Категорії
Міста, країни, люди

Водоспади Ігуасу

Водоспади річки Ігуасу (англійською: Iguazu Falls, Iguassu Falls або Iguaçu Falls; португальською: Cataratas do Iguaçu; іспанською: Cataratas del Iguazu; гуарані: Chororo Yguasu) знаходяться на кордоні провінції Аргентини Місьйонес і бразильського штату Парана.

Водоспади Ігуасу ділять річку на верхню і нижню частини. Річка Ігуасу знаходиться біля міста Курітіба. Більшу частину річка тече через Бразилію, але більшість водоспадів знаходиться на аргентинській стороні. Нижче місця впадання в ріку Сан-Антоніо річка Ігуасу утворює кордон між Аргентиною і Бразилією.

Водоспади Ігуасу
Аргентинські Ігуасу

Назва «Ігуасу» походить від слів гуарані або тупи і означає «велика вода». Легенда свідчить, що божество планувало одружитися на красивій жінці на ім’я Naipi, але вона втекла в каное зі своїм смертним коханцем Taroba. У люті божество розділило річку на водоспади, приговоривши закоханих до вічного падіння.

Першим європейцем, який записав існування водоспаду, був іспанський конкістадор Альвар Нуньєс Кабеса-де-Вака в 1541 році.

Водоспади Ігуасу
Водоспади в Аргентині, Ігуасу

Там, на краю плато Парана, де падає річка Ігуасу, 23 км вверх по течії від місця злиття Ігуасу з річкою Парана, розташовані Водоспади Ігуасу. Численні острови вздовж 2,7-кілометрового краю розділяють водоспади на безліч окремих катарактів, які у висоту досягають 60 – 82 метрів.

Водоспади Ігуасу
Водоспади Ігуасу, Південна Америка

Кількість цих невеликих водоспадів коливається від 150 до 300 в залежності від рівня води. Приблизна половина потоку річки впадає в довгу і вузьку прірву під назвою Горло Диявола (іспанською: Garganta del Diablo або португальською: Garganta do Diabo). U-подібне Горло Диявола у висоту – 82 м, шириною – 150 м і 700 м в довжину). Назви отримали і більш дрібніші водоспади, такі як San Martin, Bossetti та інші. Майже 900 метрів з 2,7 км довжини вода не тече над ним. Кожного року край базальтової шапки зменшується на 3 мм. Вода в нижній Ігуасу збирається в каньйоні, що впадає в річку Парана, в декількох хвилинах ходьби вниз за течією від Ітайпу. З’єднання цих водних потоків відзначає межу між Бразилією, Аргентиною і Парагваєм.

Водоспади Ігуасу
Водоспади Ігуасу згори
Водоспади Ігуасу
Каньйон річки Ігуасу
Водоспади Ігуасу
Комплекс на річці Ігуасу

В містах Фос-ду-Ігуасу (Бразилія), Пуерто-Ігуасу (Аргентина) і Сьюдад-дель-Есте (Парагвай) є доступ до річки Ігуасу. В трьох містах, де сходяться кордони трьох країн, можна побачити популярний атракціон для відвідувачів.

Водоспади Ігуасу розташовані таким чином, що нагадують перевернутий лист «J». Кордон між Бразилією та Аргентиною проходить через Горло Диявола. На правому березі, на території Бразилії, знаходиться трохи більше 20% порогів цих водоспадів, пороги лівої сторони Аргентини становлять майже 80%.

Водоспади Ігуасу
Дамба Ітайпу

Біля Водоспадів Ігуасу знаходиться два міжнародних аеропорти: аргентинський Катаратас-дель-Ігуасу (IGR) і бразильський Фос-ду-Ігуасу (IGU). Аеропорт Аргентини – в 25 км від міста Ігуасу, але ближче до готелів водоспаду, ніж бразильський.

Водоспади Ігуасу
Міжнародний аеропорт Катаратас дель Ігуасу

До водоспадів можна добратися з Пуерто-Ігуасу в Аргентині, з Фос-ду-Ігуасу в Бразилії, а також з Сьюдад-дель-Есте в Парагваї. Водоспади належать до національного парку Ігуасу (Аргентина) і національного парк Ігуасу (Бразилія). Два парки занесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1984 і 1987 роках, відповідно.

Водоспади Ігуасу
Фос-ду-Ігуасу – міжнародний аеропорт

Перша пропозиція про створення бразильського національного парку, спрямованого на збереження чистого довкілля для майбутнього покоління, надійшла в 1876 році від інженера Андре Ребосаса. Він організував кампанію, спрямовану на збереження водоспадів Ігуасу. В цей час Єллоустонському національному парку в США, перший національний парк в світі, було тільки чотири роки.

На бразильській стороні вздовж каньйону є доріжки з розширенням до нижньої основи Горла Диявола. В Бразилії пропонували вертолітні екскурсії на водоспад, але Аргентина ввела заборону на вертолітний туризм через несприятливий вплив на флору і фауну водоспадів.

З аеропорту Фос-ду-Ігуасу до входу в парк можна добратися на таксі або на автобусі. Є вступний внесок в парк з обох сторін.

Всередині до різних точок на території парку надаються автобуси. Місто Фос-ду-Ігуасу розташовано приблизно в 20 км від готелю, аеропорт знаходиться між парком і містом.

Водоспади Ігуасу
Екологічний поїзд Rainforest

Аргентинський доступ через ліси здійснюється екологічним поїздом Rainforest, дуже схожим на поїзд в Царство тварин Діснея. Поїзд доставить відвідувачів на вхід до водоспаду Диявольське горло, а також до верхньої і нижньої трас. Пасео Гарганта дель Діабло – однокілометрова стежка, що приводить відвідувачів прямо до високого і глибокого Горла Диявола.

Інші проходи з аргентинської сторони приводять до подовженої ділянки водоспаду у лісі і на човнах під’єднують до Сан-Мартін-Айленду. Крім того, на аргентинській стороні відвідувачі можуть мандрувати на надувних човнах під водоспадом.

Водоспади Ігуасу
Тваринний світ Національного парку Ігуасу

Бразильська транспортна система спрямована на збільшення числа відвідувачів і зниження негативного впливу на навколишнє середовище за рахунок збільшення середнього числа пасажирів у транспортному засобі в парку. Нова транспортна система має здатність перевозити 72 пасажири двоповерховим автобусом. Верхня палуба автобуса відкрита, що дозволяє відвідувачам під час поїздки до водоспадів спостерігати за панорамою флори і фауни.

Водоспади Ігуасу
Водоспади Ігуасу, Птахи Національного парку

Система згоряння у автобуса відповідає стандартам вимог до рівня шуму та викидів EURO II. Зменшення рівня шуму і швидкості транспортного засобу збільшує можливості спостерігати за більшим числом диких тварин вздовж маршруту. Кожен автобус має ексклюзивну схему, щоб представити деяких з найбільш поширених диких тварин, що мешкають в Ігуасу, наприклад, плямистий ягуар, метелики, єноти, мавпи Prego, коралові змії, тукани, папуги і каймани з жовтими грудьми.

Водоспади Ігуасу
Мешканці Національного парку Ігуасу

Побачивши Ігуасу перша леді Сполучених Штатів Елеонора Рузвельт, як повідомляється, вигукнула: «Бідна Ніагара!», яка на третину коротша.

Ігуасу часто також порівнюють з Вікторія-Фолс в Південній Африці, який відокремлює Замбію і Зімбабве. Ігуасу ширше, поділяється на приблизно 275 окремих водоспадів і великих островів, Вікторія має найбільшу завісу води у світі, на більш ніж 1600 м в ширину і понад 100 м у висоту (в низькому потоці Вікторія ділиться п’ятьма островами, великий потік може бути безперервним). Тільки найширші водоспади, такі як Boyoma, є найбільш швидкими.

Водоспади Ігуасу
Ігуасу (Аргентина), птахи Національного парку

З затопленням Гуайра в 1982 році, Ігуасу в даний час має шостий-найбільший середній щорічний потік серед водоспадів світу з середньою швидкістю 1746 м3/с. Його максимальний зареєстрований потік був 45700 м3/с в 9 червні 2014 року (для порівняння, середній потік Ніагарського водоспаду становить 2400 м3/с з максимально записаною швидкістю – 8300 м3/с; середній потік водоспаду Вікторія 1088 м3/с з максимально зареєстрованою швидкістю – 7100 м3/с).

Водоспади Ігуасу
Горло Диявола – найпотужніший з водоспадів Ігуасу

Над водоспадом Горло Диявола туман підіймається на 30 – 150 м, і понад 300 м – над Вікторією. У якийсь момент людина може опинитися на 260 градусів в оточенні водоспадів. Вода у Горлі Диявола в Аргентині ллється в нього з трьох сторін. Крім того, через Ігуасу, розділену на безліч відносно невеликих водоспадів, можна переглянути цю частину за один раз. Фізична структура Вікторії не дозволяє цього, оскільки це суттєво один водоспад, який падає в каньйон.

Водоспади Ігуасу
Метелики Водоспадів Ігуасу

Залишити відповідь