Categories
Природа Тварини

Цивета африканська і Chanel № 5

Африканська цивета (латинською Civettictis civetta) є найбільшим представником африканських віверових. Африканську цивету можна знайти на півдні від Сахари впоперек всієї Африки від узбережжя до узбережжя.

Ця тварина більш активна вночі, вдень цивета спить в густій рослинності. Цивета або африканська куниця – одинокий ссавець, якого легко впізнати за його унікальним забарвленням. Чорні і білі смуги і плями покривають грубе волосяне хутро тварини. Чорні смуги, що оточують очі африканської куниці нагадують єнота. Іншими відмітними ознаками африканської цивети є її непропорційно великі задні кінцівки і її еректильний спинний гребінь.

Африканська куниця – всеїдний універсал. Харчується дрібними хребетними, безхребетними, яйцями, падаллю і речовинами рослинного походження, здатна зловити отруйних безхребетних, таких як багатоніжки, змії. Під час полювання виявляє здобич насамперед за запахом і звуком.

Деякі віверові, такі як африканська цивета і водяна цивета Конго, є напівводяними. Вівверові в більшості своїй живуть на землі, але, наприклад, є пальмова куниця, що мешкає на деревах і їсть фрукти.

До нашого часу із сім’ї віверові дійшли тільки Binturong, які відповідають або перевищують африканську цивету в розмірах. У той час як самицям іноді приписують трохи більші розміри, між статями у вимірах майже немає ніяких великих помітних відмінностей. 

Як і всі куниці цивета має промежині залози, які виробляють рідину, відому як цивет, яким тварина маркує свою територію (цивет використовується в парфумерній промисловості).

Цивета африканська і Chanel № 5
Цивета африканська

Вага тварини може коливатися від 7 до 20 кг, з середньою масою близько 12,5 кг. Довжина голови і тіла від 67 до 84 см, в той час як хвіст від 34 до 47 см; висота плеча в середньому 40 см. Африканська цивета є кремезною твариною з довгим тілом, але для свого розміру коротконогі, задні кінцівки помітно більші і потужніші. Цивета має коротку широку шию з загостреною мордою, невеликі округлі вуха, маленькі очі і довгий пухнастий хвіст.

Кисть лапи африканської куниці має п’ять пальців, перший палець трохи осторонь від інших, кігті довгі, вигнуті, напівзібрані. Її ноги компактні і не підходять для риття або підйому, підошви ніг голі. 

Череп африканських цивет модифікований, синапсидний (тероморфний), найдовший з будь-яких віверових. Вилична дуга надійна і забезпечує велику площу для прикріплення жувального м’яза. Череп також має добре розвинений сагітальний гребінь, який забезпечує велику площу для прикріплення скроневого м’яза. Міцна мускулатура щелепи африканської цивети, орієнтована на всеїдні дієти, наносить потужний укус. У африканської цивети є загалом сорок зубів (зубна формула: 3/3, 1/1, 4/4, 2/2).

Цивета африканська і Chanel № 5
Chanel № 5

Як і багато інших ссавців, африканська куниця має два типи хутра: підхутро та остьове волосся. Волосяний покрив африканської цивети грубий і жилавий. Хутро цивети, як і відбитки пальців кожної людини, є унікальним. Спинний основний колір хутра варіюється від білого до кремово-жовтого і навіть червоного.

Смуги і плями, які покривають тварину, від темно-коричневого до чорного кольору. На задніх кінцівках на хутрі і на середній частині тварини присутні горизонтальні лінії, вертикальні смуги – спереду вище передніх кінцівок.

Хвіст африканської цивети чорний, з кількома білими смугами, лапи повністю чорні, голова, шия і вуха чітко позначені. Чорні смуги простягаються через очі і забарвлюють її шию, через дві чорні смуги на шиї це забарвлення називають подвійним коміром.

На хребті тварини від шиї до основи хвоста знаходиться еректильний спинний гребінь. Волоски еректильного гребеня більші ніж решта волосяного покрову. Якщо африканська куниця відчуває загрозу, вона підвищує свій спинний гребінь, щоб виглядати більш грізною і небезпечною. Така поведінка характерна для оборони у хижаків.

Добре відома залоза промежини цивети виділяє білу або жовту воскову речовину під назвою цивет (civet), яку використовують куниці для маркування території та люди, як основу для парфумів.

Анальні залози і залози промежини є у самців і у самиць африканської куниці. Але залози самців більші і можуть виробляти більше секрету. Залози промежини розташовані між мошонкою і крайньою плоттю у самців і між анусом і вульвою у самиць.

Назва Civettictis походить від французького Civette і грецького ictis, що означає ласка. В Африці з давніх часів куницю цінували як домашню тварину. Протягом сотень років секрет залози промежини куниці цивети був основним інгредієнтом багатьох парфумів. Африканських віверових тримали в неволі і доїли для отримання цивету. Його використовують і сьогодні, хоча з моменту створення синтетичного мускусу застосування цивету пішло на спад.

Тваринка може виділити 3-4 г цивету на тиждень, і це може бути продано трохи менше ніж по п’ятсот доларів за кілограм. WSPA стверджує, що Chanel, Cartier і Lancôme зізналися у використанні цивету в своїх продуктах. Лабораторні тести виявили цей інгредієнт в Chanel № 5.

Середня тривалість життя африканської куниці п’ятнадцять-двадцять років. Спарювання відбувається в теплі і вологі літні місяці (з серпня по січень). Цей час вибрано через велику популяцію комах. Самиці створюють гніздо, яке знаходиться в густій рослинності і вирите, як правило, іншими тваринами. Самицям властивий поліеструс. Вона може мати до трьох приплодів на рік. Зазвичай самиці африканських віверових народжують від одного до чотирьох дитинчат.

В порівнянні з більшістю хижаків молодь народжується на просунутій стадії. Дитинчата покриті темною короткою шерстю і можуть повзати одразу після народження. Вилазять із гнізда через півтори доби після народження, але через молоко залежать від матері ще два місяці і потребують її захисту.