Categories
Різне

Способи розмноження липи

Липа (корисні властивості),
Розмноження липи насінням,
Поросль липи,
Відводки,
Живцювання липи.

Липа – дерево дивовижної краси, вражає своїми цілющими властивостями і наповнює навколишній світ розкішним солодким ароматом. Неможливо не впізнати липові жовті квіточки, що нагадують крила бабки. Здавна відоме це дерево своїми цілющими якостями, за що поважається і цінується вже не одне століття. Липа здатна прожити дуже довго, якщо правильно її посадити, для чого необхідно мати уявлення про способи розмноження рослини.

Липа – найвище з широколистяних дерев, цвіте в червні-липні дрібними запашними квітами, після яких утворюються тверді плоди-горошини. Піддається ураженню попелиць. Любить вологу, надає перевагу дренованому ґрунту і сонячним або злегка затемненим місцям.

Липа є довгожителем – може прожити (особливо липа європейська) більше 500 років. Росте у висоту до 40 метрів. Цвісти, якщо липа виросла в природних умовах, починає лише на 20-му році свого життя (у штучних умовах липа дає перші свої квітки лише у віці 30-ти років). Цвіте липа в середині літа. Її невеликі блідо-жовті квітки багаті нектаром мають неповторний аромат, відомі своєю цілющістю (липовий чай п’ють при застуді).

Липа (корисні властивості). Липовий цвіт активно використовують у народній медицині: його висушують і зберігають в невеликих мішечках з тканини або паперу. Ароматний липовий чай – приємний на смак напій, джерело глюкози, каротину та інших корисних речовин. Чай з липи допоможе при лихоманці, запаленні, а також має яскраво виражену сечогінну, потогінну і жовчогінну властивості.

Липа – медонос. З нектару одного дерева за сезон можна отримати близько 16 кг високоякісного ароматного дивно корисного меду.

В лікувальних цілях використовується також і липова кора, яка здатна загоювати відкриті рани, лікувати опіки, усувати дерматологічні проблеми тощо.

Оскільки чай з липового цвіту наділений лікувальними властивостями, вживати його треба з обережністю особливо особам, що страждають на серцево-судинні захворювання – липа має яскраво виражену здатність прискорювати обмінні процеси, що дає високе навантаження на серце.

У межах свого природного ареалу липа може рости практично на будь-якому ґрунті, хоча віддає перевагу більш родючим і добре зволоженим ґрунтам. Вирощування великих саджанців в розсаднику займає один-два роки.

Найчастіше липи ростуть групами, але в природних умовах при пригніченні більш міцнішими представниками флори, може набути вигляду високорослого чагарнику. Липа – дерево невибагливе, тому її види активно вирощують в декоративних цілях для озеленення парків, вулиць, алей.

Деревина липи м’яка, легко обробляється, йде на виробництво меблів, бочок, дерев’яних музичних інструментів; луб використовують на мочало; кору молодих дерев – на лико для плетіння кошиків, взуття, мотузок.

Способи розмноження липи
Гілка липи

Розмноження липи здійснюється декількома способами, але особливо можна виділити лише наступні:

Розмноження липи насінням. Пізньої осені, коли липа вже скинула листя, її плоди ще висять на дереві. Опадають вони всю зиму до весни. Потрапивши на землю, насіння липи ніколи не проросте в першу весну, воно лежить не менше року і повинно піддатися тривалому охолодженню при зволоженому стані. Без такого тривалого (3-6 місяців в залежності від виду липи і якості насіння) витримування вологого насіння при температурі близько 0 градусів насіння липи не сходить. Для того щоб забезпечити нормальну схожість, можна насіння липи або посіяти восени (в такому випадку необхідна холодова підготовка проходить природним шляхом), або витримати в відповідних умовах, наприклад, в ящиках з тирсою або вологим піском, поставлених в холодний підвал. Після такої підготовки насіння липи вже не можна висушувати, інакше воно загине, і треба відразу сіяти у вологу землю.

Крім необхідної передпосівної підготовки липа характеризується чутливістю до пізніх заморозків – молоді сходи, що з’являються перед заморозками, можуть легко загинути. Дрібні сіянці липи досить важко переносять пересадку (пересаджувати однорічні сіянці слід тільки навесні).

Крім посіву насіння можна використовувати пересадку сходів липи, що з’являються під кронами старих дерев після рясного врожаю насіння. Дрібні сходи, які ще не мають справжнього листя, а тільки сім’ядолі, легко переносять пересадку, якщо її здійснювати в прохолодну і вологу погоду. При сприятливих умовах «дикі» сходи легко можна накопати на цілу грядку. Оскільки проростання насіння липи відбувається досить пізно і недружньо, сходи потрібно починати шукати вже після того, як на дорослих липах розпускається перше листя.

Липа дуже чутлива до вологості ґрунту, тому в посушливу погоду посіви необхідно поливати. У хороших умовах висота сіянців до осені може досягти 15-50 см.

Поросль липи. У період активного росту дерева в якості матеріалу для посадки можна використовувати невеликі сходи, що з’являються під кроною липи. Дрібна поросль відмінно підходить для пересадки, але при цьому потрібно дотримуватися кількох умов:
– час посадки – строго весна;
– погода – виключно волога і прохолодна.

В якості саджанців краще вибирати дворічну поросль з досить розвиненою кореневою системою (такі екземпляри зазвичай ростуть на відстані 2-3 метрів від дерева). Стрижневий корінь необхідно перерубати з двох сторін від порослі, після чого протягом усього літа ретельно доглядати за нею: поливати, рихлити навколо ґрунт, вносити добрива, а восени висадити молоду рослину на основне місце.

Відводки – незвичайний спосіб розмноження липи, який, тим не менш, також користуються. Здійснюється цей процес наступним чином: молоде деревце зрубують, а потім чекають появи паростків на його пні. Одно- або дворічні порослеві пагони пригинають до землі і кріплять якимось дерев’яним пристосуванням. Після чого акуратно присипають землею. Через пару років на місці згину з’являються коріння. Тепер слід акуратно гострою лопатою відокремити молоду рослину від материнського дерева і пересадити.

Живцювання липи – один з найпростіших способів розмноження липи. Живці липи відмінно приживаються в нових умовах і вимагають мінімального догляду. Але живці і ґрунт під їх посадку необхідно підготувати заздалегідь. Перший етап підготовки здійснюється восени: ґрунт ретельно перекопують, очищають від бур’янів і щедро удобрюють. На зиму ділянку під посадку молодих живців обов’язково укрийте поліетиленовою плівкою. Для розмноження використовуються виключно свіжозрізані живці. Причому слід строго дотримуватися вимог в пропорціях: держак ні в якому разі не повинен бути тонким (його розвиток буде занадто повільним, або взагалі не відбудеться), і він не повинен бути занадто коротким (на черешку має бути не менше 4 вузликів, довжина близько 12 см). Нижня частина живців очищається від листя, обробляється і висаджується в ґрунт.

Leave a Reply