Цікаві факти про щурів

Цікаві факти про щурів

Щури – рід гризунів родини мишачих, що включає біля 70 видів. Вага цих створінь від 37-39 грамів до 400-420 грамів (деякі екземпляри сірих щурів можуть досягати 500 грамів). Довжина тіла тваринок – 8-30 см, хвіст дорівнює довжині тіла або трохи більший. У забарвленні тіла переважають темно-сірі і сіро-бурі тони. Зустрічаються також чорні, жовті, червоні і помаранчеві відтінки. Щур або пацюк має чотири лапи. Пальці на лапах рухливі – це компенсує недостатній розвиток мозолів, необхідних для лазіння.

Більшість щурів ведуть наземний або напівдеревний спосіб життя. В якості притулки використовують самостійно вириті нори або нори інших тварин, гнізда, а також підвали чи інші перекриття житлових будинків. Живуть щури як поодиноко, так і утворюють сімейні або територіальні групи. Це всеїдні тварини, але деякі з них надають перевагу рослинній їжі (насінню, овочам, фруктам), інші полюбляють різних комах, молюсків та деяких дрібних безхребетних. Ці дивовижні істоти здатні вижити практично в будь-яких умовах, а їх інтелект куди краще розвинений, ніж здається середньостатистичній людині.

Розмножуються щурі круглий рік, за винятком північних популяцій. Самиці деяких видів щурів поліестральні. Кількість щурят у сірого пацюка може бути від 2 до 22, але в середньому це 8-9, у малайських видів пацюків – від 3 до 6, у австралійських – від 3 до 14 дитинчат.

1. Щури мають здатність адаптуватися до різних отрут, які використовують для їх знищення, а також вміють розпізнавати отруту. Відзначають, що застосування зоокумарину проти сірого щура в багатьох країнах світу призвело до розвитку резистентності і зниження ефективності цього препарату. Після дворічного припинення використання препаратів, частка стійких до цієї отрути щурів знизилася. Молоді сірі щурі були більш стійкі до препарату сільмурина, отриманого з морської цибулі, ніж дорослі. У лабораторних умовах, самці білих щурів виявилися більш стійкі до отрутохімікатів, ніж самиці. Молоді самці, яких зазвичай активно відтісняють самці з більшим статусом, мають більш велику степінь виживання, оскільки ймовірність отримати смертельну дозу отрути у них менша.

2. Пацюки здатні відрізняти отруєну їжу від звичайної навіть тоді, коли концентрація отрути – одна частина на мільйон.

3. Вчені Оксфорда прийшли до висновку, що пацюки наділені абстрактним мисленням, потіснивши людину як єдину істоту, що володіє такою здатністю.

4. Під час експерименту вчені Техаського університету різні групи новонароджених щурят змушували слухати, відповідно, Моцарта, сучасну атональну музику і вентилятор. Потім тваринок помістили в клітку, де вони могли наступати на різні клавіші і викликати звуки. Більшість щурят воліло слухати Моцарта, мало хто – атональну музику, і ніхто – звук вентилятора.

5. Щур – ссавець, який вміє сміятися. У щурів, як і у людей, є певні ділянки тіла, що реагують на лоскіт. У відповідь на лоскіт щури видають ультразвукові подібні на сміх вокалізації. Аналізуючи записи цих вокалізацій і роботу мозку щурів за допомогою імплантованих в нього електродів, вчені визначили, які нейрони пов’язані сміхом з реакцією на лоскіт – у щурів ці нейрони виявилися розташовані в соматосенсорній корі.

6. Щури з’явилися на Землі на 48 мільйонів років раніше, ніж людина.

7. У середньому на кожну людину припадає по 2 щури.

8. Якщо мишу збільшити до росту людини і розпрямити скелет, то виявиться, що суглоби мишей і людей влаштовані однаково, а кістки мають рівну кількість деталей.

9. В середні віки в Європі за вказівкою одного з єпископів щури були відлучені від церкви.

10. Щур може плисти 3 дні поспіль, проплисти декілька кілометрів (зафіксований рекорд – 29 км) і потоне тільки тоді, якщо не буде жодної можливості вибратися.

11. Сірі пацюки здатні переміщатися зі швидкістю 10 км за годину, стрибати вгору на висоту до 80 см, а в агресивному стані – до 2 метрів у висоту.

12. У щура серце пульсує зі швидкістю 500 разів за хвилину, у будинкової миші серце скорочується 700-750 разів на хвилину.

13. Найтонші волоски, що покривають хвіст пацюка використовуються в офтальмології при операціях на очах.

14. Щури добре пірнають і чудово лазять по канатах, трубам, деревам. За день щури здатні долати від 10 до 50 км.

15. Зуби щурів ростуть все життя, тому вони весь час щось гризуть для їх сточування. Щур може перегризти бетон і метал.

16. Щури видають свист в ультразвуковому діапазоні, що дозволяє їм спілкуватися один з одним, не привертаючи увагу хижаків. Причому свистять вони горлом. Здатні також раптово змінювати частоту сигналів.

17. У щурів – багатий словниковий запас криків з особливими значеннями.

18. Щур в момент стресу видає звук, рівнозначний по гучності пневматичному відбійному молотку під час роботи, правда через те, що він має надвисоку частоту, людина його не чує.

19. Пацюкові потрібно всього 50 мілісекунд, щоб зрозуміти, звідки йде запах.

20. Щур відчуває рентгенівські промені відділом мозку, що керує органами нюху.

21. Щури ніколи не об’їдаються – у них добре розвинене почуття насичення. Щур за рік споживає близько 12 кг продуктів, але це не порівняти з кількістю їжі, яку він робить непридатною. Статистика говорить, що кожен шостий фермер годує не людей, а щурів.

22. Щур може жити без води довше, ніж верблюд, і взагалі довше всіх ссавців.

23. Щури витримують дуже високий рівень радіації, але можуть померти від психічного потрясіння або тривалого стресу.

24. Щурам теж сняться сни.

25. Щури – соціальні тварини, майже не живуть поодинці. На волі щури живуть колоніями. В одній колонії може бути до двох тисяч особин.

26. Щуряча сім’я володіє ділянкою, радіус якої близько 150 м.

27. Вчені висунули версію, що щури могли бути причиною вимирання динозаврів. Щури – любителі яєць – масово висмоктували вміст яєць динозаврів, припинивши тим самим продовження їхнього роду. Це схоже на правду – в наші дні в Ірландії щури з’їли всіх болотних жаб.

28. Зграя диких щурів цілком здатна напасти на здобич, форма такої щурячої атаки за розмірами в десятки разів перевершує, наприклад, на собак.

29. В часи Другої світової війни люди під час бомбардування ховалися в будинках, в які тікали щури.

30. В Іллінойсі під загрозою штрафу в 1000 доларів забороняється бити щурів бейсбольною битою.

31. Щури – дуже розумні і кмітливі істоти, дресуванню піддаються не гірше кішок і собак.

32. Щури інтуїтивно відчувають небезпеку і масово покидають небезпечні зони.

33. У щурів дуже добре розвинена пам’ять. Лабораторні щури із закритими очима по пам’яті успішно долають раніше пройдені лабіринти.

34. Середня тривалість життя щура – близько двох років.

35. В Індії є Храм Щурів – Карні Мата. Там мешкає кілька десятків тисяч щурів.