Категорії
Кухня країн світу

Тонкощі вибору морозива

Вже наближається літо, спека якого примушує звертати увагу на перший ліпший брикет з барвистими написами «найкраще морозиво» або «100% пломбір» та іншими хитрощами. При виборі морозива більшість жалкує часу на вичитування складу, написаного дрібним шрифтом, і сучасні маркетингові виверти в поєднанні з яскравою упаковкою зазвичай діють на споживачів як магніт. Але яким має бути справжнє морозиво і чи відповідає воно ДСТУ (державні стандарти України).

Морозиво – улюблений усіма десерт, після порції якого з’являється відчуття ситості і задоволення. Дітям у віці 2-3 років вже можна давати молочне морозиво, але найкраще, якщо воно приготоване власноруч. Є дітки, яким навіть взимку вкрай складно відмовитися від цього десерту, та й навіщо, дитина загартовується і краще переносить простудні захворювання, якщо такі трапляються. Отже, давайте розберемося, яке морозиво найкраще купувати, і які компоненти в ньому є нормою, а що є шкідливим для здоров’я.

При виборі морозива, по-перше, зверніть увагу на зовнішній стан упаковки, яка повинна бути неушкодженою, на поверхні не має бути снігу і кристалів льоду. Справжнє морозиво в упаковці при натисканні на нього пальцем має тверду консистенцію (м’який склад у морозива, яке продають на вагу).

Діти завжди люблять морозиво всупереч усім заборонам. І малечі все одно, що значиться на упаковці, тому саме дорослим потрібно підказати, яке морозиво купити.

Морозиво ділиться дітьми на три види – біле, плодово-ягідне і шоколадне. Перше на українському ринку представлене в трьох варіантах: молочне, вершкове, пломбір. Розібратися просто, достатньо лише один раз запам’ятати цифри ДСТУ і ви завжди будете твердо знати, яке саме морозиво є корисним. Якщо ви ще не знайомі з ДСТУ, то майте на увазі, без цього позначення з набором цифр після нього навіть не ризикуйте купувати морозиво, особливо дитині:
– ДСТУ 4733: 2007 – це пломбір – вид морозива, до складу якого входять тільки натуральні молочні продукти і дозволені харчові компоненти;
– ДСТУ 4734: 2007 – морозиво з плодово-ягідних сиропів, нерідко з додаванням води та ароматизаторів;
– ДСТУ 4735: 2007 – комбіноване морозиво, в якому допускається додавання кокосової або пальмоядрової олії, ароматизаторів та сухого молока;
– ДСТУ 4735: 2007 – комбіноване морозиво з додаванням кокосової або пальмоядрової олії, ароматизаторів та сухого молока.

Яке морозиво найсмачніше? Смачні майже всі види морозива і з харчовими добавками також, але останнє купувати для дітей не рекомендується. В продукті, де зазвичай занадто багато ароматизаторів, найчастіше до складу входить і велика кількість пальмових олій. Варто зауважити, що нешкідливим є лише кокосова і пальмоядрова олія. Пальмова – це технічна олія, і хоча вона очищена, але не є придатною для організму людини, штучні жири такого складу не перетравлюються.

Чим шкідливі харчові добавки? Харчові добавки — природні, а також ідентичні природним або штучно синтезовані речовини, які додають у їжу з технологічних міркувань (для консервації, кольорової, смакової, ароматизованої гами, текстури, консистенції тощо). До харчових добавок не належать: вітаміни, мікроелементи, амінокислоти. Деякі з харчових добавок використовуються людством протягом століть (оцет, сіль). E-номери – коди харчових добавок в продуктах харчування, які були засновані для використання в Європейському Союзі.

На сьогодні вже чимало інформації зібрано про шкоду «єшок», але не вся вона є правдивою. Наприклад, E-415 і E-410 – це стабілізатори, дозволені до вживання, легко перетравлюються і не викликають проблем зі шлунком. Це ксантанова камедь і камедь ріжкового дерева відповідно. Ці природні стабілізатори і загусники найчастіше значаться на упаковках з морозивом. Щоб не заморочуватись, виробники часто замінюють розшифровку словами «лецитин» (необхідний для формування енергетичного резерву організму) і «камедь» (виробляється з насіння бобового дерева). Назви цих емульгаторів, що володіють в’язкістю і запобігають утворенню кристалів в морозиві при тривалому зберіганні, зазвичай вже не дивують рядового споживача.

Більш детально про роль барвників і консервантів: морозиво з ДСТУ не повинно містити консервантів, наприклад, карагенан (Е407) і целюлозу (Е466), що викликають розлад шлунка і запалення кишечника, а надлишок соєвого лецитину, якщо малюк з’їв подвійну порцію такого десерту, може спровокувати навіть алергію.

Найкращим аналогом желатину як згущувача є агар-агар, компонент, який значиться як E 406. Якщо ви зустрінете таку назву на упаковці морозива, знайте – це рослинний компонент, який використовується в приготуванні супів, мармеладу, цукерок і навіть дієтичних продуктів.

Також якість морозива можна оцінити по наявності в ньому натуральної ванілі, а не екстракту або ваніліну, ідентичного натуральному. Саме цей компонент в складі морозива розкриє всю правду про продукт, якщо ваніль натуральна, сміливо можна запропонувати таке морозиво навіть дитині.

Термін придатності якісного сучасного морозива не повинен перевищувати 10 місяців, якщо він більше, задумайтесь, чи варто вам його купувати. Хоча стабілізатори і загусники в складі продуктів збільшують термін зберігання морозива, але чи буде користь від такого продукту.

Найкращим буде те морозиво, яке ви приготуєте самостійно з натуральних продуктів, в такому разі ви вже точно будете впевнені в якості цього десерту.

Фірми морозива, які рекомендують. Споживчий ринок України рясніє прохолодним ласощами, а морозильники супермаркетів ломляться від кількості видів морозива. Але, на жаль, не всі вони можуть бути корисними. Як не дивно, небезпечним навіть може виявитися звичайний вафельний стаканчик, саме рецептуру його приготування намагаються здешевити виробники. Але морозиво в стаканчику дуже полюбляють споживачі. Якщо стаканчик для морозива тягнеться або навпаки занадто засмажений, це показник поганої якості вафлі. Так само як і глазур, яка досить часто є зовсім не шоколадною, а складається з різних наповнювачів, жирів і загусників. Уважно читайте, що написано на упаковці, де фірми з виробництва морозива, які виробляють якісний продукт, обов’язково вказують складові глазурі і вафельного стаканчика.

Яке морозиво найпопулярніше? З найбільш популярних фірм зарубіжного виробництва можна назвати Nestle. Це морозиво виробники експортують до багатьох країн світу, в тому числі і до України. Морозиво цієї фірми приємне на смак, а за складом є натуральним. Основою для морозива Nestle служать вершки і цільне молоко.

Серед українського морозива інгредієнтами і смаковими якостями вигідно відрізняється морозиво фірми «Рудь», яке випускається Житомирським маслозаводом. Це відмінно збитий продукт, не містить консервантів та шкідливих барвників, але замість ванілі використовується замінник. Десерт випускається в ріжку, стаканчиках, шоколадній глазурі і в великій упаковці.

Смачним морозивом, яке містить натуральні складові, годує своїх ласунів фірма «Три ведмеді». Наприклад, ласощі в ріжку під назвою «Моржо» припали до смаку багатьом українцям, переважна частина яких жінки і діти.

Підсумок питання «яке морозиво є корисним для дітей»: уважно роздивіться упаковку, де має бути вказаний логотип виробника, термін придатності і номер ДСТУ, а також звертайте увагу на форму упаковки – деякі виробники надувають упаковку, щоб уникнути деформації при транспортуванні та зберіганні, але це не є добрим для якісного продукту.

Рецепт домашнього морозива

Складові для домашнього морозива із розрахунку на 2 порції:
– яйце – шт.,
– цукор – 2-3 ст.л.,
– молоко – 1 склянка,
– ванілін або ванільний цукор.

Приготування домашнього морозива: яйце збити з цукром і ваніліном, влити молоко і поставити на невеликий вогонь. При постійному збиванні довести суміш до кипіння і відразу ж вимкнути вогонь, щоб яєчний білок не згорнувся. Десерт охолодити і приблизно на 4-5 годин для застигання поставити в морозилку. За цей час морозиво необхідно як мінімум 4 рази перемішувати, щоб не утворився лід.

Подають морозиво у креманках або піалках, можна прикрасити ягодами або тертим шоколадом.

Залишити відповідь