Категорії
Міста, країни, люди

Скарби дочки Великого князя Київського

В Слушкуві, що поблизу польського міста Каліш, на кукурудзяному полі знайшли скарб з 6,5 тисяч срібних монет в лляних мішечках, срібні злитки, фрагменти свинцю і кілець. Всього було знайдено 13 061 предмети.

За словами Адама Кенджерського (доктор з Інституту археології та етнології Польської академії наук), цей скарб належить часовому рубежу XI – XII століть.

Пошуки розпочалися після публікації монографії, в якій згадується про скарб, знайдений у Слушкуві ще до Другої світової війни. У листопаді дослідники вирушили в Слушкув, щоб сфотографувати місце попередніх знахідок, але місцевий священник вказав на місце, де повинен бути захований скарб. Через два дні археологи знайшли наповнений динаріями горщик: срібні прикраси, монети, а також дві золоті обручки.

«Кільця, ймовірно, зроблені з дорогоцінних каменів. Вони додатково прикрашені золотими гранулами. Більше кільце конічне і багатокутне, а менше – у формі стрижня з пробитими отворами», – розповів археолог Даріуш Вичулковський.

На одному з кілець є напис кирилицею: «Господи, допоможи своїй Рабі Марії». Передбачається, що знайдений скарб міг бути частиною приданого Марії.

«Ми знаємо, що в той час дружиною Болеслава Кривоустого була Русинська Принцеса на ім’я Збислава. Згідно з літературою, у неї повинна була бути сестра Марія, яка була одружена з Петром Влостовичем. Прийнято вважати, що Марія була дочкою Святополка Ізяславовича князя Київського», — розказав професор Юсупович.