Великоголовник сафлоровидний

Великоголовник сафлоровидний
Великоголовник сафлоровидний

Хімічний склад великоголовника сафлоровидного,
Дія великоголовника сафлоровидного,
Способи застосування великоголовника сафлоровидного.

Великоголовник сафлоровидний або маралів корінь (Rhaponticum carthamoides (Willd.) Iljin (Leuzea carthamoides DC.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті).
Народні назви: маралій корінь, маралова трава а бо левзея.

Кореневище великоголовника сафлоровидного горизонтальне, темно-буре, гіллясте, з численними шнуровидним корінням і специфічним запахом.

Стебла великоголовника сафлоровидного прямі, висотою до 50-150 см, не гілкуються, борознисті, під суцвіттями павутинисті.

Великоголовник сафлоровидний
Великоголовник сафлоровидний, склад рослини

Листки великоголовника сафлоровидного чергові, прості, глибоко перисто розсічені на 5-6 пар зубчастих часточок. Нижні листки великі, черешкові, вгору по стеблю зменшуються в розмірах і стають сидячими.

Суцвіття – одиночний кошик на верхівці стебла з черепітчатою обгорткою, листочки якої несуть плівчасті, торочкувато надрізані і вниз відігнуті придатки.

Квітколоже великоголовника сафлоровидного щетинисте. Квітки фіолетово-рожеві, трубчасті, двостатеві, 5-членні, маточка з нижньою зав’яззю. Плоди – сім’янки коричневі, ребристі, з чубчиком.

Цвіте великоголовник сафлоровидний в липні – серпні, плоди дозрівають у вересні – жовтні. Зростає в липні – серпні, плоди дозрівають у вересні – жовтні.

Великоголовник сафлоровидний росте на альпійських і субальпійських луках, в високогірній тундрі, в ялицево-кедровому рідколіссі, на лісових луках, поблизу струмків, а також культивується на плантаціях лікарських рослин.

Великоголовник сафлоровидний
Великоголовник сафлоровидний, квітка рослини

В дикому вигляді великоголовник поширений в високогірному поясі і верхній частині гірничо-лісового поясу Алтаю, Кузнецького Алатау, Західних і Східних Саян і Джунгарського Алатау.

Для лікування використовують кореневище з корінням. Заготовляють їх восени або ранньою весною, очищають від землі, миють холодною водою, відокремлюють від надземної частини рослини, потім сушать на свіжому повітрі або в приміщенні, на стелажах протягом 4-6 днів. Висушені кореневища очищають від всяких домішок, упаковують в тюки і зберігають в добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 3 роки.

Хімічний склад великоголовника сафлоровидного. Коріння і кореневища містять інулін, кристали щавелевокислого кальцію, солі фосфорної кислоти, каротин, ретинол, аскорбінову кислоту, камедь, смоли, ефірну олію, миш’як, алкалоїди, дубильні речовини.

Дія великоголовника сафлоровидного. Препарати большеголовника сафлоровидного (левзеї) стимулюють діяльність центральної нервової системи, особливо кори головного мозку, підвищують витривалість до фізичного навантаження, знімають відчуття втоми, підвищують працездатність при розумовій і фізичній праці, стійко підвищують кров’яний тиск, уповільнюють ритм і збільшують амплітуду серцевих скорочень, розширюють периферичні судини і збільшують швидкість кровотоку.

У медицині настоянку коренів і кореневищ застосовують як стимулюючий засіб при функціональних розладах нервової системи, гіпотонії, розумової і фізичної стомлюваності, зниженні працездатності, дратівливості, при головному болю, підвищеній сонливості, хронічному алкоголізмі, імпотенції.

У народній медицині Сибіру відвар кореневищ з корінням широко застосовується від багатьох хвороб. Старожили помітили, що олені-марали, корови і коні розшукують цю рослину і поїдають її. Вони помітили також благотворний вплив великоголовника сафлоровидного (левзеї) на організм людини.

Відвар кореневищ приймають як збудливий засіб при загальному занепаді сил після перенесених важких захворювань, фізичній і розумовій стомлюваності, при зниженій статевій активності.

З великоголовника сафлоровидного (левзеї) готують освіжаючий і тонізуючий напій «Саяни».

Спосіб застосування великоголовника сафлоровидного:
– екстракт левзеї приймають по 20-30 крапель з водою 2-3 рази на день за 30 хвилин до їжі при гіпотонії, розладах нервової системи, при розумовій та фізичній стомлюваності. Термін лікування 2-3 тижні.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*