Категорії
Психологія

Відмінності між маніяками і маніячками

У переважній більшості серійними вбивцями є чоловіки. Але є в історії також безліч доказів, що ними можуть бути і жінки. Наприклад, знаменитим серійним вбивцею в історії людства можна вважати жінку на ім’я Локуста, яка в Стародавньому Римі отруїла велику кількість своїх сучасників. Професор психології Марісса Харрісон вважає, що жінки і чоловіки розправляються зі своїми жертвами по-різному, і з різних приводів. Виявилося, що відмінностей дійсно багато, і вони пов’язані з еволюційними особливостями статі.

Історично склалося так, що чоловіки є мисливцями на крупну здобич, а жінки – майстерними збирачки рослин, зерен та інших подібних запасів. Виходячи з цього, психолог Марісса Харрісон стала шукати відповідь на питання: чи вплинули стародавні ролі на принципи вбивств, скоєних злочинцями жіночої та чоловічої статі?

Щоб з’ясувати це, вона об’єдналася зі своїми колегами Адамом Джорданом Готтом і Сьюзен Хьюз. Разом вчені зібрали архівні дані про 55 серійних убивць чоловічої статі, і про таку ж кількість жінок-убивць. Всі вони з 1856 по 2009 роки скоїли вбивства трьох і більше осіб з тижневою періодичністю.

Архіви показали різку різницю між принципами їх вбивств. Як виявилося, більшість серійних вбивць жіночої статі мали середню або вищу освіту, тоді як чоловіки були представниками нижчих класів. Знаряддям вбивства жінки була отрута, тоді як чоловіки душили або стріляли в своїх жертв.

У тому, що еволюція все-таки вплинула на їхні методи вбивства, психологи переконалися, глянувши на іншу статистику. Жінки-вбивці, подібно своїм «предкам-збирачкам», не йшли далеко від свого звичного оточення. Їх жертвами були близькі люди, яких навіть не треба було переслідувати. Чоловіки, навпаки, в більшості випадків переслідували свою жертву.

«У нашій вибірці було дві серійні жінки-вбивці, які під час злочинів здійснювали схожу на переслідування поведінку. Але архівні записи вказують, що в цих злочинах чоловіки також брали участь», – Марісса Харрісон, психолог.

Психологи вважають, що виявлені ними особливості допоможуть слідчим спіймати небезпечних вбивць і розкрити особливо складні справи. Коли справа стосується розкриття злочинів, поліція часто звертається до науки і технологій – в березні 2019 року стало відомо, що департамент Нью-Йорка вже три роки використовує штучний інтелект для виявлення «почерків» грабіжників.

Залишити відповідь