Категорії
Різне

Успішний експеримент EAST

За допомогою експериментального просунутого надпровідного токамака (тороїдальна установка для магнітного утримання плазми з метою досягнення умов, необхідних для протікання керованого термоядерного синтезу), який називають китайським «штучним сонцем», фізики змогли розігріти плазму до 100 мільйонів градусів Цельсія (що в 6 разів вище температури ядра нашої зірки) і досягти потужності нагріву в 10 МВт. В результаті цього експерименту вчені отримали показники, що наближаються до фізичних умов необхідних для роботи реактора термоядерного синтезу в стабільному режимі.

Експеримент проводився за допомогою першого в світі надпровідного токамака з некруглим поперечним перерізом. Його розробкою та складанням займалися вчені з Інституту фізики плазми при Академії наук Китаю. В опублікованому прес-релізі інституту кажуть, що отримані результати виявилися близькі до задоволення фізичних умов, необхідних для створення майбутнього стаціонарного термоядерного реактора.

Зіткнення двох ядер водню створює величезний викид енергії. Цей процес називається термоядерною реакцією. За допомогою нього Сонце і інші зірки виробляють світло і тепло. Якщо вчені зможуть приборкати цю енергію, то людство отримає доступ до практично нескінченного джерела чистої енергії.

Китайську установку назвали штучним сонцем через те, що в ній створюються необхідні умови для ядерного синтезу шляхом злиття ядер водню, як в ядрах зірок. Однак на відміну від небесних світил, в токамаку використовується не звичайний водень, а його ізотопи – дейтерій і тритій, – які витягують з морської води.

Успішний експеримент EAST став важливим кроком на шляху створення Міжнародного термоядерного експериментального реактора ITER. У розробці останнього беруть участь 35 країн. Крім того, отримані в ході випробувань параметри також будуть важливі для будівництва проекту китайського експериментального реактора термоядерного синтезу CFETR.

Залишити відповідь