Категорії
Білоруська кухня Різне

Вражаючі гліфи

Гліф (від давн.-грец. Γλύφω «вирізаю», «гравірується») – елемент письма, конкретне графічне представлення графеми, іноді декількох пов’язаних графем або тільки частини графеми (наприклад, діакритичний знак).

Графема (від грец. Γράφω – пишу) – мінімальна одиниця графічної системи письма, яка володіє тим чи іншим лінгвістичним змістом. Гліфи складаються із графем.

Вражаючі гліфи
Кімната HYPOSTILE, Храм в Абідосі (Єгипет)

Гліфи в кімнаті HYPOSTILE – картинка справжня, обробці не піддавалася. Поки єгиптологи мовчать, багато хто використовує ці картинки, щоб шокувати публіку. Містики можуть побачити в картинці знамення часу, але це всього лише два імені фараонів Сеті І (Sethi I) і його сина Рамзеса ІІ (Ramses II). Ім’я останнього вигравлено поверх імені батька через десятиліття. З плином часу гіпс відпав, відкривши світові ці приголомшливі гліфи.

Вражаючі гліфи

Будь-який артефакт, жертовні чаші, вівтар або ваза у формі квітки лотоса з релігійними мотивами і неясним застосуванням, отримує статус релігійного.

Складно повірити, що це ваза для квітки, тим більше що місце для квітки в ній наскрізне. Багато хто скаже, що це скульптура чи релігійний тотем, але інженер чи вчений побачить в цьому предметі частину механізму.

Так досвідчений інженер з проектування машин для високоточної авіації Chris Dunn, намагаючись розгадати загадку 14-метрових статуй в Луксорі, підійшов до них з технічної точки зору: «…Ідеальна симетрія особи Рамзеса пройшла фотометричний аналіз. Щоб перевірити схожість правої і лівої сторін обличчя статуї, була зроблена копія і прикладена до вихідної картинки – лінії щелепи ідентичні.

Вражаючі гліфи

Така точність не може бути досягнута випадково. Для створення умов, коли права і ліва частини ідентичні, майстрам необхідно було мати систему, яка забезпечувала б правильну різку матеріалу і задуману геометрію обличчя. Це не випадок із зубилом. Навіть можна вписати обличчя в коло. При цьому треба пам’ятати, що коло двомірне, а лінії щелепи виступають – це дійсно, складна геометрія».

Вражаючі гліфи
Ідеальне коло і з боку – лінія щелепи в профіль

Кожну лінію обличчя (брови, нижні повіки, верхні повіки, губи, зразковий вигин лінії рота тощо) можна описати за допомогою кіл і всі кола, які для цього використовують, будуть одного діаметру. Та ж картина спостерігається і при вигляді збоку. Така симетрія зустрічається не тільки у статуї Рамзеса. Інші голови зроблені з таким же знанням геометрії.

Вражаючі гліфи

Питання інструментарію залишається важливим, але виникає серйозніша проблема: що управляло цими інструментами, рука людини не на стільки точна. Сьогодні існують механізми, які вирізають складні фігури і контури.

Але у древніх єгиптян не було таких машин. У них були шліфувальні інструменти, які працювали повільно, але точно. Чим твердіше був матеріал, наприклад, граніт, тим муляри й скульптори акуратніше робили свою справу.

Так можна пояснити акуратне полірування статуй, але не симетрію з похибкою в десяту частку міліметра, якої просто не можливо домогтися примітивними інструментами.

Вражаючі гліфи
14-метрова гранітна статуя ідеально симетрична

Питання інструментарію ще потрібно переглянути, ще й досі ніхто не може зрозуміти, яким інструментом і якими просунутими технологіями користувалися будівельники Древнього Єгипту.

Вражаючі гліфи

Далеко від Єгипту на маленькому острові, ледь помітному на мапі, але відомому на весь світ як о. Пасхи (South Hemisphere, Тихий океан) та ж система установки каменів – залишки постаменту Аху Вінапу (Ahu Vinapu). Між цими місцями не може бути ніякого зв’язку. Острів Пасхи – одне з найбільш ізольованих місць на Землі, відстань до узбережжя Чилі становить 3700 км, а до Таїті – близько 4000 км.

Цей трикутний острівець периметром в 20 кілометрів всупереч очікуванням виявився не голою скелею: тропічний клімат, багато зелені і білих піщаних пляжів, стада диких коней і три величезних вулканічних кратера, два з яких заповнені водою, що вказує на серйозну вулканічну активність. Статуї моаї на острові Пасхи зроблені з тієї ж вулканічної породи.

Жителі о. Пасхи були нащадками полінезійців, які оселилися на цьому острові після того, як пропливли на пирозі 4000 км. Вони й назвали острів Rapa-Nui, що в перекладі означає «Пуп Землі». На сьогодні у істориків немає жодної точної дати острівних подій, тому що наука не навчилася датувати різьбу по каменю, але можна порахувати вік каменю.

Вражаючі гліфи

За свідченнями археологів, збереглася найдавніша стіна на острові – це п’єдестал, на якому були встановлені статуї. Ці найдавніші будови виявилися тут найміцнішими і відрізняються прекрасною кладкою.

Вражаючі гліфи

Кар’єр Rano-Raraku Quarry (Easter Island). Сотні скульптур моаї розкидані по цьому гігантському вулкану.

Їх висота варіюється від 4,5 до 11 метрів. Найбільша статуя Nearby the Giant Moai досягає 20 метрів у висоту, її вага склала б 250 тонн, але її не встигли закінчити.

Гігантська статуя Nearby the Giant Moai і в районі недобудованого гігантського обеліска Nearby the Unfinished Obelisk at Aswan.

Вражаючі гліфи

Що стосується недобудованого обеліска в Асуані, ніхто не може сказати, яким чином планувалося добудовувати, транспортувати і як піднімати цей монумент. Жодна із сучасних теорій не дає відповіді на ці питання.

Вражаючі гліфи

Як і у випадку зі статуями в Луксорі, моаї, які без видимих проблем виставлені на свої місця, ніхто не говорить, що це не можливо, але до теперішнього часу нема охочих повторити цей подвиг. Найбільший моаї, який вдалося підняти і встановити, важив близько 5 тонн.

Центральний моаї важить близько 60 тонн і розташований в 15 км від кар’єру.

Вражаючі гліфи

Звичайні пояснення приблизно такі: якщо можна перенести 5 тонн, то і вийде 100 тонн перенести. Але в реальному світі інженери, технічні фахівці в один голос стверджують: транспортування 100 тонн каменю на 1,5 десятка кілометрів і встановлення його на п’єдестал – це щось фантастичне.

Вражаючі гліфи

Знову до транспортування та встановлення. Хоча більшість моаї завжди спрямовані в бік острова, група з сімох статуй моаї з якоїсь дивної причини дивиться у бік моря, на захід. Сім пар очей вказують на захід в дні рівнодення, що не настільки дивно, враховуючи глибокі пізнання остров’ян в навігації, а отже і в астрономії.

Остання загадка острова – писемність, яка до цих пір не розшифрована. Одна єретична теорія у ході вивчення дивної схожості деяких знаків пов’язує цю писемність з гліфами Mohenjo Daro. Але це місце знаходиться в 20 000 км від долини Храмів Valley Temple, Giza Site, Egypt.

Вражаючі гліфи

Якби острів не знаходився так далеко від Гізи, можна було б припустити, що ці народи контактували. Або, що цілком можливо, стикалися зі схожими проблемами, тому і методи закладки у них були схожими. Як кажуть археологи: «всі бобри в світі будують однакові греблі, хоч і не знають один одного».

Але чому ті полінезійці одного разу вирішили кинути свою землю, свою сім’ю, своїх друзів, і відправилися в небезпечну за 4000 км від дому подорож, до чого вони прагнули?

А як на рахунок таємничих статуй моаї, які зовнішньо не схожі на полінезійців: орлині носи, тонкі губи, високе чоло, бороди і навіщо таке зображення рук… Може це руки будівельників?

Вражаючі гліфи

Є підтвердження, що подібну укладку каменів можна знайти і в Перу, де обробка природного каменю була також розвинена. Саксайуаман (кечуа Saksaywaman — ситий сокіл, Перу) і Вінапу (о. Пасхи) є одними з найяскравіших прикладів надійного будівництва. Складно сказати, хто на кого вплинув. Також не відомо, досягали чи ні інки берегів острова.

Вражаючі гліфи

Залив Паракас (Paracas Bay, Peru’s Pacific Side). Paracas Chandelier, де знаходиться гігантське обличчя – Геогліф. Про нього відомо вкрай мало.

Одні припускають, що йому близько ста років, інші, що він був на цьому місці століттями. Його довжина становить 167 метрів і він точно зорієнтований на північ-південь. Хто, як і навіщо вирізав це обличчя?

Вражаючі гліфи

Nazca Geoglyphs site ( Nazca, Peru). Геогліфи пустелі Наска (плато 25 на 20 км) було виявлено в 1926 році під час польоту над цим районом. Створення цих геогліфів приписується цивілізації Наска в проміжку між 500 роком до н.е. (82 метра) і 750 р. н.е. (100 м, 123 м, 50 м, 57 м).

Хоча ці гігантські малюнки тварин виконані однієї довгою лінією, найбільше дивують величезні фігури – ідеально прямі лінії, найдовша з яких простягається на 21 км, поруч з якими проходить автомагістраль Pan-American Highway.

Вражаючі гліфи

Геогліфи помітні тільки з повітря – з сусідніх пагорбів малюнка не видно. Навіщо потрібні ці малюнки, адже не для того, щоб визначати кількість ниток для тканин. Археолог Ruben Garcia Soto (National Institute of Culture in the Ica region): «…це стежки або церемоніальні маршрути…». А може ці лінії намалювали, щоб по ним ходити? Дивує, але більш переконливого пояснення на сьогодні не знайшлося.

Вражаючі гліфи

Піраміда в Кауачі (Cahuachi Site, Peru). Неподалік від Наски в Кауачі була знайдена глинобитна піраміда. Кажуть, що у Кауачі вже знайдено понад 40 курганів, але цей район ще мало досліджений через нестачу коштів. У декількох кілометрах від цієї піраміди в музеї Regional museum of Ica, Peru, є мумія, а також деформовані черепи, схожі з тим, який нібито є черепом єгипетського фараона Ехнатона.

Вражаючі гліфи

Аукапата (Aukaupata Site, Cuzco, Peru). Аукапата, що в перекладі з інкського означає «Пуп землі», як і Рапа Нуя – назва о. Пасхи. У самому центрі міста Аукапата є стіна із гігантських кам’яних блоків.

Вражаючі гліфи

Тут декілька поколінь стін: найдавніші і недавно побудовані. Як і більшість будівель, приписаних інкам, ця стіна витримувала не один землетрус.

Вражаючі гліфи

Неймовірного масштабу будівля Саксайуаман (Saqsayhuaman Site, Peru), яку часто порівнюють із стіною Вінапу на острові Пасхи. Саксайуаман – величезні і різні за формою камені, з приголомшливою незрозумілою точністю поставлені один на одного. Не можна недооцінювати кількість праці, вкладеної в обробку поверхні кожного з цих блоків.

Вражаючі гліфи

Землетрус для Перу дуже поширене явище і багато будинків, побудованих куди пізніше і за сучасними технологіями, вже розсипалися від нього в пил. А ці камені ще стоять.

Вражаючі гліфи

Дослідник Mallku Aribalo стверджує, що це місце на карті формує ідеальний трикутник (Wakaypata, Q’enqo, Lake) з Куско і з іншим священним місцем Кенкл.

Вражаючі гліфи

Неможливо пояснити точність збігу в метричних даних, а саме, дистанції в кілометрах, гектометрах, що і є доказом умисно розрахованого і все ще загадкового для нас будівництва.

Вражаючі гліфи

Ульянтайтамбо (Ollantaytambo Site, Peru). Наступним пунктом для роздумів стає древнє місто Ульянтайтамбо, яке розташоване вище 2000 км над рівнем моря, де наймасштабніші і найбільш древні будови, і найбільш складні за кам’яною кладкою. Як будівельникам вдалося підняти ці камені на крутий схил?

Вражаючі гліфи

Сьогодні, використовуючи величезні крани, вже можливо підняти камінь вагою 10 тонн на висоту 100 метрів і змістити його на 50 метрів в горизонтальній площині, але це було 500 років тому, що ж тут говорити про Стародавній Єгипет.

Вражаючі гліфи

Мачу-Пікчу (Machu Picchu Site, Peru). Коли відвідуємо загадковий Мачу-Пікчу, бачимо на скільки розвиненою була Андська цивілізація. В основному люди, що населяли долину Куско, не знали що таке Мачу-Пікчу.

Це було таємним місцем передання знань. Тут така ж картина – масивні найдавніші споруди з найкращою кам’яною кладкою. Але більш за все дивує кут, разюче схожий на той, що і в Гізі (Machu Picchu і Giza). Як і в Гізі тут є відображення кам’яної кладки.

Вражаючі гліфи

Підсумок. Сьогодні існують дуже стародавні споруди з дуже важких кам’яних блоків і складних форм у досить-таки віддалених одна від одної місцях: Easter Island; Cuzco, Peru; Saqsayhuaman, Peru; Ollantaytambo, Peru; Machu Picchu, Peru; Giza, Egypt. Вони складені з найвищою точністю і із знаннями астрономії. Про дати зведення існують тільки здогадки і немає ніяких вказівок на древні технології.

Вражаючі гліфи

MORE ANCIENT MORE MASSIVE (Чим древніше, тим масивніше), MORE ANCIENT MORE PRECISE (чим давніше, тим точніше), MORE ANCIENT MORE SIMILAR (чим давніше, тим більше схожості).

Вражаючі гліфи

Але є ще дещо. Easter Island, Nazca, Cuzco, Giza, де і терпить фіаско «аналогія з бобрами», хоча вони і зводять однакові греблі, але не вирівнюють їх в одну лінію на відстані тисяч кілометрів один від одного.

Якби ви як Чарльз Дарвін працювали над історією еволюції, то дивлячись на ці приклади і обробку каменів сказали б, що це ще одна гілка еволюції (всі ці люди знали про роботу один одного, не дивлячись на тисячі років, що розділяють їх), або це чотири паралельні гілки еволюції, але народження одного рішення в чотирьох паралельних гілках еволюції дуже малоймовірне: складно уявити, що інки подорожували до Єгипту. Навіть якщо вони і були в контакті, як вони змогли вибудувати свої культові місця в одну лінію, і чому ця лінія проходить під кутом в 30 градусів до екватора?

Вражаючі гліфи

В пошуках відповідей мандруємо до Мексики. Теотіуакан (Teotihuacan Site, Mexico). Легенда свідчить, що в цьому місці боги зустрілися, щоб створити П’яте Сонце.

Як і в Гізі, так і в Теотіуакані є три піраміди: дві великих і одна мала: піраміда Сонця, піраміда Місяця і піраміда Кецалькоатля або Пернатого Змія. Тут все виглядає раціональніше, ніж в Єгипті. Наприклад, будівництво піраміди Сонця тривало 150 років, тому її не розглядають в якості гробниці, проте з технічної сторони питання вражає те, що піраміда Сонця і багато інших будов точно вказують дні рівнодення.

Вражаючі гліфи

Див. також: Теотіуакан

Ще одне місце будівництва пірамід – Shen-Hsi Site, XI’AN Province, China. В цьому самому древньому з населених районів Китаю можна побачити сотні глиняних пірамід висотою 150 м, 160 м, 240 м, 340 метрів.
Влада Китаю відмовляється надавати будь-яку інформацію про піраміди, археологи відмовляються про ці піраміди говорити, цю тему навіть краще не піднімати. Влада Китаю не дає дозволу і тому не вдається потрапити туди.

Але письменник Хартвиг Хаусдорф (Hartvig Hausdorff) в 1994 році привіз фотографії з SHEN-HSI SITE, Shot by Hartwig Hausdorf, China, можливо єдині в своєму роді. Таких пірамід сотні. Кожна з них це колосальний монумент. Але ми не знаємо як, ким, коли і навіщо вони були споруджені.

Вражаючі гліфи

Хартвиг Хаусдорф: «…думаю, я єдиний, кому китайська влада дозволила зробити фото і відеозйомку пірамід, а також дістатися до них».

Загадки тривають. Як і у випадках з Мексикою і Єгиптом не існує найменшого уявлення про технологію будівництва. Єгипет з’явився значно раніше Мексики і не було задокументовано ніяких відносин між Північною Африкою і частиною Америки.

Цікаво, що в Єгипті була ієрогліфічна писемність, в Китаї теж, навіть більш складні ієрогліфи, і в культурі майя користувалися ієрогліфами. І у всіх трьох культурах будували подібні сигнальні монументи. Але у випадку з Месопотамією це не працює.

Вражаючі гліфи

Багато знайдено спільних рис між усіма цими локаціями (Easter Island; Nazca, Cuzco, Saqsayhuaman, Ollantaytambo, Machu-Picchu, Peru; Giza, Egypt; Teotihuacan Site, Mexico; Shen-His, Chine), але загадок вистачає і з основними подібностями: ієрогліфічна або ідеографічна писемність, муміфікація тіл, складання календарів, глибокі пізнання в астрономії, сейсмостійкі будівлі, ніяких вказівок на будівництво або цілі зведення монументів.
Чи можемо тепер говорити про випадковості? Чи можемо продовжувати називати це збігом? Хто зробив це і навіщо?

Залишити відповідь