Категорії
Міста, країни, люди Природа

Водоспад Білі Камені (Україна)

Дванадцятиметровий водоспад Білі Камені – це справжня родзинка Кривого Рогу.

Експерти відносять його до кращих водоспадів України. «Білі Камені» знаходяться в передмісті Кривого Рогу, біля греблі Карачунівського водосховища (походить від назви села Карачунівське, яке було розташоване на заході від Кривого Рогу, на правому березі Інгульця, на відстані 500 м на північний захід від дамби).

Це водосховище наповнюється водами річки Інгулець (довжина – 549 км, швидкість течії на перекатах – 0,72 – 1,8 км /год), яка є постачальником питної води для Кривого Рогу.

Водоспад Білі Камені (Україна)
Водоспад Білі Камені

Одночасно з будівництвом Карачунівського водосховища, площа поверхні якого понад 36 км², на гранітних порогах Інгульця в 1932 р. утворився водоспад Білі Камені. Місце біля водоспаду славиться хорошим ловом риби. Тут водиться щука, короп, сазан, карась, тюлька, краснопірка, верховодка, ялець, головень, тарань, лящ, плотва, судак, товстолоб, сом, окунь, а також раки.

Водоспад Білі Камені (Україна)

Стрімка вода щільною білою піною вкриває камені-сходи цього водоспаду. Біля «Білих Каменів» завжди багато відпочиваючих і численна кількість любителів риболовлі. Це справжня Мекка для скутер-туристів і велотуристів.
Влітку навіть в сильну спеку вода в ньому завжди прохолодна. На узбережжі водосховища розташована база відпочинку, профілакторії і яхт-клуб. Берега водосховища засаджені лісом.

Водоспад Білі Камені (Україна)

Взимку тут можна спостерігати неймовірно красиве видовище: на тлі ясної небесної блакиті – білий лід і сніг. На заморожених каменях утворюються крижані стовпи, криштальними сталактитами звисають вони над засніженою поверхнею річки. Звідси і назва водоспаду – «Білі Камені».

За іншою версією: гранітні пороги Інгульця тут світлого кольору. Із опису Інгульця гірського інженера, професора, почесного доктора геології Барбот де Марні (1829-1877): «…лозуватські граніти скоро зникають саме за Карачунівкою, що лежить верстах в 3-х вище Кривого Рогу. У невеликій балці, що впадає нижче Карачунівки зліва в Інгулець, є як би у вигляді окремого клаптя білий вапняк».

Водоспад Білі Камені (Україна)

Недалеко від водоспаду – залізничний міст, що з’єднує береги Інгульця. З нього відкривається захоплюючий краєвид: з однієї сторони – водоспад і Карачунівське водосховище, з другої – майже весь Кривий Ріг. Найвищий міст Криворізького басейну (висота – 53 м, довжина – 161 м) побудований ще в ХІХ ст. за проектом архітектора Боголюбського.

Знайти водоспад не складно. Що б дістатися до «Білих Каменів» краще рухатися від селища Широке або приїхати в місто Кривий Ріг, а далі скористатися будь-яким видом громадського транспорту до Карачунівського водосховища. Сам водоспад знаходиться біля греблі озера, величезним орієнтиром є великий залізничний міст.

Залишити відповідь