Скумпія звичайна

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна

Хімічний склад скумпії звичайної,
Дія скумпії звичайної,
Способи застосування скумпії звичайної.

Народні назви скумпії звичайної: рай-дерево, жовтиця.

Скумпія звичайна (Cotinus coggygria Scop.) – гіллястий чагарник або невелике деревце висотою 2 – 5 м з жовтою деревиною та густою кроною.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, квітка рослини

Належить скумпія звичайна до родини Anacardiaceae (фісташкові).

Пагони скумпії звичайної голі або слабо опущені, зелені або червоні, зі світлими чечевичками і молочним соком в зламі.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, листя рослини

Листя чергові, яйцеподібні, довжиною 3 – 8 см і шириною 3 – 7 см.

Квітки скумпії дрібні, численні, зеленувато-білі, зібрані у великі розлогі волоті, при плодах пухнасті волоті, які утворені з видовжених і густо опушених квітконіжок недорозвинених квіток.

Плоди скумпії звичайної – дрібні оберненояйцеподібні кістянки, які спочатку зелені, а потім чорніють. Цвіте в травні – липні, плоди дозрівають в липні – вересні.

Зростає скумпія в горах, по кам’янистих схилах, серед чагарників. Широко культивується в полезахисних лісонасадженнях. Поширена скумпія звичайна на півдні і в центральній частині Європи і майже по всій території Азії.

Для лікування використовують листя скумпії. Заготовляють їх від початку цвітіння до утворення плодів (в травні – серпні), зриваючи руками, і сушать під навісами, на горищах під залізним дахом з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині, періодично перемішуючи.

При великих заготовках скумпії звичайної доцільно використовувати сушарки. Готову сировину пакують у джутові тюки по 5 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 3 роки.

Хімічний склад скумпії звичайної. Листя скумпії містять 23-25% дубильних речовин, основну частину яких складає танін, до 25% галлотонін, галлову кислоту (3-5%), флавоноїди, ефірну олію, барвник міріцітрин.

У свіжому листі є каротин (до 32 мг / 100 г), вітамін Е (5,6 мг / 100 г), вітамін C (91,7 мг / 100 г). Скумпія є цінним джерелом високоякісного медичного та технічного таніну.

Скумпія звичайна
Скумпія звичайна, склад рослини

Дія скумпії звичайної. При зіткненні зі слизовою оболонкою або поверхнею рани танін скумпії викликає часткове згортання білків слизу або ексудату, утворюючи плівку, що захищає тканину від зовнішніх впливів. При цьому звужуються судини, зменшуються больова чутливість і запальні явища. Медичний танін, що отримується з листя скумпії, володіє терпкою, антисептичною, протизапальною дією.

У медицині танін застосовують як терпкий і протизапальний засіб, зовнішньо у вигляді розчинів і мазі при запальних захворюваннях порожнини рота, носа, гортані, при опіках, виразках, тріщинах, пролежнях. Танін входить до складу антисептичної рідини Новикова.

Рідина Новикова: таніну – 1 г, діамантового зеленого – 0,2 г, 96% – го спирту – 0,2 г, касторової олії – 0,5 г, колодія – 20 г. Застосовують як антисептичний і ранозагоювальний засіб для лікування саден, подряпин, інших дрібних ран. Перед застосування рідини Новикова на поверхню рани і шкіру навколо обробляють спиртом в нерозведеному вигляді.

Танальбін – продукт дубильних речовин з листя скумпії з білком (казеїном) – застосовують як в’яжучий і протизапальний засіб при гострих і хронічних захворюваннях різного походження.

Флакумін – сума флавоноїдів листя скумпії застосовують як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів.

У народній медицині настій листя скумпії застосовують при проносах і для обмивання виразок і ран. Подрібнене листя, змішане з вершковим маслом, застосовують у вигляді мазі при опіках, гнійних виразках, ранах, різних пухлинах.

Способи застосування скумпії звичайної:

– при проносах приймати настій (1 столову ложку сухого листя залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

– Танальбін приймають дорослі по 0,3 – 0,5 – 1 г на прийом 3-4 рази на день при гострих і хронічних ентеритах, колітах,

– Флакумін призначають по 1 – 2 таблетки 3 рази на день за 30 хвилин до їжі як жовчогінний при захворюваннях печінки,

– для змочування шкіри при опіках: танін 3 г і води дистильованої 100 мл,

– для промивання шлунка при отруєнні алкалоїдами і важкими металами приймати 500 мл 0,5% розчину таніну,

– зовнішньо для змазування тріщин сосків застосовують суміш: взяти 3 г таніну і 100 мл 70% спирту етилового,

– для змазування ясен змішати 2 г таніну, 20 г гліцерину і 1 мл 5% розчину йоду спиртового,

– для змазування дрібних ран на шкірі застосовують рідину Новикова.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*