Категорії
Міста, країни, люди

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса

Піраміда Хеопса, яку ще називають Великою пірамідою Гізи, – найбільша з єгипетських пірамід, пам’ятник архітектури Стародавнього Єгипту, єдине і найдавніше з «Семи чудес світу», що збереглося до наших днів. Вік Піраміди Хеопса оцінюється приблизно в 4500 років.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса за мотивами книги Жака Грімо «Одкровення пірамід»:

1) Перед зведенням піраміди будівельники зрівняли з землею невелике підвищення і встановили в середині гігантську вісь. Навколо цієї осі було вибито 6000 гектарів гірської породи під блоки дивної форми, кожен з яких за масою наближається до маси сучасного автомобіля (незважаючи на значущість цього факту, теорія будівництва пірамід чомусь опускає це).

2) Будівельники транспортували 130 гранітних блоків, кожен з яких вагою в межах від 12 до 70 тонн, на відстань більше ніж 800 км. Потім ці блоки необхідно було підняти на висоту 65 метрів, що не просто зробити і сьогодні.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Вага одного блоку піраміди 12 – 70 т

3) В Піраміді Хеопса всього три внутрішніх приміщення, мізерно малих в порівнянні з величиною монумента: це нижня, середня і верхня камери.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
В Піраміді Хеопса три приміщення

Муляри побудували в піраміді прохід шириною менше метра і завдовжки близько 90 метрів. Цей прохід, що веде в нижню камеру, пробитий прямо в скелі. У такому вузькому отворі, щоб кут нахилу проходу не змінювався, необхідно використовувати спеціальні інструменти, які допоможуть зберігати точність кутів постійною протягом всього процесу роботи.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Приміщення піраміди Хеопса

4) Піраміда складається з понад 2 млн різних за формою і величиною блоків (хоча простіше було б працювати з однаковими блоками), але точність загальної конструкції відповідає сучасним стандартам.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Камера ідеально рівна в вертикальних і горизонтальних площинах

Верхня камера ідеально рівна в вертикальних і горизонтальних площинах. Точність перевершує сучасні стандарти будівництва – незважаючи, що похибка в 8 мм залишилася б практично не помітною в цьому коридорі, але вона ледь відхиляється на 0,5 мм.

Про надійність будівництва, що перевірена часом, – піраміда Хеопса пережила три масштабних землетруси, останній з яких в 13 столітті зрівняв Каїр з землею.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Величина кутів піраміди

5) Географічна орієнтація піраміди практично бездоганна, вона вказує на північ з відхиленням в 0,05 градуси.

Подібну точність спробували знову досягти лише в 17 столітті, але тоді вдалося домогтися в 5 разів меншої орієнтації.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Географічна орієнтація піраміди

6) У Піраміди Хеопса 8 граней – кожна з 4-х граней зігнута ще й в середині, що ускладнювало процес будівництва, тому що всі блоки різні за розмірами. Підтримувати точність восьмигранної конструкції на 4-гранній основі до сантиметра, а тим більше до міліметра, неймовірно важка задача.

І сьогодні, щоб побудувати подібну споруду, використовуючи сучасні системи вимірювання та контролю, а також новітні технології, будівельники мали б чимало клопоту.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Вісім граней Піраміди Хеопса

7) Час побудови Піраміди Хеопса – 20 років? Швидкий підрахунок дає приблизну оцінку швидкості будівництва: при 12-годинній робочій зміні, враховуючи, що в році 365 днів, а кам’яних блоків більше 2 млн, кожен блок повинен був добуватися, вирізатися, підніматися і встановлюватися протягом 2,5 хвилин.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Внутрішнє розміщення приміщень

8) Будівельники піраміди жили задовго до винаходу заліза і сталі. Зведення одного з див світу, що збереглися до наших днів, відбувалося за допомогою мідних стамесок, кам’яних молотків, прядив’яних мотузок і великої кмітливості.

Вісім основних етапів будівництва Піраміди Хеопса
Грані піраміди зігнуті в середині

Підсумок. Близько 47 століть тому, коли більша частина людства ще бігала по планеті в звіриних шкурах, муляри в Гізі вже будували Велику піраміду Хеопса. Вапняна височина була зрівняна з землею – 6000 га породи використали під мощення, що еквівалентно 6 футбольним полям. Встановлено понад 2 млн блоків, загальна маса яких перевищує 6 млн тонн. Висота споруди дорівнює 42-поверховій будівлі. Вузький і точно спланований 90-метровий прохід, що тягнеться через всю піраміду, пробито прямо в камені. 130 гранітних блоків піднято на висоту 65 метрів та встановлено з похибкою близько 0,5 мм. Відмінна сейсмостійкість і географічна орієнтація на сучасному рівні. І все це зроблено за 20 років роботи із застосуванням примітивних інструментів?

Залишити відповідь