Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Ячмінь звичайний

Хімічний склад ячменю звичайного,
Дія ячменю звичайного,
Способи застосування ячменю звичайного.

Ячмінь звичайний (Hordeum vulgare L.) – однорічна (ярова) або дворічна (озима) трав’яниста рослина родини Poaceae (Gramineae) – злакові.

Стебла ячменю прямостоячі, вузлуваті, заввишки 30-100 см. Листя чергове, вагінальне, з великими серпоподібними вушками. Суцвіття – 4- або 6-гранний складний колос. На осі колоса групами по 3 сидять одноквіткові остисті колоски. Колоскова луска лінійно-шилоподібна. Зернівки плівчасті, одягнені прирослими квітковими лусочками. Цвіте ячмінь в червні – липні, плоди (зернівки) дозрівають в червні – серпні.

Культивується ячмінь на полях як зернова, круп’яна, кормова рослина. Поширений повсюдно, особливо широко обробляється в середній і південній смузі європейського материка.

Для лікування використовують плоди – зернівки. Заготовляють зерно ячменю в період його дозрівання – рослину скошують комбайнами. З зерна отримують перлову і ячмінну крупу і борошно. З борошна ячменю роблять солод.

Ячмінь звичайний
Ячмінь звичайний, склад рослини

Хімічний склад ячменю звичайного. Зерно містить крохмаль, вуглеводи (до 64%), різні білки (16%), жирну олію (3,5%), клітковину (5,5-7%), зольні речовини (2,8%), ферменти, вітаміни групи В, D, E.

Ячмінь звичайний
Ячмінь звичайний, дозрілі зерна рослини

Дія ячменю звичайного. Відвар ячмінної і перлової крупи володіє пом’якшувальною, обволікальною, заспокійливою хворобливу подразливість слизових оболонок внутрішніх органів і шкіри дією.

Настій ячмінного солоду має пом’якшувальну, обволікальну, протизапальну властивості. Позитивно впливає на нервову систему.

У народній медицині ячмінь давно і широко використовується. Відвар ячмінної крупи приймають всередину як загальнозміцнювальний засіб після важких хвороб і виснажень, при шлунково-кишкових розладах, проносах, простудних захворюваннях органів дихання, штучному годуванні і підгодовування грудних дітей, додаючи його до молока. Солодовий напій вживають при простудних захворюваннях органів дихання, бронхітах, кашлі, різних шлункових і кишкових хворобах, золотусі, хворобах сечового міхура і сечових шляхів, сечокам’яній хворобі і геморої.

Ячмінь звичайний
Ячмінь звичайний, зерно рослини

Способи застосування ячменю звичайного:

1) ячмінний солод: 2 столові ложки ячмінного борошна залити 1 літром окропу, настоювати 4 години, добре розмішати, процідити. Приймати по 1/2 склянки в теплому вигляді 4-6 разів на день, додавши за смаком мед або цукор;

2) відвар:

а) 1 чайну ложку ячмінної крупи розварити в 1 склянці окропу, процідити. Вживати для годування грудних дітей, додаючи відвар до цілісного молока. Для 1-2-місячних дітей до 1 частини незбираного молока додають 3 частини ячмінного відвару і так підгодовують дітей до 8-9 місяців, поступово зменшуючи кількість відвару і збільшуючи кількість молока;

б) 20 г зерна залити 1 склянкою холодної води, настоювати 5 годин, варити 10 хвилин, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4-6 разів на день як загальнозміцнювальний засіб;

3) зовнішньо: 1,5 кг ячмінного солоду загорнути в марлю, покласти в ванну, залити 2-3 літрами окропу, настоювати 30 хвилин, додати теплої води. Вживати для ванн при болючому роздратуванні шкіри та пухлинах.

Залишити відповідь