Категорії
Природа Різне

Трохи про нейрогенез

Іноді у пацієнтів, навіть коли вони вже знають, що вилікувалися від раку, утворюються ознаки депресії. Це цілком логічно – ліки, які призначають пацієнтам з такими проблемами, перешкоджають розмноженню ракових клітин, але ці ж самі препарати і зупиняють виробництво нових нейронів в мозку.

Чи можуть у дорослих людей вирости нервові клітини? З цього приводу, так як це досить таки нова область досліджень, ще є якась невизначеність. Деякі вчені вважають, що нервові клітини у дорослих не утворюються. Насправді утворюються. Цей процес називається нейрогенезом. Отже, дорослий мозок здатний генерувати нові нервові клітини, тому розберемося в цьому питанні.

Екскурсія по одній із захоплювальних з точки зору нейрогенезу області нашого мозку – гіпокампу.

Гіпокамп (в перекладі – морський коник) – парне утворення – частина старої кори великого мозку, розташована на медіальній стінці нижніх рогів бічних шлуночків, частина лімбічної системи головного мозку.

Науковцям вже давно відомо, що цей відділ мозку важливий для навчання, пам’яті, настрою і емоцій. Однак нещодавно стало відомо, що це одна з найбільш унікальних частин дорослого мозку, де можуть утворюватися нові нейрони. Зробивши розріз гіпокампу і збільшивши зображення, видно новонароджений нейрон в мозку дорослої миші (на малюнку показаний блакитним кольором).

Трохи про нейрогенез
Схема утворення нейронів в гіпокампі

Що стосується людського мозку, то шведський вчений Йонас Фрізен, фахівець зі стовбурових клітин з Каролінського інституту в Стокгольмі, підрахував, що в гіпокампі виробляється по 700 нових нейронів кожен день. Може здатися, що це не так багато в порівнянні з мільярдами вже наявних у нас нейронів. Але до 50 років всі наявні у нас з народження нейрони замінюються на нейрони, що утворилися вже в дорослому мозку.

Чому ці нові нейрони такі важливі і які їхні функції? По-перше, вони потрібні для навчання і пам’яті. Експериментально доведено, якщо заблокувати здатність дорослого мозку генерувати нові нейрони в гіпокампі, то блокуються і певні властивості пам’яті. Це особливо правильно по відношенню до просторового розпізнавання того, як ви, наприклад, орієнтуєтеся в місті.

Нам ще багато чого належить дізнатися, і нейрони важливі не тільки для обсягу пам’яті, але і для якості пам’яті. Вони допомагають пам’яті працювати довше, вони можуть допомогти розрізнити дуже схожі спогади, наприклад, відшукати велосипед, який ви залишаєте на станції кожен день на одній і тій же стоянці, але трохи в різних місцях.

Трохи про нейрогенез
Велосипеди на стоянці

Про взаємозв’язок нейрогенезу і депресії. При дослідженні депресії у тварин з’ясувалося, що у онкохворих значно нижчий рівень нейрогенезу. Якщо приймати антидепресанти, то збільшується виробництво цих новонароджених нейронів і зменшуються симптоми депресії, тим самим встановлено чіткий зв’язок між нейрогенезом і депресією. Більш того, якщо просто заблокувати нейрогенез, одночасно падає й ефективність антидепресантів. Науковці з’ясували, що пацієнти навіть після позбавлення від раку, через те що препарати від раку перешкоджають утворенню нових нейронів, продовжують страждати від депресії. Тобто потрібен якийсь час на появу нових нейронів і відновлення нормального функціонування.

Отже, сьогодні вже достатньо підстав для того, щоб спрямувати зусилля на нейрогенез, якщо ми хочемо поліпшити формування пам’яті, настрій і навіть запобігти проблемам, пов’язаних з віком або зі стресом.

Трохи про нейрогенез
Зв’язок між нейрогенезом і антидепресантами

Чи можемо ми керувати нейрогенезом? Відповідь – так. Нижче представлено ряд дій і станів, що зменшують або збільшують нейрогенез:
– навчання буде збільшувати виробництво нових нейронів;
– стрес зменшує виробництво нових нейронів в гіпокампі;
– недосипання знижує нейрогенез;
– секс – так, ви маєте рацію, секс збільшує виробництво нових нейронів, але не в ситуації, коли занадто багато сексу призводить до нестачі сну;
– старіння – темпи нейрогенезу з віком скорочуються, але він все ще відбувається;
– біг – це одне з перших досліджень, проведених Рости Гейджем з Інституту Солка, яке показало, що навколишнє середовище може впливати на виробництво нових нейронів. На малюнку – відділ гіпокампу миші, в клітці якої не було колеса, а маленькі чорні точки – це майбутні новонароджені нейрони. Тут відділ гіпокампу миші, у якої в клітці було колесо. Чітко видно величезне збільшення кількості чорних крапок майбутніх новонароджених нейронів. Тобто фізична активність або будь-яке інше заняття, що збільшує продуктивність або змушує кров доливати до мозку, благотворно впливає на нейрогенез.

Трохи про нейрогенез
Збільшення кількості майбутніх нейронів у миші, у якої є колесо

Залежність виробництва нових нейронів в гіпокампі від кількості і якості їжі. Нейрогенез збільшується при обмеженні калорій на 20-30%. Тобто короткострокове голодування – збільшення часу між прийомами їжі – збільшить нейрогенез. Споживання флаваноїдів, які містяться в гіркому шоколаді, чорниці тощо, збільшить нейрогенез. Жирні кислоти Омега-3, що містяться в жирній рибі, наприклад, в лососі, збільшить виробництво нових нейронів. А дієта, багата насиченими жирами, навпаки, буде негативно впливати на нейрогенез. Етанол – споживання алкоголю – послаблює процес нейрогенезу. Однак не все так погано: доведено, що ресвератрол, що міститься в червоному вині, сприяє виживанню нових нейронів. Тому під час наступного застілля віддайте перевагу цьому «нейрогенез-щадному» напою.

Про текстуру їжі. Науковцями доведено, що м’яка їжа послаблює процес нейрогенезу, чого не можна сказати про їжу, що вимагає пережовування або хрустіння.

Всі ці дані, доступні на клітинному рівні, були отримані в результаті дослідів на тваринах. Але та ж дієта була випробувана на людях, і науковці переконалися, що дієта впливає на пам’ять і настрій так само, як і на нейрогенез. Тобто зниження калорійності поліпшить можливості пам’яті, тоді як дієта з високим вмістом жирів посилить ознаки депресії. І навпаки: жирні кислоти Омега-3 сприятимуть нейрогенезу і в той же час допоможуть зменшити депресивні синдроми. Тобто вплив дієти на психічне здоров’я, пам’ять і настрій насправді пояснюється її роллю в появі нових нейронів в гіпокампі. Також важливо не тільки те, що ви їсте, але також текстура споживаної їжі, час прийому їжі і кількість з’їденого.

Зі сторони нейробіологів, що цікавляться нейрогенезом, важливо краще зрозуміти функцію цих нових нейронів і те, як можна позитивно впливати на їх виживання і виробництво. Потрібно також винайти спосіб захисту нейрогенезу у онкохворих пацієнтів.

На підставі наслідків видалення і стимуляції гіпокампу у тварин були висловлені припущення, що гіпокамп бере участь в організації орієнтовного рефлексу і уваги, регуляції вегетативних реакцій, мотивацій і емоцій, управління довільними рухами, механізмами пам’яті та навчання.

Залишити відповідь