Categories
Різне

Вплив космічного польоту на зміни в генах

Протягом багатьох років космічне агентство NASA вивчало вплив космічних подорожей на людський організм на прикладі астронавтів-близнюків Марка і Скотта Келлі. З 2015 до 2016 року Скотт перебував на Міжнародній Космічній Станції, поки його брат Марк залишався на Землі. Через деякий час дослідники порівняли їх показники здоров’я і виявили, що космічні подорожі явно впливають на експресію генів.

Але, як з’ясувалося, не все так погано, як вважалося раніше. Нещодавно в науковому журналі Science було опубліковано замітку про те, що незважаючи на генетичні зміни, що відбулися зі Скоттом, він відчуває себе прекрасно. Зміни в його організмі виявилися тимчасовими, і він вже прийшов в норму. Це цінне відкриття для наукового співтовариства, тому що в майбутньому людство має намір здійснювати польоти на Марс та інші далекі планети.

Зокрема, зміни, з якими зіткнувся організм Скотта, стосувалися теломер – ковпаків, що захищають хромосоми. Було з’ясовано, що ці захисні ділянки хромосом під час космічних подорожей починають повільно руйнуватися. Якби ці зміни не були тимчасовими, можна було б сказати, що космос гарантовано скорочує життя астронавтів, але, на щастя, цей процес виявився тимчасовим.

Див. також: Теломера

Попередні дослідження також показали, що тривалі космічні місії послаблюють імунну систему. Нове відкриття же довело, що з часом імунітет астронавтів теж досить швидко відновлюється – польоти на далекі планети не такі страшні, як може здатися.

При цьому, дослідникам NASA необхідно простежити за станом здоров’я інших астронавтів, щоб переконатися, що відновитися після космічних подорожей можуть абсолютно всі люди. В іншому випадку, їм доведеться шукати способи їх відновлення і захисту від змін.

Leave a Reply