Категорії
Міста, країни, люди

Вердонська автодорога

Вузька і глибока Вердонська ущелина (Франція) – це найбільший каньйон у Європі. Його довжина становить 25 кілометрів, глибина доходить до 700 м, мало світла і небо кольору каменя

Вердонська автодорога
Критська дорога, Франція

Дорога над прірвою по краю скелястої ущелини Вердон складається суцільно з вигинів, спусків і підйомів, рукотворних тунелів та проїздів.

Щоб об’їхати ущелину по колу, потрібно затратити цілий день, хоча тут всього сотня кілометрів.

Вердонська автодорога
Вердонська ущелина (Gorges du Verdon)

За масштабами ущелина Вердон поступається Аризонському каньйону, але перевершує його за красою: навесні і влітку дерева і чагарники товстим шаром вкривають схили, пасуючи тільки перед самими скелями. Уздовж дороги, десь перед містом Р’є (Riez), починаються лавандові поля. Дуже гарне видовище: рівні смужки кущів лаванди і все це на жовтому фоні тутешнього ґрунту. Як красиво це виглядає в період цвітіння.

Вердонська автодорога
Лаванда, Вердон

Після Р’є краєвид вздовж дороги змінюється на гористий. Це ще не серпантин, але досить мальовничо: гора своєю верхівкою зловила хмару, як ніби одягла берет. Через кілька кілометрів – розвилка. Вгору дорога йде на Північний Рим (край Вердонської ущелини), направо – південна частина каньйону. За розвилкою на горі – мальовниче село Мустьє-Сент-Марі. Здалеку воно виглядає як ілюстрація до казки.

З’явилися віслючки. Вважають, що Містрале (знаменитий вітер Провансу) у ослів відриває вуха, але ці кошлаті з вухами – спеціальна порода для гірських районів з холодними зимами.

Вердонська автодорога
Міст через каньйон Вердон

Буквально через кілька кілометрів розташоване велике яскраво-синє водосховище – озеро Сен-Круа. Насправді річка Вердон, яка розпилює скелі як наждак на 800 метрів вниз, була перегороджена греблею. Тобто, це штучно створена водойма і дуже красива. Дорога підходить до початку каньйону, де в районі горлечка побудований міст через річечки, які витікають з ущелини. На іншому краю каньйону серпантин підіймається до Єгіна (невелике село, 10-15 добротних будинків з кругляків, є ресторан і рюмошна).

Не доїжджаючи до села, зі стежки видно всю досить велику водойму. Південна дорога підіймається від Єгіна до першої оглядової площадки Коль-д’Іллуар. Звідси Вердонський каньйон видно з найбільш високої його частини. На горизонті видніється озеро, на дні каньйону можна розгледіти блакитний шнурок річки Вердон. Сама дорога асфальтована, гарної якості. Де потрібно стоять захисні огородження. Дві машини можуть спокійно роз’їхатися. До того ж періодично на дорозі зроблені розширення для паркування і фотографування місцевості. Цю ділянку південного краю ущелини називають Карнизом Сюбль.

Вердонська автодорога
Вердонська ущелина

Далі на схід по сучасному залізобетонному мосту південна дорога перетинає ущелину, пророблену припливом Вердон – Артюбі. Попереду буде останній майданчик для огляду каньйону, зверху – Балкон-де-ла-Мескла. По плоскогір’ю дорога спускається до села Тріжанс. Проїзд по південній дорозі закінчений.

Вердонська автодорога
Критська петля на Вердонській дорозі, Франція

Тепер досліджувати каньйон по Північному Риму можна по Критській дорозі. Найкрасивіші види на ущелину відкриваються зі старої Критської дороги або Критської петлі (Route des Cretes, D23), яку побудовано ще в античні часи. Ця вузька петляюча доріжка місцями підходить до самого обриву. По краях її облаштовані оглядові майданчики, з кожного з яких відкриваються захоплюючі види на Вердон.

Критську петлю вважають односторонньою: їхати по ній на автомобілі потрібно за годинниковою стрілкою, стартуючи від містечка Кастеллан в сторону штучного озера Сент-Круа, яке утворилося в 1975 році після будівлі греблі. В озері можна скупатися і провести кілька годин в тіні дерев з вином і хрустким французьким багетом.

Вердонська автодорога
Великий каньйон Вердон, Франція

У 100 кілометрах від парку Вердон розташовано заповідник Люберон. Сюди варто заглянути, щоб помилуватися неспішним сільським життям і відвідати руїни одного із замків знаменитого маркіза де Сада. Найближчий аеропорт знаходиться в Ніцці. З Ніцци потрібно доїхати до Канн, після чого звернути на трасу D4.

Вона приведе в містечко Кастеллан (Castellane), звідки і починається шлях до ущелини Вердон. Дорога робить два оберти: перший оглядовий майданчик, через ще два оберти знаходиться ще один оглядовий майданчик і так далі. Чим вище, тим красивіше вигляд.

Вердонська автодорога
Вердон, Франція, Великий каньйон

Далі дорога спускається з 1285 метрів вниз і, роблячи петлю, повертається назад на основну дорогу. В Кастеллані можна зупинитися в одному з численних готелів. Невелике, приємне містечко Кастеллан перед в’їздом в каньйон – відмінна база для дослідження ущелини. Судячи з кількості готелів і ресторанів, це популярне місце. Пропонуються походи на плотах і байдарках по річці Вердон.

Залишити відповідь