Вишня звичайна

Вишня звичайна
Вишня звичайна, плоди рослини

Хімічний склад вишні звичайної,
Дія вишні звичайної,
Способи застосування вишні звичайної.

Вишня звичайна (Cerasus vulgaris Mill.) – дерево родини Rosaceae (розові).

Вишня звичайна
Вишня звичайна, склад рослини

Вишня звичайна – дерево заввишки 1-7 м. Стовбур з сіро-бурою корою, з розпростертим старими і молодими гілками. Листя черешкові, еліптичні, загострені, по краю пилчасті.

Квітки вишні правильні, білі, запашні, двостатеві, на довгих квітконіжках, зібрані по 2-5 в парасольки. Чашечка і віночок квітки після цвітіння відпадають.

Плоди – темно-червоні соковиті кисло-солодкі кістянки. Кісточка дуже тверда, односім’янка. Насіння отруйне. Цвіте в квітні – травні, плоди дозрівають в червні – серпні.

Культивується вишня в садах і парках майже повсюдно, крім північних, високогірних і пустельних місць. Батьківщина – Закавказзя й Іран.

Вишня звичайна
Вишня звичайна, плід рослини

Для лікування використовують плоди і плодоніжки вишні. Заготовляють плодоніжки під час збору дозрілих плодів або відокремлюють їх на заводах в процесі переробки плодів. Плодоніжки вишень миють у холодній воді, відокремлюють від них засохлі плоди і листя, потім сушать в сушарках при температурі 60 – 70 °C, або на горищах під залізним дахом, або під навісами з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (0,5-1 см) на папері або тканині. Вихід сухої сировини 40 %. Готова сировина складається з тонких плодоніжок, часто зрощених по кілька біля основи, коричневого і буро-зеленого кольору, довжиною 4-5 см. Суху сировину пакують у мішки і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.

Плоди вишні використовують в їжу в свіжому вигляді, або готують з них варення, повидло, сиропи, соки, або сушать в печах, сушарках або на свіжому повітрі. При заготівлі плодів на зиму необхідно видаляти з них кісточки з отруйним насінням.

Вишня звичайна
Вишня звичайна, квітка рослини

Хімічний склад вишні звичайної. Відомо більше 200 сортів вишні. Плоди вишні містять до 15% глюкози і фруктози, пектини (до 11%), органічні кислоти (лимонну, молочну, яблучну та ін.), азотисті, дубильні і зольні речовини, антоціаніди, кераціанін-хлорид, вітаміни групи B, А, C (до 15 мг / 100 г), PP, фолієву кислоту, фарбувальні і мінеральні речовини (мідь, калій, залізо, магній), клітковину (до 0,5%). До складу насіння входить до 35% жирних олій, глікозид амигдалін, ефірна олія.

Вишня звичайна
Квітуча вишня

Дія вишні звичайної. Плоди вишні покращують апетит і травлення, є дієтичним, загальнозміцнювальним засобом при анеміях, втамовують спрагу, мають легку проносну, відхаркувальну, заспокійливу, антисептичну властивості. Насіння з кісточок мають сечогінну дію, сприяють виведенню радіонуклідів з організму. Плодоніжки є хорошим кровоспинним і сечогінним засобом. Свіже вишневе листя має кровоспинну і жовчогінну, а гілки – в’язку властивості.

У народній медицині плоди вишні і вишневий сік застосовують при багатьох захворюваннях. Плоди вишні використовують для лікування гарячкових хвороб, тривалих, стійких закрепів і для поліпшення травлення, а також як відхаркувальний засіб при бронхітах і трахеїтах, при артритах. Насіння з кісточок вишні в невеликих кількостях використовують для лікування подагри і сечокам’яної хвороби. Відвар вишневих плодоніжок застосовують при порушеннях сечовипускання і як хороший кровоспинний засіб при менструальних кровотечах. Свіжі подрібнені листя прикладають до ран, що кровоточать, а вкладенням у вигляді тампона лікують носові кровотечі. Відваром вишневих гілок лікують проноси, а відваром свіжого листя в молоці – жовтяницю. Вишневий клей використовують замість аравійської камеді.

Спосіб застосування вишні звичайної:

– настій: 1 столову ложку вишневих плодоніжок залити 1 склянкою окропу, настояти, процідити, приймати по 2-3 ст. ложки 3 рази на день при вказаних захворюваннях.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*