Категорії
Психологія

Як боротися зі стресом

Психологи придумали багато способів боротьби зі стресом. Прошу вас уважно прочитати цей розділ і запам’ятати деякі деталі.

Зарядіться позитивними емоціями. Припиніть говорити про себе погано. Як тільки зловите себе на думці: «Я ніколи не дороблю цей звіт» або «У мене вдома такий бардак», зупиніться і спробуйте подумати про це в позитивному світлі: «Я зроблю все, щоб укластися в термін» або «Стільки речей в моїй квартирі пов’язано з приємними спогадами ». Цей прийом може здатися дурним, але я обіцяю: це допоможе вам краще контролювати своє життя і підвищить самооцінку і впевненість в собі, що необхідно для поліпшення здоров’я і зниження ваги.

Задумайтесь, з якими думками ви робите свої щоденні справи? Чи часто говорите щось на кшталт:
– «Мені це не осилити!»
– «Як це у інших виходить?»
– «Як подумаю про наступний тиждень, так прямо недобре!»

Негативний внутрішній монолог погіршує настрій і позбавляє нас життєвої енергії. В черговий раз вловивши себе на подібній думці, оберніть її в позитивну. Наприклад, так:
– «Я обов’язково з цим справлюся, треба тільки постаратися!»
– «На наступному тижні я покажу, на що я здатний».

Ви не дозволили б колегам сумніватися в ваших здібностях. Чому ж ви самі погано до себе ставитеся? Для початку достатньо буде усвідомити, що у всього є і позитивні сторони. Через кілька тижнів такого настрою ваше ставлення до життя почне помітно змінюватися. Ви станете більш впевнені в своїх силах, ніж раніше.

Широке коло спілкування не тільки дозволяє впоратися зі стресом, але і збільшує тривалість життя!

У дитинстві легко заводити друзів. Ставши дорослими, ми підтримуємо контакт тільки з деякими друзями юності і ще з парочкою нових приятелів (в більшості це професійні контакти, які перериваються після виходу на пенсію). Дуже часто до зрілого віку у нас формується певне коло знайомств, за межі якого ми рідко виходимо. Крім страху і нестачі сприятливих можливостей для знайомства є ще одна істотна перешкода: спілкування вимагає часу. Ми готові витрачати час лише на те, що для нас «корисно». Тому хороший засіб для розширення мережі контактів – придбання якого-небудь хобі, яке вимагає «виходу в світ». Наприклад, записавшись на танці, ви вб’єте відразу трьох зайців – станете фізично активними, захопитеся чимось новим і цікавим і заведете нові знайомства!

Пам’ятайте, що проводити час потрібно з тими, хто заряджає вас позитивними емоціями, а не висмоктує енергію. Люди, що висмоктують енергію (енергетичні вампіри) не підвищують нашої впевненості в своїх силах і не підтримують в досягненні цілей. Якщо людина вас дратує, припиніть з нею будь-яке спілкування. Якщо це неможливо, змиріться з тим, що таким його створила природа. Хто знає, може під тиском обставин ви самі стали б монстром. Поставтеся до нього з розумінням. Навчіться сприймати критику на свою адресу без емоцій – тільки логічно. Якщо ця критика об’єктивна, то піде вам на користь – ви отримаєте з неї урок. Якщо ж ні – який сенс ображатися на явну неправду?

Не витрачайте час даремно. Відчуваючи фізичні та емоційні перевантаження, ви стаєте легкою здобиччю для стресу. Планування, навпаки, допомагає усунути з посади. Постарайтеся розраховувати свій час так, щоб все встигати. Плануючи своє життя, ви можете виявити, що від чогось потрібно відмовитися, а якимось нудним, але обов’язковим речей доводиться приділяти більше часу. Пам’ятайте, що планувати – не означає перевантажувати себе справами. Швидше це означає знаходити час на те, що вам приємно. Спробуйте пару днів записувати всі свої дії, щоб зрозуміти, на що ви витрачаєте своє життя.

Живіть сьогоднішнім днем. Не потрібно намагатися вгадати проблему, якої взагалі немає. Не варто жити в очікуванні неприємностей і обставини зміняться на вашу користь.

Змиріться. Наприклад, ви зробили серйозну помилку на роботі – пульс частішає, кров приливає, ви нервово біжите в курилку. Зупиніться! Глибоко вдихніть і уявіть найгірший розклад – вас звільнили. Це найстрашніший варіант подій. Вас не розстріляють, не зашлють до Сибіру прибирати сніг. Втрата роботи, звичайно, серйозна проблема, але все ж подумки змиріться з цим. Тепер, коли ви заспокоїлися, подумайте – а чи можна змінити ситуацію, в якій ви опинилися? Наприклад, виправити помилку або обернути її на свою користь? Тільки коли людина упокорюється з гіршим, ідеї приходять до неї самі. Виважені рішення можна приймати, тільки будучи абсолютно спокійним.

Звільніться від ревнощів. Якщо ви ревнуєте свого партнера, це означає, що його думку про себе ви цінуєте вище, ніж свою власну. Навчіться оцінювати себе самостійно! Часто ревнощі говорять про те, що крім цього об’єкта обожнювання у вас нічого і немає. Приділіть увагу іншій сфері вашого життя – роботі, спілкуванню з друзями, вихованню дітей, хобі. Частіше згадуйте відому приказку: «Не кладіть всі яйця в один кошик».

Навчіться відмовляти. Знайома ситуація – подруга вмовила посидіти з її дитиною, колега просить «прикрити» по роботі, начальник завантажує роботою, користуючись вашою м’якістю. А ви приймаєте все як належне. Зупиніться! Це не питання культури спілкування. Це питання вашого характеру, а в кінцевому рахунку і здоров’я. Не звалювати на себе зайвий вантаж. Навчіться говорити «ні».

Розберіться з вашими спогадами. Наскільки ви задоволені тим, як склалося ваше життя до справжнього моменту? Все було відмінно або тепер ви розумієте, що треба було зробити інакше? Психологи стверджують, що більшість з нас схильні оцінювати минуле не об’єктивно, а бачити його в рожевому світлі.

Не важливо, як сильно ви постраждали в пережитих кризах, головне, що ви вистояли і поставили перед собою нові цілі. Ви отримали досвід, який знадобиться вам в майбутньому.

Якщо весь час думати, що ви нещасні і вам не щастить, цей образ невдачливої нещасної людини матеріалізується.

Вправи для створення позитивного настрою.

«Притулок» (вправа для активації стану внутрішнього спокою і комфорту) – подумки уявіть себе в спокійному і комфортному місці, де вас ніхто не потривожить і не потурбує. Це може бути кімната, хатина в горах, курінь в лісі, берег моря, інша планета. Єдина умова – ви відчуваєте спокій, комфорт, безпеку. В такому стані може змінитися відчуття часу: кілька миттєвостей розтягнуться і стануть годинами – часом, достатнім, щоб можна було заспокоїтися, відпочити, набратися сил. Коли відчуєте себе спокійним, можете вийти зі своєї схованки і повернутися в реальний світ – для цього досить глибоко зітхнути і відкрити очі. Скористайтеся цією вправою, коли перебуваєте в стані стресу. За допомогою цієї вправи ви швидко знімете напругу.

Якщо ви не можете впоратися з неприємними спогадами, уявіть собі їх як послідовність фотографій. Подумки помістіть їх в альбом і приберіть його на дальню полицю. Потім уявіть, як фотографії вицвітають до такої міри, що зображення повністю зникає. Це просто, але дуже дієво.

Головне правило в боротьбі зі стресом: ніколи не соромтеся звертатися за допомогою. Якщо ви страждаєте від депресії, безпричинної тривоги, безсоння або постійно відчуваєте стреси, не соромтеся попросити про допомогу. Ви можете звернутися до лікаря-психотерапевта або психолога, який з’ясує, що з вами відбувається, і допоможе впоратися зі стресами, тривогою або депресією. Але найчастіше хороший друг краще всякого психоаналітика.

Залишити відповідь