Селера пахуча

Селера пахуча
Селера пахуча, листя рослини

Хімічний склад селери пахучої,
Дія селери пахучої,
Способи застосування селери пахучої.

Селера пахуча (Apium graveolens L.) – дворічна трав’яниста рослина родини Apiaceae (Umbelliferae) – зонтичні.

Селера пахуча
Селера пахуча, склад рослини

Рослина селера пахуча з м’ясистим округлим білим коренем і гіллястим стеблом заввишки 30-60 см. Листя вагінальні, нижні – пірчасто розсічені, верхні – трійчасті, з клиноподібними, на верхівці зубчастими часточками. Квітки селери дрібні, білі, запашні, зібрані в суцвіття – складні парасольки. Плоди – округлі двосім’янки. Цвіте в червні – серпні, плоди дозрівають в серпні – жовтні.

Культивується селера пахуча в городах. Поширена як овочева рослина майже повсюдно.

Для лікування використовують коріння, листя і насіння селери пахучої. Заготовляють листя селери в період цвітіння рослини і сушать в тіні на свіжому повітрі, насіння – в серпні – вересні в міру їх дозрівання, сушать на свіжому повітрі або в приміщеннях. Коріння селери викопують восени, очищають від землі, сторонніх домішок і швидко сушать у печах або сушарках.

Селера пахуча
Селера черешкова

Хімічний склад селери пахучої. Селера пахуча містить ефірну олію, якою найбільш багаті плоди, в селеровій олії плодів містяться D-лімонен, D-селінен, ангідрид седанонової кислоти, феноли, близькі за складом до гваяколу. У плодах міститься жирна олія, до складу якої входить лінолева, олеїнова, петрозелінова кислоти, глікозиди, фурoкумарин бергаптен.

Листя селери пахучої багате амінокислотами (аргінін, гістидин, лізин, тирозин та ін.), вітамінами (аскорбінова кислота, тіамін, рибофлавін, нікотинова і фолієва кислоти), є хлорогенова кислота, каротин, флавоновий глікозид апіїн, калій, кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, до 0,1% ефірної олії, основними складовими частинами якої є апіол, лімонен, пінен.

В коренях селери пахучої міститься 0,1% ефірної олії, до складу якої входять альдегіди, кетони, кислоти, спирти, ефіри, а також аскорбінова кислота, каротин, рибофлавін, тіамін, аспарагін, холін, крохмаль, цукри, масляна і оцтова кислоти, слизи.

Селера пахуча
Корінь селери

Дія селери пахучої. Селера пахуча надає загальну тонізуючу дію на весь організм людини, підвищує і посилює фізичну і розумову працездатність. Зміцнює нервову систему, збуджує апетит, посилює травні процеси, збільшує відділення сечі, має вітрогонну з легкою проносною дією, антиалергійну, антисептичну, протизапальну, ранозагоювальну властивості.

У народній медицині настій селери пахучої вживають для поліпшення апетиту і травлення, при метеоризмі, запорах, як сечогінний при хворобах нирок і сечового міхура, при подагрі і ревматизмі, як кровоочисний засіб при лишаях, кропивниці та багатьох інших шкірних хворобах, при хворобливих і скрутних менструаціях, для підвищення загального тонусу, а також для обмивань ран і виразках для їх швидкого загоєння, для примочок при різних шкірних хворобах. Свіжі подрібнені листя селери пахучої і мазь з них, приготовлену на вершковому маслі або соняшниковій олії, застосовують для загоєння гнійних ран, виразок, лишаїв.

Селера пахуча
Селера пахуча, насіння рослини

Способи застосування селери пахучої:

1) селеровий настій:
а) 1 столову ложку свіжого подрібненого коріння або листя селери пахучої залити 1 склянкою окропу, настоювати 3-4 години в закритому посуді, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день за 30 хвилин до їжі при зниженому апетиті;

б) 2 столові ложки свіжого подрібненого коріння або листя селери пахучої залити 1 склянкою окропу, настоювати 4 години, процідити. Застосовувати для примочок, обмивань гнійних ран, виразок;

в) 1 чайну ложку насіння селери пахучої залити 2 склянками охолодженої кип’яченої води, настоювати 4 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день за 30 хвилин до їжі для підвищення працездатності;

2) мазь: 1 частина розтертого листя селери пахучої змішати з 4 частинами вершкового масла і соняшникової олії. Селерову мазь прикладати до ран, виразок, лишаїв.

Селера пахуча
Селера коренева

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*