Сервал (Leptailurus serval)

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал

Сервал (Caracal serval або Leptailurus serval) – африканська дика кішка, ссавець з роду Caracal з родини Felidae (котові). Також називають: serfal, дикий мопс, кішка Alonmr.

ДНК показали, що сервали тісно генетично пов’язані з каракалом і африканською золотистою кішкою. Існує 19 підвидів сервалів: serval, beirae, brachyurus, constantina, faradjius, ferrarii, hamiltoni, hindei, kempi, kivuensis,lipostictus, lonnbergi, mababiensis, pantastictus, phillipsi, pococki, robertsi, tanae, togoensis.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал або кішка кущів

Сервал або кішка кущів має збільшені вуха і досить великі, як для підродини Felinae (малі кішки), розміри.

Довжина сервалів іноді доходить до 92 см (36 дюйми), хвіст відносно короткий від 20 до 45 см (від 7,9 до 17,7 дюймів). Висота в холці кішки сервала – 53 – 66 см (21 – 26 дюйми). Вага у самок коливається від 7 до 12 кг (від 15 до 26 фунтів), а у самців від 9 до 18 кг (від 20 до 40 фунтів). Термін життя сервалів становить від 12 до 20 років.

Сервал (Leptailurus serval)
Вороже налаштований сервал

Сервал – струнка міцна тварина з довгими ногами. Відносно довжини ніг сервал – одна із найвищих кішок. Голова невелика. Високі овальні вуха постановлені близько одне до одного.

Сервал, як правило, темно-жовтий, на голові і спині дві або чотири чорних смуги, які переходять в плями.

Сервал (Leptailurus serval)
Смуги сервала

Сервали мають набагато менші веснянкуваті плями. Вуха чорні з відмітним білим.

Зустрічаються і сервали-меланісти.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал-меланіст

Задокументовано тільки п’ять білих сервалів і тільки в неволі. Один помер у віці 2-х тижнів у Канаді на початку 90-х. Три самці народилися в Big Cat Rescue в штаті Флорида (Конго і Тонга в 1997 р. і Фараон  в 1999 р.). Останній живе в Regina Саскачеван в Канаді.

Сервали мають найдовші ніж у будь-якого кота в порівнянні з їх розмірами ноги. Збільшення довжини ніг пов’язано з витягнутими плесневими кістками ніг. Пальці також подовжені і мобільні.

У сервалів розвинутий гострий слух завдяки наявності великих вух і чуттєвих слухових кісточок в барабанній порожнині.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал – альбінос

Основним місцем проживання для сервалів є савана, але сервал-меланіст зазвичай мешкає в горах на висоті до 3000 метрів.

Розповсюджені ці кішки загалом на півдні Сахари. Проживали колись в Алжирі, Марокко і Тунісі. За останнє століття через браконьєрства, полювання і втрату середовища проживання сервали вимерли навіть в Кабо (провінція Південної Африки).

Сервал (Leptailurus serval)
Білий сервал

Але в приватних заповідниках Східнокапської провінції почалося повторне відтворення видів сервалів. В межах своєї території сервал потребує водойми. Кішка сервал здатна плавати, але плаває рідко.

Вони не живуть в напівпустелі або в сухих степах, уникають щільних екваторіальних джунглів, але полюють вздовж лісових смуг.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал на полюванні на птахів

Сервал – нічний хижак. Полює переважно на гризунів. Раціон кішки сервал також включає даманов, жаб, рептилій, зайців, комах, птахів. Іноді полюють ці кішки і на більших тварин як газелі і олені.

Їсть сервал дуже швидко, іноді ковтає цілими шматками. Їсть і дрібні кістки. Не споживає органи, кишечник, дзьоби, копита, хутро, пір’я. У сервалів ефективний метод вищипування пір’я птахів – він неодноразово підкидає тушку в повітря, вищипує пір’я і відкидає.

Під час полювання в саванах сервал набирає швидкість до 80 км/год (50 миль на годину), але не може довго переслідувати здобич.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал під час полювання

Завдяки довгим ногам і шиї сервали можуть бачити навкруги через більш високі трави. Збільшені вуха допомогають знаходити здобич під землею, в норах.

Сервал (Leptailurus serval)
Стрибок сервала

Щоб зловити птаха у польоті сервали підстрибують до 2 – 3 м (7 – 10 ft) вгору.

Сервал (Leptailurus serval)
Стрибок сервала вгору

Під час полювання сервал може завмерти на хвилин 15, щоб слухати з закритими очима. Нападає точно і відмінно.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал полює на птахів

Сервал здатний стрибнути до 3,6 м (12 ft) в довжину з нерухомого положення і попасти точно в ціль з досить великою силою, щоб одразу оглушити або вбити свою здобич.

Середній показник в порівнянні з полюванням леопардів, у яких 38% попадання в ціль, у левів – 30%, у сервалів показник попадань в ціль становить 50%.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал-мисливець

Сервал дуже розумний і уважний, легко може перехитрити свою здобич, яка вислизає із лап інших хижаків.

Після вдалого полювання протягом декількох хвилин сервал, як і інші кішки, перед вживанням любить грати своєю захопленою здобиччю.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал грається захопленою здобиччю

Як і більшість кішок сервали поодинокі. Вночі в пошуках їжі подорожують до 3 – 4 км (1,9 – 2,5 миль). Самка контролює домашній ареал діапазоном від 9,5 до 19,8 км² (3,7 – 7,6 mi²). Самець захищає територію 11,6 – 31,5 км² (4,5 – 12,2 mi²). Мітить територію розпиленням сечі на кущі або шляхом загортання пазурами свіжої сечі в землю.

Сервал (Leptailurus serval)
Грація сервалів

Вороже налаштовані сервали вигинають спину, приплющують вуха, оголюють зуби, і енергійно кивають. У прямій конфронтації вони накидаються один на одного, атакують своїми довгими передніми лапами, при цьому різко гавкають і ричать.

Сервал (Leptailurus serval)
Кошенятко сервалу

Коли кіт сервал задоволений, він муркотить. Для показу своїх емоцій іноді сервали видають пронизливі звуки, також вміють шипіти, гарчати, бурчати, нявкати і навіть реготати.

Сервал (Leptailurus serval)
Кіт Сервал

Під час еструса (від греч. Oistros – пристрасть, шаленство, лють) самиця та самець полюють і відпочивають разом. Тічка в самки сервала триває до 4-х днів, вагітність – від 65 до 77 днів.

Сервал (Leptailurus serval)
Кошенята сервалів

Сервал за рік здатний народити кілька приплодів, але зазвичай робить це тільки у випадку, якщо новонароджені вмерли невдовзі після народження.

Кошенята народжуються незадовго до пікового періоду розмноження гризунів, загалом у лютому – квітні.  В посліді у сервала 2-3 кошеняти, іноді одне або зазначені випадки і чотири.

Народжує сервал в густій траві або в покинутих норах аардварка (африканська земляна свиня).

Сервал (Leptailurus serval)
Кошеня сервалу

Новонароджені кошенята важать близько 250 г (8,8 унції), народжуються сліпими і безпорадними, хутро сірого кольору.

Очі відкривають на 9 – 13 день. Мати годує їх молоком від 5 до 7 місяців.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал – підліток

В місячному віці починають приймати тверду їжу. У віці 6 місяців у них виростають постійні ікла і кошенята починають полювати. У однорічному віці сервали покидають матір і знаходять собі власну територію. Молоді самиці живуть з матерями довше ніж молоді самці.

Статева зрілість наступає з 12 до 25-місячного віку.

Сервал (Leptailurus serval)
Під час еструса самиця та самець полюють і відпочивають разом

Тривалість життя сервалів у дикій природі складає близько 10 років, у неволі середня тривалість життя може досягати і 22 років. Іноді відбуваються виключення – задокументована тривалість життя африканського сервала в дикій природі до 23 років.

Сервал (Leptailurus serval)
Африканська кішка сервал

Чисельність сервалів скоротилася через людське полювання. Вони включені до CITEC (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna) додаток 2, де вказано, що сервал не обов’язково є під загрозою зникнення, але потрібно ретельно контролювати торгівлю ними.

Домашній сервал – це одна із самих екзотичних і вражаючих тварин. Їх предків відносяться до дикої природи, але сервали можуть стати дуже ласкавими членами родини, якщо їх купують малюками.

Сервал (італійський Gattopardo) був символом сім’ї Томазі – князів Лампедуза.

Сервал (Leptailurus serval)
Герб сім’ї Томазі – князів Лампедуза

Джузеппе Томазі ді Лампедуза – автор італійського соціально-психологічного роману ХХ ст. «Леопард» (Il Gattopardo), за мотивами якого Лукіно Вісконті зняв однойменний фільм.

Сервал (Leptailurus serval)Сервал (Leptailurus serval)
«Леопард» (Il Gattopardo), за мотивами якого Лукіно Вісконті зняв фільм

В 2013 році Французька військова операція «Operation Serval» в конфлікті з Північним Малі була названа на честь африканського кота.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*