Категорії
Міста, країни, люди

Аеротаксі від розробників Falcon-9

Як пише Flightglobal, розробники, що брали участь у створенні ракети-носія Falcon-9, запропонували розділити аеротаксі на дві ступені: стартову з вертикальними зльотом і посадкою і транспортну з горизонтальним польотом.

Велика кількість компаній по всьому світу сьогодні займаються розробкою різних видів аеротаксі, за допомогою яких планують здійснювати пасажирські перевезення. Передбачається, що подібні літальні апарати дозволять істотно скоротити час, необхідний пасажирам, щоб дістатися точки призначення, а також знизити навантаження на наземну дорожню мережу.

Переважна більшість проектів аеротаксі передбачає створення електричних або гібридних літальних апаратів з вертикальним зльотом і посадкою. Такі апарати за типовими проектами мають відносно невелику дальність і тривалість польоту. Це пов’язано з великою витратою енергії з акумуляторів при піковому споживанні електродвигунами – під час зльоту і посадки.

Розробники з Talyn Air запропонували створити безпілотний стартовий щабель аеротаксі з функцією вертикального зльоту і посадки, а також початковий розгін транспортної ступені для сталого горизонтального польоту. Перша ступінь буде виконана за двобалочною схемою з літаковим крилом. Вона отримає вісім несучих гвинтів, об’єднаних співвісно по два (по дві пари на балку). Ще два гвинти будуть розміщені по одному на хвостовому Т-образному оперенні кожної балки. Перша ступінь отримає механізм автоматичного розподілу і стикування з першим щаблем.

Транспортний щабель аеротаксі буде виконаний за схемою літака-низькоплана з Т-образним хвостовим оперенням і повітряним гвинтом в хвостовій частині. Ця ступінь зможе перевозити вантажі та пасажирів масою до 454 кілограмів на відстань до 563 кілометрів. Крейсерська швидкість польоту транспортної ступені складе близько 330 кілометрів за годину.

Передбачається, що аеротаксі буде здійснювати вертикальний зліт за допомогою першого щабля. Після зльоту і набору висоти стартовий щабель переходить в горизонтальний політ, забезпечуючи необхідну швидкість для транспортної ступені. Потім транспортний щабель відділиться від стартового, щоб продовжувати політ до точки призначення, а стартовий щабель повернеться на злітну площадку.

При підльоті до точки призначення літак буде зустрічати інший стартовий щабель, з яким той автоматично стикується в повітрі. Потім обидві ступені аеротаксі будуть здійснювати вертикальну посадку.

Розробники вважають, що з точки зору витрат енергії подібна схема буде більш економічною, оскільки заряд акумуляторів літака не буде витрачатися на зліт і посадку. Це має забезпечити збільшену дальність польоту в порівнянні з іншими аеротаксі.

Talyn Air вже провела льотні випробування невеликих прототипів двоступеневого аеротаксі. Компанія також отримала контракти ВМС і ВПС США на розробку і складання демонстраторів перспективного літального апарату. Роботи за цими контрактами повинні бути завершені до кінця 2022 року. Інші подробиці про нову розробку поки не розкриваються.

Раніше стало відомо, що американська компанія LiquidPiston отримала контракт ВВС США на доопрацювання роторних двигунів X-Engine і X-Mini потужністю 50 і 5 кінських сил відповідно для використання в складі генераторів гібридних аеротаксі. До того ж компанія планує вивчити особливості роботи таких двигунів за різних погодних умов і на різних висотах польоту.

Джерело