Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Щавель кінський

Хімічний склад щавлю кінського,
Дія щавлю кінського,
Способи застосування щавлю кінського.

Щавель кінський (Rumex confertus Willd.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Polygonaceae (гречкові).
Народні назви: кислиця кінська, коневник.

Щавель кінський
Щавель кінський, склад рослини

Рослина щавель кінський з коротким багатоголовим кореневищем і потужним гіллястим коренем.

Стебло щавлю пряме, борозенчасте, вгорі гіллясте, висотою 60-130 см. Листя прикореневе і нижнє стеблове – довгочерешкове, чергове, велике і широке, верхнє – дрібне, яйцеподібно-ланцетне, вузьке, майже сидяче, коротко опушене, особливо знизу по жилах.

Квітки щавлю кінського дрібні, зеленуваті, зібрані в густе волотисте-колосоподібне суцвіття. Цвіте в червні – липні.

Плід – яйцеподібний тригранний бурий крилатий горішок, укладений в оцвітину. Оцвітина – зелена, чашоподібна, 6 листочків, які розміщені у 2 кола (зовнішні листочки менші, внутрішні — округло-серцеподібні, з горбочком).

Зростає щавель кінський на заплавних луках, по берегах річок, на лісових галявинах, на узліссі, по чагарниках, вздовж доріг. Поширений повсюдно, крім Крайньої Півночі і посушливих місць.

Для лікування використовують кореневища з корінням щавлю кінського. Заготовляють сировину восени (вересень – жовтень) після відмирання надземної частини рослини. Викопують кореневища великих екземплярів, молоді рослини залишають для відновлення заростей.

Викопують щавель кінський лопатами, очищають від землі, обрізають стебла, промивають холодною водою і сушать під навісами. Розкладають тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 50-60 °C.

Готову сировину пакують в мішки по 20-30 кг і зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 3 років.

Хімічний склад щавлю кінського. Кореневища і коріння щавлю кінського містять похідні антрахінону (до 4%), дубильні речовини пірокатехінової і пірогалової групи (до 12%), хризофанову кислоту і емодин, щавлевокислий кальцій (до 9%), кавову кислоту, флавоноїд неподин, смоли, органічні сполуки заліза, вітамін K, ефірну олію.

Плоди щавлю кінського містять антрахінони і дубильні речовини, листя – флавоноїди (гіперозид, рутин та ін.), аскорбінову кислоту і каротин, органічні кислоти.

Дія щавлю кінського. Всі частини рослини щавлю кінського в малих дозах володіють в’язкою і жовчогінною, а в великих дозах – проносною властивостями. До того ж кореневища і коріння щавлю мають кровоспинну, бактерицидну, протизапальну, ранозагоювальну; свіже листя – антицинготну і ранозагоювальну властивості.

Плоди мають бактерицидну, терпку, протизапальну, заспокійливу і гіпотензивну дію при гіпертонії І – II стадії.

В медицині препарати кінського щавлю застосовують у вигляді настою, відвару і порошків при проносах, колітах, ентероколітах, гемоколітах, при геморої, тріщинах заднього проходу і як засіб, що регулює діяльність шлунково-кишкового тракту.

У народній медицині кінський щавель давно і широко застосовується при лікуванні багатьох хвороб. Відвар коренів, стебел, листя і плодів щавлю вживають при захворюваннях дихальних органів і шляхів, при кашлі, кашлюку, бронхіті, хрипоті, ревматизмі, при різних шкірних захворюваннях.

Відвар коренів і порошок з коріння щавлю використовують при проносах, дизентерії, колітах і при багатьох інших шлунково-кишкових захворюваннях.

Настій листя застосовують при цинзі, виразкових стоматитах, гінгівітах. Зовнішньо свіже подрібнене листя прикладають до наривів, фурункулів, пухлин для їх дозрівання, загоєння і розсмоктування. Відвар коренів щавлю кінського використовують для ванн, примочок, обмивань при корості і багатьох шкірних захворюваннях.

Способи застосування щавлю кінського:
– як в’яжучий, зміцнювальний і жовчогінний засіб приймати настій (2 столові ложки подрібненої трави з корінням щавлю кінського залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити) по 1 столовій ложці 4-5 разів на день або по ¼ склянці на ніч як проносне;

– при проносах 3-4 рази на день до їжі приймають по 1 столовій ложці відвар: 1 столову ложку коренів щавлю кінського кип’ятити 15 хвилин в 1,5 склянках води в закритому посуді, настоювати 4 години, процідити;

– порошок кореня щавлю кінського приймати по 0,25 г 3 рази на день для скріплення і по 0,5 г 2 рази на день як проносне;

– як проносне приймають екстракт кореня щавлю кінського по 1 чайній ложці на ніч.

Залишити відповідь