Категорії
Природа Тварини

Вінценосний голуб

Вінценосний голуб – найбільший з усіх голубів, що мешкають на планеті. Живуть вони в густих лісах Нової Гвінеї і на прилеглих островах Біак і Япен, де багато солодких плодів і комах. Вінценосний голуб віддає перевагу заболоченій місцевості і лісу з саговими пальмами.

Цей птах виділяється своєю екзотичною зовнішністю, головною відмінною рисою якої є красивий чубчик як у павича у вигляді віяла. Чубок складається з розпушеного пір’я, на кінцях якого утворені подовжені трикутники-віяла з чорно-білими вершинами. Оперення вінценосного голуба сизе, сіро-блакитне або навіть синюватого кольору. Крила прикрашені широкою білою поперечною смугою, яка знизу підкреслена акуратною сірувато-синьою смужкою.

Вінценосний голуб
Вінценосний голуб Goura victoria

Своїм яскравим оперенням вінценосний голуб залучає свою другу половинку до парування, крім того іноді може налякати ним хижака.

Самі ж крила у птаха довгі і тупі, ноги з короткими пальцями, але з досить високими плеснами, покритими великими щитками. Хвіст довгий і широкий, злегка закруглений. Дзьоб біля основи синюватий, кінчик дзьоба світлий, загнутий вниз. Очі червоні або коричневі.

Вінценосний голуб нагадує павича не тільки своїм чубчиком, а й своєю ходою і своїми розмірами (вага 2,5-3 кг, довжина тіла – 66-74 см). Але насправді вінценосний голуб і павич зовсім не родичі.

Павича відносять до сімейства фазанів і він є родичем домашньої курки, а вінценосний голуб – родич міських сизих голубів.

Вінценосний голуб (Goura) – птах родини голубиних, що містить три види: Goura cristata – вінценосний голуб, Goura scheepmakeri – каштановогрудий вінценосний голуб, Goura victoria – веєроносний вінценосний голуб.

Представники цих видів відрізняються ареалами проживання, але зовні вони досить схожі. Вид Gourinae в 1819 р. вперше був описаний англійським ентомологом Джеймсом Френсісом Стивенсом (James Francis Stephens).

Див. також: Голуб гривистий

Харчується птах опалими плодами, насінням трав, молодим листям і ягодами. Іноді їсть равликів, дрібних безхребетних, комах.

Вінценосний голуб
Вінценосні голуби

Весь рік вінценосні голуби живуть невеликими групами, в період розмноження розбиваються на пари. У шлюбний період, як і більшість птахів, токуючи самець вінценосного голуба видає звуки, що нагадують бій барабана. При цьому він воркує, кланяється і опускає хвіст до землі.

Якщо ж в поле зору потрапляє суперник, хвіст і одне крило птаха одразу піднімається вгору, готуючись в будь-який момент завдати удару.

Погоджуючись на «шлюб», самиця вінценосного голуба починає чистити пір’я партнеру, який відповідає їй тим же.

Вони люблять багато ходити по землі і мало літають, але гнізда роблять на деревах. Досить велике і просторе гніздо пара в’є на висоті від 6 до 10 м. Будівельним матеріалом служать листя папороті, які розташовують біля стовбура на товстій гілці у вигляді купи.

Вінценосний голуб
Пара вінценосних голубів

Самиця відкладає 1-2 яйця, висиджуванням яких протягом 4-х тижнів займаються обоє батьків: вночі в основному зігріває їх самиця, а вдень – самець. Своїх пташенят самець і самиця вінценосного голуба вигодовують рідиною з зоба. Зоб складається з двох кишеньок – шлуночків. Вінценосний голуб відригає зі свого шлуночка напівпереварену їжу в рот своєму пташеняті. На цьому кормі вони і живуть перші двадцять днів свого життя. Коли пташеня трохи зміцніє, він вилітає з гнізда.

Статевозрілими вінценосні голуби стають у віці двох років. Тривалість життя Goura досягає 15 років, іноді може перевищувати 20 років.

Вінценосний голуб
Підліток Вінценосного голуба

Чисельність голубів Goura стрімко скорочується. Причини банальні: знищення природних місць їх проживання і непомірне полювання. Напасти на вінценосного голуба може і великий хижак, і хижий птах, наприклад, сова, лісовий орел, яструб. Пташенятами вінценосного голуба харчуються навіть мавпи і опосуми.

Люди полюють на голубів через красивий чубок. Причому браконьєрів цікавить зовсім не м’ясо птахів, а їх красиве оперення, яке йде на різні сувеніри і аксесуари. Ситуація ускладнюється і тим, що вінценосний голуб занадто довірливий і практично не боїться людини.

Залишити відповідь