Стародавні льодовики в Африці

Стародавні льодовики в Африці
Друмлін - форма льодовикового рельєфу з льодовикової валунної глини

Материк – це великий масив земної кори, що омивається морями і океанами. На Землі шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида. Границя між материками на суші проходить по Панамському перешийку (між Північною і Південною Америкою) і по Суецькому (між Африкою та Євразією).

Протягом своєї довгої історії материки змінювали своє місце розташування. На основі накопичених наукових даних навіть виникла Теорія дрейфу материків, яка була запропонована в 1912 р. німецьким географом Альфредом Вегенером. Вегенер стверджував, що спочатку на поверхні Землі виник тонкий шар гранітних порід. Згодом (близько 570-280 млн років тому) гранітні брили сконцентрувалися в один великий праконтинент – Пангею. Тоді ж утворився праокеан, який оточував цю сушу. Потім Пангея розкололася і продовжувала розпадатися на більш дрібні частини.

Тепер вчені з’ясували, що колись давно територією Африки пропливали величезні льодовики – в пустелі Намібії знайшли особливої ​​форми пагорби, які зазвичай виникають в місцях, де колись швидко пересувалися льодовики. Відкриття дозволяє по-новому поглянути на історію Землі.

Стародавні льодовики в Африці
В Африці знайшли сліди стародавніх льодовиків

Такі пагорби ще називають друмлінами. Вони еліптичної або витягнутої форми, орієнтовані в напрямку руху льодовика. Помітили їх Грем Ендрюс і Сара Браун – геологи з Університету Західної Вірджинії. Ці височини незвичної форми, де земля досить круто підіймається з одного боку і звужується вниз з іншого кінця, утворюючи «хвости», що мають один напрямок. Це дає зрозуміти, в який бік рухалися льодовики.

Такі пагорби зазвичай зустрічаються в досить холодних країнах, таких як Канада, Німеччина, Фінляндія і на острові Гренландія. Їх виявлення в Африці стало великим і несподіваним відкриттям для вчених. Однак про наявність льодовиків можна було здогадатися і раніше – ще близько 300 мільйонів років тому земля, яку зараз називають Намібією, перебувала десь над Південним полюсом. Саме в той час, на думку геологів, по цій території і протікав крижаний потік.

«Люди, очевидно, знали, що ця частина світу колись була покрита льодом. Але ніхто ніколи не згадував про те, як сформувалися незвичайні пагорби», – припустив Грем Ендрюс.

Використовуючи Google Earth і Google Maps геологи підрахували, що довжина крижаних пластів досягала від 0,1 до 1,5 км. Також виявлені в пагорбах великі поглиблення говорять про те, що ці крижини рухалися досить швидко і долали близько 800 метрів за рік. Геологи вважають, що це дуже важливе відкриття, так як раніше такі історичні факти про Намібію ще не були опубліковані.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*