Категорії
Природа Рослини

Види пшениці

Сільськогосподарська класифікація пшениці не завжди співпадає з діленням, прийнятим ботаніками. Крім загальнопромислових сортів пшениці, сьогодні в кожній країні існують свої місцеві сорти. Характеристика сортів пшениці визначається за формою головних вегетативних органів – стебла та колоса, зовнішнього вигляду зерна та за його хімічним складом. Незважаючи на безліч спроб складання класифікації пшениці, остаточного договору до сих пір існує.

Види пшениці
Види пшениці: 1 — Культурна однозернянка: 2 — Тимофєєва; 3 — Полба (еммер); 4 — Персидська (дика); 5 — Тверда; 6 — Тургидум; 7 — Польська; 8 — Маху; 9 — Спельта; 10 — М’яка; 10а — Остистий колос; 10б — Безостий колос; 11 — Плотноколосна; 11а — Остистий колос; 11б — Безостий колос; 12 — Кульозерна; 13 — Вавілова (ванська)

1 група – пшениця справжня, дає пружну і гнучку соломину, яка не розбивається на частини при молотьбі, колос на соломині сидить міцно, зерна в колосі голі і при молотьбі легко відділяються від квіткових плівок.
2 група – пшениця полб’яна або полба, характеризується зворотними ознаками: невибаглива, скоростигла, соломина дуже ламка, при молотьбі легко розбивається, колос ламкий, легко відривається від соломини, зерна міцно обгорнуті плівками і відокремлюються від них з трудом. Більшість видів полби стійкі до грибкових захворювань.

Дикі види полб’яної пшениці:
– пшениця двузернянковидна (Triticum dicoccoides),
– пшениця однооста однозернянка (Triticum boeoticum),
– пшениця двуоста однозернянка (Triticum thaoudar),
– пшениця Урарту (Triticum urarthu);
Культурні види полб’яної пшениці:
– двузернянка (Triticum dicoccum),
– однозернянка (Triticum monococcum),
– спельта (Triticum spelta),
– пшениця маха (Triticum macha),
– пшениця Тимофєєва (Triticum timofeevi).

З цими двома групами співвідноситься розподіл пшениці на м’які і тверді сорти, з зарахуванням до цих груп англійської пшениці (Triticum turgidum) і польської пшениці (Triticum polonicum) відповідно.

М’які сорти пшениці мають соломину тонкостінну і по всій довжині порожню, англійські навпаки з товстостінною соломиною і вгорі біля колоса заповненою губчастою масою. Тверді сорти і польська пшениця такою масою заповненими бувають завжди.

Колос у м’яких сортів пшениці ширше і коротше, ніж у пшениці твердих сортів, зате у останніх зовнішні плівки облягають колоски набагато щільніше, через що зерно з них на корені не обсипається, але важче відділяється при молотьбі. Польська пшениця по довжині колоса схожа на очерет, плівки порівняно дуже довгі, що є характерною відзнакою цієї пшениці. Великий колос англійської пшениці густо засаджений колосками і дещо розціплений в ширину.

Також сорти пшениці відрізняються величиною остей. У м’якої пшениці остей не буває зовсім або вони порівняно не довгі – не перевищують довжини колоса. У англійської пшениці ості бувають завжди і дещо більш розвинені, ніж у пшениці м’яких сортів, але особливо по довжині остюків і сильному розвитку (іноді бувають довшими за колос в 2-3 рази) їх виділяють в пшеницю твердих сортів. У польської пшениці ості також досить довгі.

Ці групи пшениці також відрізняються зернами. Враховують зовнішній вигляд зерен і хімічний склад. Одні зерна коротші, в середині пузаті, інші, навпаки, довші і ребристі. Особливо довгі зерна у пшениці польської, ось чому таку пшеницю називали колись велетенським (ассирійським або єгипетським) житом.

У одних сортів пшениці зерна при роздавлюванні легко сплющуються і виявляють білу, борошнисту внутрішність, у інших, навпаки, від роздавлювання зерна розпадаються на неправильні шматки і середина їхня прозора з жовтуватим відтінком. Останні сорти називаються скловидними, вони звичайно крихкі і тверді, борошнисті ж, навпаки, м’які. Зв’язок між частинками у борошнистих зерен порівняно слабка, у склоподібних набагато значніша.

Між цими двома типами зустрічається середня форма, зерна якої бувають то борошнисті, то склоподібні, а іноді одне й те саме зерно має борошнисте ядро, а в решті своїй масі розсіяні плями, що нагадують пшеницю склоподібну. До таких сортів, що за рекомендацією професора Стебута увійшли в культуру, належать угорські сорти пшениці – Банатка і Тейська.

М’які сорти пшениці, що культивуються в нашому регіоні:
– безості пшениці: Гірка, Сандомірка, Костромка, Куявська та ін.,
– з остистих ж: Білоколоска, Самарка, Червоноколоска, Саксонка та ін . Ті й інші бувають озимими та яровими.

Тверді ж пшениці це всі ярові і всі остисті; сюди відноситься Білотурка, Кубанка, Червонотурка, Гарновка, Чорний околосок та інші.

Пшениця є основною продовольчою культурою, ділиться, як уже було сказано вище, на м’яку і тверду. М’яка пшениця призначена для отримання хлібопекарського борошна, а тверда – макаронного борошна, крупи. М’яка і тверда пшениця відрізняються один від одного. Зерно м’якої пшениці овально-округлої форми, з добре помітною борозенкою, білого кольору або з червоним відтінком. Зерно твердої пшениці вузьке, ребристе, щільне, янтарно-жовтого кольору, борідка майже непомітна. Клейковина, що отримується з борошна з твердих пшениць, пружна, сильна.

За ботанічними ознаками і характером культури пшеницю (озима і яру) ділять на шість типів, які в свою чергу поділяють на підтипи залежно від скловидності і кольору зерна:
1-й тип пшениці – м’яка яра червонозерна:
1-й підтип – темно-червона, склоподібна, скловидність не менше 75%;
2-й підтип – червона, скловидність не менше 60%;
3-й підтип – світло-червона, скловидність не менше 40%;
4-й підтип – жовта, скловидність менше 40%.

2-й тип пшениці – яра тверда:
1-й підтип – темно-бурштинова, скловидність не менше 70%;
2-й підтип – світло-бурштинова, скловидність не нормується.

3-й тип пшениці – м’яка яра білозерна:
1-й підтип – білозерна, скловидність не менше 60%;
2-й підтип – білозерна, скловидність менше 60%.

4-й тип пшениці – м’яка озима червонозерна, ділиться на чотири підтипи аналогічно пшениці 1-го типу.

5-й тип пшениці – м’яка озима білозерна, на підтипи не ділиться.

6-й тип пшениці – озима тверда, на підтипи не ділиться.

Пшеницю 1 – 4-го підтипів 1 і 4 типів, що відповідає вимогам даного підтипу скловидності, але не відповідає вимогам за його кольором, відносять до того підтипу, якому вона відповідає за скловидністю.

Пшеницю, яка втратила в результаті несприятливих умов дозрівання, збирання або зберігання свій природний колір, визначають як «потемнілу» (при наявності темних відтінків) або як «обезбарвлену» із зазначенням номера підтипу і ступеня знебарвлення.

Класи пшениці. Розподіл на типи і підтипи не дає повного уявлення про якість пшениці, тому стандартом передбачається поділ м’якої пшениці на шість класів, а твердої – на п’ять. М’яка і тверда пшениця всіх класів, крім 5-го класу, призначена для використання на продовольчі цілі, а пшениця 5-го класу – на непродовольчі. Клас пшениці визначають за найгіршим значенням одного з показників якості зерна. До перших трьох класів (вищого, першого і другого) м’якої пшениці відносять пшеницю, яку можна використовувати не тільки самостійно для хлібопечення, а й як покращувач слабких сортів пшениць. Таку пшеницю називають сильною. Пшениця 3-го класу відноситься до цінної, використовується самостійно для хлібопечення і не вимагає поліпшення. До 4-го класу належить пшениця, яка має бути покращена сильною і тільки після цього може бути використана для хлібопечення. Пшеницю 5 класу використовують як фуражну. Тверду пшеницю 2-4 класів, в якій міститься зерен інших типів пшениці більше 15%, приймають як м’яку пшеницю 4-го класу.

Групи злаків:

Хлібні злаки прийнято ділити на дві групи:
– справжні злаки – пшениця, жито, ячмінь, овес;
– просоподібні злаки – кукурудза, рис, просо, сорго.

Пшеницю, що містить домішки зерен інших зернових і насіння зернобобових культур більше 15% маси зерна разом з домішками, приймають як суміш пшениці з іншими культурами із зазначенням її складу у відсотках.

Макарони з твердих сортів пшениці (характерні особливості):
– поверхня макаронних виробів твердих сортів пшениці – гладка, можуть зустрічатися чорні точки, але загальний колір рівний, золотистий або янтарний. Край виробів склоподібний, в пачці немає обломів, крихти. На пачці можуть бути написи: «»Група А«», «»1 клас«», «»durum«» або «»пшениця твердих сортів«», «»semolina di grano duro«».

Цільна пшениця і продукти з неї. Макарони з м’яких сортів набагато дешевші, вони мають шорстку поверхню, багато білих точок, білястий або отруйно-жовтий колір, у пачці часто знаходиться борошно і дрібні крихти, написи: «група Б» (борошно з високоскловидної м’якої пшениці) або «група В» (борошно з м’якої пшениці), «1 або 2 клас» – в залежності від того, вищого ґатунку борошно або першого.

Склад основного зерна, смітних та зернових домішок

До основного зерна відносять:
– цілі та пошкоджені зерна пшениці, які за характером їхніх ушкоджень не відносяться до сміттєвих і зернових домішок;
– 50% маси битих і з’їдених зерен пшениці, незалежно від характеру та розміру їх пошкодження;
– пшениця 5-го класу – зерна і насіння інших зернових та зернобобових культур, не віднесені відповідно до стандартів на ці культури за характером їхніх ушкоджень до смітних і зернових домішок.

До смітних домішок відносять:
– весь прохід через сито з отворами діаметром 1,0 мм;
– у залишку на ситі з отворами діаметром 1,0 мм;
– мінеральні домішки – грудочки землі, гальку, частинки шлаку і т.п.;
– органічні домішки – частини стебел, стрижнів колоса, ості, плівки, частини листя і т.п.;
насіння всіх дикорослих рослин;
– зіпсовані зерна пшениці, жита, ячменю і полби з явно зіпсованим ендоспермом від коричневого до чорного кольору;
– фузаріозні зерна;
– шкідливі домішки – головня пшениці, ріжки, пшенична вугриця, наявність вязелю різнобарвного, гірчака повзучого, софори лисохвостої, термопсису ланцетного, плевел п’янких, геліотропу опушеноплідного, триходесми сивої;
– в пшениці вищого і 1 – 4-го класів – зерна і насіння інших культурних рослин, крім незіпсованих зерен жита, ячменю і полби;
– в пшениці 5-го класу – зерна і насіння інших зернових та зернобобових культур, віднесених згідно зі стандартами на ці культури за характером їхніх ушкоджень до смітних домішок, а також всяке насіння олійних культур.

До зернових домішок відносять:
– 50% маси битих і з’їдених зерен пшениці, незалежно від характеру та розміру їх пошкодження (інші 50% таких зерен відносять до основного зерна);
– зерна роздавлені;
– зерна щуплі;
– зерна пророслі – з корінцем або паростком, що вийшли назовні, або з втраченим корінцем або паростком, але деформовані з явно зміненим кольором оболонки;
– зерна підморожені;
– зерна пошкоджені – зерна зі зміненим кольором оболонок і з ендоспермом від кремового до світло-коричневого кольору;
– роздуті при сушінні зерна;
– зерна зелені;
– в пшениці вищого, 1 – 4-го класів – зерна жита, ячменю і полби, цілі та пошкоджені, не віднесені за характером їхніх ушкоджень до смітних домішок;
– в пшениці 5-го класу – зерна і насіння інших зернових та зернобобових культур, віднесені згідно зі стандартами на ці культури за характером їхніх ушкоджень до зернових домішок.

Залишити відповідь