Стародавні льодовики в Африці

Стародавні льодовики в Африці
Друмлін - форма льодовикового рельєфу з льодовикової валунної глини

Материк – це великий масив земної кори, що омивається морями і океанами. На Землі шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида. Границя між материками на суші проходить по Панамському перешийку (між Північною і Південною Америкою) і по Суецькому (між Африкою та Євразією).

Протягом своєї довгої історії материки змінювали своє місце розташування. На основі накопичених наукових даних навіть виникла Теорія дрейфу материків, яка була запропонована в 1912 р. німецьким географом Альфредом Вегенером. Вегенер стверджував, що спочатку на поверхні Землі виник тонкий шар гранітних порід. Згодом (близько 570-280 млн років тому) гранітні брили сконцентрувалися в один великий праконтинент – Пангею. Тоді ж утворився праокеан, який оточував цю сушу. Потім Пангея розкололася і продовжувала розпадатися на більш дрібні частини.

Тепер вчені з’ясували, що колись давно територією Африки пропливали величезні льодовики – в пустелі Намібії знайшли особливої ​​форми пагорби, які зазвичай виникають в місцях, де колись швидко пересувалися льодовики. Відкриття дозволяє по-новому поглянути на історію Землі.

Стародавні льодовики в Африці
В Африці знайшли сліди стародавніх льодовиків

Такі пагорби ще називають друмлінами. Вони еліптичної або витягнутої форми, орієнтовані в напрямку руху льодовика. Помітили їх Грем Ендрюс і Сара Браун – геологи з Університету Західної Вірджинії. Ці височини незвичної форми, де земля досить круто підіймається з одного боку і звужується вниз з іншого кінця, утворюючи «хвости», що мають один напрямок. Це дає зрозуміти, в який бік рухалися льодовики.

Такі пагорби зазвичай зустрічаються в досить холодних країнах, таких як Канада, Німеччина, Фінляндія і на острові Гренландія. Їх виявлення в Африці стало великим і несподіваним відкриттям для вчених. Однак про наявність льодовиків можна було здогадатися і раніше – ще близько 300 мільйонів років тому земля, яку зараз називають Намібією, перебувала десь над Південним полюсом. Саме в той час, на думку геологів, по цій території і протікав крижаний потік.

«Люди, очевидно, знали, що ця частина світу колись була покрита льодом. Але ніхто ніколи не згадував про те, як сформувалися незвичайні пагорби», – припустив Грем Ендрюс.

Використовуючи Google Earth і Google Maps геологи підрахували, що довжина крижаних пластів досягала від 0,1 до 1,5 км. Також виявлені в пагорбах великі поглиблення говорять про те, що ці крижини рухалися досить швидко і долали близько 800 метрів за рік. Геологи вважають, що це дуже важливе відкриття, так як раніше такі історичні факти про Намібію ще не були опубліковані.

Залишити коментар