Категорії
Різне

Типи людей, з якими ліпше дистанціювати

Спілкування – це складний багатоплановий процес встановлення і розвитку контактів між людьми або групами людей, що породжується потребами спільної діяльності і включає в себе як мінімум три різні процеси: комунікацію, інтеракцію і соціальну перцепцію. Спілкування може відбуватися через обмін повідомленнями, ідеями, почуттями і легку, неглибоку взаємодію між людьми. Коли взаємодія стає більш глибокою, то вже йдеться не стільки про спілкування, а про відносини.

Спілкування буває вербальне і невербальне, чоловіче відрізняється від жіночого, побутове – від корпоративного. Спілкуванням можна назвати і танець, і секс, оскільки спілкування – це не тільки те, що говориться словами. Це мова вчинків, поглядів, торкань, кроків один до одного або від… В традиційних формах спілкування відбуваються ритуали, розваги, психологічні ігри, негативні чи позитивні маніпуляції, ділове спілкування, близькість.

Але спілкування з деякими людьми викликає негативні емоції (злість, відчай, тугу), псує настрій і відбиває бажання що-небудь робити. Це ознака контакту з «токсичною» особистістю. Психіатр Ральф Райбек виділяє п’ять типів таких людей і радить обмежити спілкування з ними.

«Токсичними» можуть бути не тільки випадкові знайомі чи колеги. Під одну з наступних описів може підійти хтось із родичів, діловий партнер або близький друг. Звичайно, зовсім перестати спілкуватися з такою людиною буде складно, але постарайтеся хоча б звести контакти до мінімуму для свого ж блага. І в цьому немає ознак егоїзму.

1. Критик. Критик – тип особистості, який бачить помилки в діях і рішеннях, постійно оцінює, майже завжди негативно, поведінку, манеру одягатися і триматися на людях. Поруч з критиком завжди відчуваєш себе нікчемною помилкою природи. Як сильно би ви не старалися, у вас ніколи, з його слів, не виходить нічого путнього. При цьому критик тільки лає, але не дає поради.

Припустимо, коли ви запізнилися на зустріч з ним на 15 хвилин і замість того, щоб запитати, що сталося, критик відразу кидається дорікати: «Ти такий необов’язковий – ніколи не можеш прийти вчасно! Ось чому у тебе в житті все так шкереберть!» У цьому відмінність критика від хорошого друга, який точно запитав би, чому ви затрималися і не подзвонили. Якщо ж запізнення ваша шкідлива звичка, друг може по-доброму пожартувати або спробувати допомогти стати більш організованим, але критику це не потрібно. Замість того щоб допомагати, він дорікає вас і пригнічує як особистість, при цьому самостверджується за ваш рахунок.

Важливий момент: критик засуджує людину, а не її поведінку. Іноді в такий ролі може виступати рідний батько, який говорить своїй дитині: «Ти поганий хлопчик/ погана дівчинка», замість того щоб сказати: «Ти вчинив(ла) погано».

2. Пасивний агресор. Пасивно-агресивна поведінка або пасивна агресія – це манера поведінки, при якій придушуються прояви гніву. Пасивний опір висловлюється негативним реплікам опонента, завдяки яким виходить досягти цілей, поставлених людиною, що використовує дану поведінку. Люди, які застосовують пасивно-агресивний метод спілкування, не будуть відкрито виступати проти того, що їм не до душі. У даного типу людей напруга, що нагромадилася і вимагає виходу, проявляється через відмову від виконання будь-якої дії. Дана манера поведінки проявляє агресивність за рахунок того, що їхнє «ні» виражається пасивним образом.

Така людина висловлює своє невдоволення натяками, недомовками, багатозначним мовчанням або подаючи інші завуальовані сигнали. Ніколи не говорить прямо про свої бажання і невдоволення. Ви повинні здогадатися самі і все виправити. На питання відповідає загадками: «А ти сам не бачиш?», «А ти сам як думаєш?». Або відповідає з видом жертви: «Все нормально, я не ображаюся». При цьому пасивний агресор продовжує зберігати дистанцію, демонструючи, що ви винні. Спілкуватися з такою людиною все одно що намагатися ходити по яєчній шкаралупі без хрускоту – яким би ви не були б обережним, хрускіт все одно пролунає. Ви потрапляєте в замкнене коло, намагаючись з’ясувати, що він або вона насправді думає, чому злиться, і можете витратити багато часу, намагаючись розгадати логіку поведінки пасивного агресора. Але чи потрібно вам це?

3. Нарцис. Нарцис – людина з характером надмірної самозакоханості і завищеної самооцінки, що в більшості випадків не відповідає дійсності. Людина-нарцис хоче завжди перебувати в центрі уваги, вважає себе найкращим в будь-якій справі і не соромиться нагадувати про це щохвилини. Навіть якщо ви розумна і успішна людина, поруч з нарцисом завжди будете грати роль другого плану. Подумайте, навіщо вам це?

Нарцис постійно дивиться на оточуючих зверху-вниз. Ви навіть можете спробувати з ним позмагатися, але це заняття безглузде. Він завжди дає вихід емоціям, виплескуючи назовні гнів і ненависть, які накопичуються в ньому. У подібних ситуаціях нарциси готові знищити всіх навколо.

4. Кам’яна стіна. Людина-«кам’яна стіна» може називати себе вашим другом. Однак, коли виникають проблеми, відмовляється ділитися почуттями, постійно ухиляється від прямих запитань, і через це ви відчуваєте себе негідним близького спілкування.

Людина-«кам’яна стіна» не просто відмовляє вам в спілкуванні, а змушує відчути розчарування і гнів. Ця виграшна тактика політичних дебатів абсолютно неприйнятна в дружньому спілкуванні. Поведінка «кам’яної стіни» почасти нагадує пасивно-агресивну поведінку, тільки такий тип особистості не намагається донести до вас приховане повідомлення і взагалі не вважає за потрібне про щось говорити.

5. Асоціальна особистість. У поведінці такої людини простежуються риси соціопата (агресивність і непередбачуваність) і нахили психопата (нездатність до каяття і співчуття, використання інших в своїх інтересах, жадібність, мстивість). Асоціальна особистість – це психологічний хамелеон, який грає емоціями інших людей, щоб домогтися свого і управляти ситуацією.

Така людина майстерно плете своє «павутиння», і інші не здогадуються про це. Більш того: асоціальну особистість часто вважають душею компанії і відмінним другом. Однак, закохав у себе оточуючих, асоціальна особистість починає використовувати їх у своїх цілях. Протистояти такій хижій поведінці дуже складно. Навколишні відмовляються вірити в будь-який негатив, що стосується асоціальної особистості, відкидаючи будь-які докази, поки не стає занадто пізно.

Впізнали в одному з цих типів когось зі свого оточення? Терміново рятуйтесь втечею. Але якщо ваше коло спілкування складається тільки з таких людей, це привід задуматися, чому і чим ви їх притягуєте. Успішне спілкування складається з багатьох десятків складових, причому список цих складових змінюється від ситуації до ситуації, втім уміння слухати серед усіх комунікативних умінь займає особливе почесне місце.

Залишити відповідь