Категорії
Міста, країни, люди

Стародавній Аркаїм

На Землі є декілька споруд, які поставили в глухий кут сучасну науку: єгипетські піраміди, гігантські малюнки пустелі Наска, Стоунхендж в Англії, Калленіш в Шотландії, Зорац-Кар у Вірменії і… Аркаїм. Пояснити навіщо і яким чином були побудовані ці дивовижні споруди важко.

Аркаїм – руїни стародавнього міста, виявленого радянськими археологами влітку 1987 року біля злиття річок Утяганки і Караганки (приток р. Урал). Місто-фортецю древніх аріїв було залишено з неясної причини і спалено приблизно 4 тис. років тому.

Стародавній Аркаїм
Аркаїм (план по Здановичу)

Тим не менш, це місто, назва якого фігурує в багатьох легендах, відносно добре зберіглося. Розмір поселення Аркаїм – 20 000 кв. м, діаметр внутрішньої цитаделі – 85 м, діаметр зовнішніх стін – 143-145 м, товщина стін біля основи – 3-5 м, висота ґрунтового насипу на місці стін – 3-3,5 м (зберіглася висота в 1 м). За планом Аркаїм зведено у вигляді двох кілець земляних валів, одне з яких вписане в інше.

Місто мало чотири проходи від зовнішнього рову, два житлових кола і центральну площу з круговою вулицею із дерев’яного настилу і зливну каналізацію. Вали є залишками оборонних стін.

Стародавній Аркаїм
Аркаїм

До фортифікаційних споруд відносять і радіальні стіни, які розбивали зовнішнє кільце жител на 5 або 7 секторів. Житла трапецієподібної форми, наземні, по 110-180 м2, споруджені з рублених каркасів і з ґрунтових блоків. Частина житла відводилася під загальне користування.

Тут розташовано колодязь, погріб, вогнище, яке поєднане з металургійною піччю. Житла цитаделі звернені виходами до центральної площі, яка мала прямокутну форму і призначалася для ритуальних дій.

Стародавній Аркаїм
Вироби з каменю і бронзи, знайдені в могильнику

Всього просторих помешкань з колодязями, продуктовими погребами, вогнищами було 67 (з них 40 – у зовнішньому колі, 27 – у внутрішньому). Поза всяким сумнівом, Аркаїм з чотирма орієнтованими по сторонах світу входами у фортецю було побудовано і частково вирізано в ґрунті з надзвичайною точністю – всі кільцеві лінії мають один центр, куди сходяться всі радіальні лінії.

Аркаїм було споруджено повністю з дерева та цегли із спресованої соломи, ґрунту і гною. Величезні п’ятиметрові стіни складалися з дерев’яних зрубів, які були заповнені кладкою з ґрунтової цегли. Причому, при розкопках було виявлено, що цеглини, яким облицьовували зовнішні стіни, мали різний колір.

Стародавній Аркаїм
Кераміка, Аркаїм

Аркаїм зовні був гарним, ідеально круглим містом з прибрамними вежами, палаючими вогнями і красиво оформленим фасадом.

Дивують лабіринти-пастки біля входів в Аркаїм і безліч переходів усередині зовнішньої стіни. По дахах осель проходила верхня вулиця, по якій можна було їздити на колісницях.

Розкопки міста-фортеці, яку в пресі назвали «Уральською Троєю», досі йдуть дуже низькими темпами, тому багато питань щодо цієї споруди не ясні. Разом з тим, багато дослідників наділяють Аркаїм містичними властивостями і вважають його духовним центром стародавнього Сибіру і Уралу.

Аркаїм своїм існуванням підтвердив окультні уявлення про розселення аріїв. Припускають, що біла раса, до яких вони належали, прийшла в Євразію із затонулого материка Арктида в Північному Льодовитому океані (в Авесті, священній книзі зороастризму, цей материк називається Хайрат).

Стародавній Аркаїм
Стародавній Аркаїм (реконструкція Здановича)

Унікальне місто Аркаїм приховано в глибині Уральських гір. Дослідники вважають це місце зоною найсильнішої аномальної активності. Місто було побудоване і жило за законами Космосу і астрології.

З висоти Аркаїм виглядає як ідеальна геометрична конструкція, має кільцеву структуру і чітко зорієнтований по зірках.

Ретельно вивчивши матеріал, вчені також з’ясували, що вежа в центрі міста служила жителям міста в якості календаря, культової споруди або обсерваторії.

Дослідники відзначають, що для створення подібного роду обсерваторії потрібно було знати, що Земля має форму кулі і разом з іншими планетами рухається навколо Сонця.

Через спеціальний отвір, видовбаний по всій довжині вежі, аркаїмці могли відстежувати схід і захід Сонця в дні рівнодення і сонцестояння, і сходи й заходи низького Місяця.

На думку вчених це точний календар і по ньому і сьогодні можна вести літочислення.

Стародавній Аркаїм
Стародавній Аркаїм, модель міста

Поруч з цим місцем вчені виявили кілька спіралей, складених з каменів. Існує повір’я, що якщо хвора людина пройде по них босоніж, а потім стане в центрі спіралі, то неодмінно зцілиться.

Населення Аркаїма володіло не тільки сільськогосподарськими технологіями (займалося скотарством, землеробством), а й високорозвиненою металургією і технікою обробки металів.

Стародавній Аркаїм
Схема окремого приміщення в Аркаїмі

Високу культуру аркаїмців підтверджують численні археологічні знахідки: велика кількість творів мистецтва, зброя, ритуальні предмети, фрагменти кераміки, вироби з кістки і каменю, знаряддя з металу, ливарні форми, шлаки, сопла, молотки і ковадла.

На аркаїмському керамічному посуді виявлено знак сонця – свастику. Втім, Аркаїм, як і інші розкопки «Країни Міст», – всього лише найдрібніша частина величної і таємничої культури древніх аріїв, яка ще чекає своїх дослідників.

Залишити відповідь