Категорії
Психологія

Скептик і коли скепсис доречний

В Стародавній Греції скептиками називали мислителів, які ставили під сумнів можливості людського мислення і навіть абсолютність істини. Сучасні послідовники скептицизму продовжують цю традицію і підходять з недовірою до всього, що їх оточує. Помірний скептицизм обмежується пізнанням фактів, виявляючи стриманість по відношенню до всіх гіпотез і теорій. Тобто скептики не сприймають все на віру, а через постійний аналіз змушені перевіряти, уточнювати і підтверджувати кожну деталь, здатні знайти слабкість в будь-якому твердженні і аргументі.

Портрет класичного скептика. Така риса, як емоційність, у скептика виражена слабо. Він пригнічує пристрасті, замінює їх холодним аналізом. Для скептика більш характерним є серйозний, стриманий вираз обличчя, ніж посмішка або будь-який інший прояв почуттів. Іноді досить упертий скептичний характер під час з’ясування істини може відзначитися різкістю і навіть грубістю. Як стверджують деякі дослідники, скептик найчастіше має худорляву статуру і загострені риси обличчя.

Не варто ототожнювати скептика з песимістом. Мета скептика – знайти істину, а не знайти в усьому погане. У скептика зазвичай складні взаємини з релігійними віруваннями, які він не може підтвердити раціональними аргументами, а з іншого боку не здатний і спростувати.

Скептик здатний пригнічувати прояви своєї інтуїції, якщо вона не має чіткої свідомої раціональної основи. Це може стати причиною деякого ступору в екстрених ситуаціях, коли немає часу для глибокого аналізу ситуації перед прийняттям рішення.

Риси скептика відображаються на характері його взаємин з іншими людьми. В колективі – це зануда. Його регулярне прагнення критикувати і ставити під сумнів будь що викликає негативну реакцію оточуючих і призводить до самотності. На цьому тлі скептицизм супроводжується розвитком зверхності і підвищеної зарозумілості.

Скептику складно покластися на чужу думку. Він рідко визнає авторитети без вагомих підстав, які не може ще раз особисто сам перевірити. Майже не йде на компроміси. Однак якщо людина набуває в його очах обумовлену вагомими причинами повагу, проявляє вірність і відданість. Вибудувати міцні стосунки з істинним скептиком досить проблематично. Через свої сумніви така особистість багаторазово перевірить і перевірить ще раз кожен крок і жест потенційного партнера, і все одно навряд чи зможе повністю довіритися іншій людині. Про такий феномен, як любов з першого погляду, можна відразу забути.

Сильні сторони скептика. Але у скептика є і свої переваги. Такою особистістю складно маніпулювати, на нього не діють ефективні прийоми навіювання. Скептик рідко стає жертвою шахраїв, критично ставиться до рекламних трюків, відчуває обман, майже завжди прагне докопатися до істини. Захищений від імпульсивних дій, обов’язково попередньо зважить всі за і проти. Його головний коник – логічне мислення.

Скептики не слідують за натовпом, здатні поодинці піти всупереч твердо усталеній думці або стереотипу, якщо не вважають це доведеним. Тим самим відкрити можливість новому погляду для отримання додаткових важливих відомостей. Потреба в вичерпних доказах призводить до розвитку навичок дослідницької діяльності, спонукає до пошуку нової інформації, її систематизації.

Судження, висновки скептиків засновані на глибокому аналізі. Ними рухає прагнення до точності, розуміння ризиків. Ці якості дуже цінні для фахівців таких професій, як ревізор, аудитор, контролер, інспектор.

Іноді скептик і сам страждає від своїх вічних сумнівів і пошуків аргументів. Занадто виражений скептицизм призводить до постійних скарг, всепоглинальної підозрілості, відчуження від світу. В результаті формується шизоїдний тип особистості. В крайньому прояві скептицизм повністю поглинає індивідуума і стає небезпечним як для особистості, так і для суспільства. Така людина втрачає всі основи для віри, заперечує саму можливість існування будь-якої істини. Закон, мораль, етика перестають виконувати свою функцію і втрачають роль обмежувача. Однак тотальне підпорядкування особистості скептицизму є рідкісним психічним явищем.

Найчастіше для скептиків характерний здоровий рівень критичності по відношенню до неперевіреної інформації. При такому підході, скептик – це звичайна людина, яка схильна аналізувати і шукати підтвердження.

Чому всі досвідчені та успішні трейдери вчаться виробляти в собі здорове почуття скепсису? При першому підході до трейдингу він здається дуже простим, але ви можете знайти безліч інформації про те, як трейдери, які недооцінили складність торгівлі, швидко зливали депозити.

Здавалося б, все просто – купуєте кілька вибраних акцій, які, як вам відчувається, підуть вгору, чекаєте, поки ціна підніметься, продаєте і фіксуєте прибуток. Однак, не все так просто. Чомусь зазвичай коли трейдери найбільш зациклені на зароблянні грошей, вони зазвичай заробляють нічого.

Щоб отримати прибуток, необхідно ризикувати. Але ризикувати треба обережно. З іншого боку, зайва обережність і скепсис призводять до сумнівів і коливань. І в результаті, замість того щоб бігти попереду натовпу, ви можете опинитися позаду, пропустивши критичний момент для входу на ринок. Тому, не варто зловживати скепсисом. Йому має бути свій час і місце.

Коли ви розробляєте нову стратегію, дуже корисно під час створення плану задавати собі неприємні запитання на кшталт: «Чи врахував я всі варіанти розвитку подій? Чи не пропустив я чогось? Чи не затуманила мрія про гроші мою свідомість?»

Скептицизм особливо потрібен, коли ви читаєте опис торгових стратегій. Задайте собі наступні питання: «Чи спрацює цей підхід на сьогоднішньому ринку? Чи є він надійною і обґрунтованою стратегією чи це просто випадковість, коли відповідний час і місце просто збіглися?»

Коли мова заходить про використання чужої системи, будьте занадто скептичними. Уважно проаналізуйте період, на якому тестувалася система і методику тестування. Перевірте все, що тільки можливо.

Але бувають моменти, коли слід відкинути скепсис. Цей час настає тоді, коли ви розробили надійний метод або стратегію і починаєте працювати з нею. Щоб робота була успішною, ви повинні довіряти собі і дотримуватися своєї стратегії. У цей час у вас вже немає можливості для того, щоб ставити собі питання. Вам необхідно сконструювати торговий план і слідувати йому. Якщо ви керуєте ризиками, то ймовірність великих збитків невелика.

Висновок з усього вищесказаного наступний: зберігайте частку скепсису для захисту ваших фінансів, але не забувайте, що скепсис доречний тільки в потрібний час і в потрібному місці.

Залишити відповідь