масаж ясен. Компресійний масаж (здавлювання) проводять одночасно вказівним та великим пальцями, здавлюючи ясна з язикової та щічної поверхні. Прийом дещо нагадує вичавлювання кісточки із стиглої ягоди. Час компресії однієї ділянки ясен – 5-7 сек, потім пальці дещо зрушують на сусідню ділянку і утримують протягом такого ж проміжку часу.

Самомасаж ясен починають із прийому погладжування, потім переходять до кругових розтирань, стискання і закінчують знову погладжуванням.

Після правильно зробленого масажу з’являється приємне відчуття тепла в яснах. Ефективність масажу проявляється лише за систематичного його застосування. Масаж слід робити регулярно не рідше одного разу на день, вранці чи ввечері. Тривалість масажу – 5-7 хвилин. Після масажу ясен необхідно прополоскати рот теплою водою, бажано з еліксиром.

Масаж ясен протипоказаний при гострих запальних явищах у роті.

Джерело

Залишити відповідь