Категорії
Різне

З клітин крові в нейрони

В середині нульових було розроблено методику перепрограмування клітин. Іншими словами, з клітин одного виду стало можливим отримати інші. Зовсім недавно група дослідників з Німеччини успішно створила з клітин крові нервові клітини. Такі клітини можуть використовуватися для лікування найрізноманітніших захворювань нервової системи і навіть застосовуватися в трансплантології.

Як передає видання Cell Stem Cell, учені з клітин крові зробили індуковані стовбурові клітини (або iPS-клітини). Це клітини, які мають властивості ембріональних стовбурових клітин (тобто можуть диференціюватися в клітини різних тканин), але при цьому отримані з соматичних клітин організму. Простіше кажучи, з клітин практично будь-якої тканини. iPS-клітини створювалися і раніше, але головна відмінність, як заявив провідний автор роботи Андреас Трумпп, полягає в іншому: «Створювані раніше стовбурові клітини і клітини нервової тканини не підходили для використання в медичних цілях».

Для своєї роботи вчені спочатку використовували добре відомий спосіб по перетворенню клітин крові в ембріональні стовбурові клітини, а потім, використовуючи генетичні фактори (i) NBSCs і SCN9A, змусили їх диференціюватися в клітини нервової тканини. Хочеться додати, що подібні дії можна провернути і з клітинами сполучної тканини.

З клітин крові в нейрони
Схема перепрограмування і диференціювання клітин. Клітини крові перетворили в нейрони. Це допоможе в лікуванні захворювань нервової системи

Таким чином нова методика може знайти широке застосування в регенеративній медицині для відновлення пошкоджених нейронів і нейронних зв’язків в головних відділах центральної нервової системи, а також для вирощування окремих частин периферичної нервової системи, наприклад, при втраченій чутливості ​​або при порушеннях рухової активності. При цьому забір необхідних клітин буде взято у самого пацієнта, тому нова тканина не буде відторгатися.

Залишити відповідь