Вовчуг польовий

Вовчуг польовий

Хімічний склад вовчуга польового,
Дія вовчуга польового,
Способи застосування вовчуга польового.

Вовчуг польовий (Ononis arvensis L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Fabaceae (Leguminosae) – бобові. Народні назви: вовчуг, глинник, стальник польовий, бичача трава, плугочиплялка.

Рослина вовчуг польовий з коротким багатоголовим темно-бурим кореневищем і довгими стрижневими дерев’янистими коріннями.

Вовчуг польовий
Вовчуг польовий, склад рослини

Стебло вовчуга польового пряме, гіллясте, висотою до 80 см, опушене волосками.

Листя чергове, трійчасте, листочки овальні або довгасто-еліптичні, по краях гостро-зубчасті, залозисто-опушені.

Квітки пазушні, по дві в пазухах листків, утворюють на верхівці стебел і гілок густе колосоподібне суцвіття.

Плід вовчуга польового – яйцеподібний, залозисто-опушений біб довжиною до 7 мм, з насінням (2-4 шт.). Цвіте в червні – серпні, насіння дозріває в липні-вересні.

Вовчуг польовий
Вовчуг польовий, квітка рослини

Зростає поодиноко або заростями на луках, по берегах річок, серед чагарників, по балках, біля узбіччя доріг.

Поширений в європейській частині, на Алтаї. Рослину введено в промислову культуру.

Для лікування використовують коріння вовчуга польового.

Заготовляють їх восени – з кінця цвітіння до відмирання надземної частини рослини.

Викопують коріння вовчуга польового лопатами, обтрушують від землі, обрізають надземні та пошкоджені частини, промивають холодною водою, пров’ялюють 1-2 дні, потім сушать під навісами, на горищах під залізним дахом, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 40-45 °C.

Вихід сухої сировини 30-32%. Готову сировину пакують у тюки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях.

Хімічний склад вовчуга польового. Коріння вовчуга польового містять тритерпеновий спирт оноцерил, ізофлавонові глікозиди (ононін, онон, оноспин), ефірну і жирну олії, смоли, дубильні речовини, слиз, білки, крохмаль, органічні кислоти (лимонна і яблучна та ін.), мінеральні солі (до 10% ), що включають калій, натрій, магній, кальцій, фосфор, кремній, залізо, сірку.

Вовчуг польовий
Вовчуг польовий

Дія вовчуга польового. Настоянка або відвар коріння має послаблювальну і кровоспинну дію. Препарати вовчуга польового не токсичні, сприяють припиненню кровотечі, зменшують болі, нормалізують випорожнення, зменшують набряк гемороїдальних вузлів.

У медицині відвар і настоянку коренів вовчуга польового застосовують при геморої як кровоспинний засіб, що нормалізує випорожнення.

У народній медицині вовчуг польовий був відомий ще в стародавні часи. Відвар кореня або настій квітучих гілок вовчуга польового застосовують як сечогінний, потогінний, знеболювальний та протигеморойний засіб.

У німецькій народній медицині відвар кореня вовчуга польового вживають всередину при головному болю, набряках, хворобах нирок і сечового міхура, особливо при ниркових каменях і каменях в сечовому міхурі, при подагрі, ревматизмі, хронічних шкірних захворюваннях.

У хворих на геморой після лікування припиняються кровотечі, зменшуються болі, зникають стійкі запори і значно поліпшується загальне самопочуття.

Способи застосування вовчуга польового:

– при геморої приймати по ½ склянки 3 рази на день перед їжею відвар (30 г подрібнених коренів вовчуга польового залити 1 л води, кип’ятити в закритому посуді до 0,5 л відвару, процідити), курс лікування 2-4 тижні;

– при геморої приймати аптечну настоянку T-rae Ononidis arvensis 50.0 по 40-50 крапель на прийом 3 рази на день;

– при подагрі приймати по 1 чайній ложці 2-3 рази на день настоянку (1 частина подрібнених коренів вовчуга польового залити 5 частинами 70%-го спирту, настоювати 7-12 днів в щільно закритій посудині в темному місці, процідити).

Залишити відповідь