Категорії
Міста, країни, люди

Замок Ельц

Замок Ельц (нім. Burg Eltz), що в землі Рейнланд-Пфальц, поблизу Віршема, в долині річки Ельцбах, яка відокремлює Майфельд від передгірних Айфель, було побудовано десь в XII столітті.

Разом з палацом Бюрресхаймом Burg Eltz вважають єдиними спорудами в Айфелі, які ніколи не захоплювали вороги і ніколи не були розгромленими. Ельц уцілів навіть під час воєнних дій XVII – XVIII ст. і потрясінь Французької революції.

Вперше назва Ельц згадується в грамоті дарування Фрідріха I Барбаросси, в якій в якості свідка зазначено ім’я Рудольфуса де Ельца. До теперішнього часу збереглася головна башта пізньороманського замку і руїни житлового будинку в романському стилі.

Замок Ельц був побудований на дорозі, що з’єднувала Мозель з Айфелем і родючим Майфельдом. З трьох сторін замок оточений річкою. Височіє він на скелі еліптичної форми, яка досягає у висоту 70 м і служить фундаментом замку. При зведенні замку будівельники враховували особливості природного ландшафту, чим пояснюється незвичайна форма деяких приміщень.

У першій половині XIII століття Ельц був поділений між трьома братами (Елією, Вільгельмом і Теодорихом), які разом зі своїми сім’ями проживали в замку.

Серйозні проблеми в замку відбувалися в часи «Ельцської ворожнечі» (1331-1336 рр.), коли сеньйори Ельц разом з іншими вільними імперськими лицарями протистояли територіальній політиці архієпископа трірського і курфюрста Балдуїна Люксембурзького. Для облоги замку Ельц архієпископ Тріра наказав звести на схилі скелі над замком облогову фортецю Трутцельц, стіни якої збереглися до нашого часу. Після здачі замку його господарі стали васалами архієпископа трірського.

З 1490 по 1540 рр. в Ельці було зведено Родендорфський будинок. Зсередини його фасад прикрашає склепінчастий портик, який спочиває на трьох пілонах. Свою назву Родендорфський будинок отримав від імені дружини одного з господарів замку Ельц, весілля яких відбулося в 1563 році, Катаріні фон Родендорф. Поруч з портиком на зовнішній стіні в XIX столітті була викладена мозаїка із зображенням Мадонни.

Кемпеніхський будинок будували в 1604 – 1661 рр., вдала архітектурна композиція якого і краса фахверка завершують мальовничий вигляд внутрішнього двору замку Ельц. Під масивною баштовою сходовою кліткою знаходиться колодязь, який постачав весь замок водою.

У ході війни за Пфальцську спадщину в 1688-1689 рр. була зруйнована велика частина замків в долині Рейну, але замок Ельц зберігся цілим і неушкодженим завдяки своєму господареві Антону Ельц-Юттінгенському, який мав високий офіцерський чин у французькій армії.

У XIX ст. граф Карл Ельцський зайнявся реставрацією свого замку. У 1845-1888 рр. на масштабні будівельні роботи була витрачена значна сума (184 000 марок), що по купівельній силі становить близько 8 млн. євро. Реставрація проводилася дуже дбайливо і зберегла історичний архітектурний вигляд замку.

Замком Ельц вже в 33-му поколінні, це більше 800 років, володіє сім’я Ельців. Нинішній власник замку проживає у Франкфурті-на-Майні. Він надав замок для огляду публіки, піклується про його збереження і передасть його 34-му поколінню. В літній період (з 1 квітня по 1 листопада) в Ельці щоденно проводяться оглядові екскурсії тривалістю приблизно 40-хвилин.

Також уваги туристів заслуговує скарбниця в підвальних приміщеннях Рюбенахського будинку, де зібрано близько 500 незвичайних творів мистецтва, які відносяться до XII-XIX ст. Крім шедеврів ювелірного мистецтва в експозиції демонструються різні курйозні предмети.

Рюбенахський будинок. Назва співзвучна з Малим Родендорфським будинком XVI ст., розташованим в південній стороні спадкових володінь в Лотарингії. Будівництво Родендорфського будинку було розпочато в 1470 році під час Філіпа Ельца, закінчено в 1472 році під час Вільгельма фон Ельца і його дружини Катерини (їхні портрети можна побачити нагорі в капелі спальні).

8-поверхова Рюбенахська будова отримала свою назву від назви замку і земель поблизу міста Кобленц, що відійшли у спадок до гілки Срібного лева. З тих пір цю гілку все частіше стали називати Рюбенахською.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Кабінет

Збройна кімната знаходиться в холі Рюбенахського будинку, де сьогодні виставлена колекція середньовічної оригінальної зброї: обладунки, кольчуги, шоломи і т. д. Збройна з’явилася тут лише в XIX ст., коли ввійшли в моду паломництво романтиків в лицарські замки.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Збройна кімната

У часи середньовіччя зброю, як одну з цінностей замку, зберігали в добре захищеному приміщенні. Набір кольчуг і шоломів розташований на західній стіні, датується XV – XVI ст. Під ними – арквебус (маленька гармата). Зліва – набір стріл 1333 р. (часи відбиття атаки війська архієпископа Балдуїна). Такі стріли обертали шматком лляного полотна, занурювали в рідку смолу, потім підпалювали і цими смолоскипами стріляли по ворогам.

Замок Ельц
Оригінали середньовічної зброї (обладунки, кольчуги, шоломи і т.д.), Рюбенахський дім

На північній стіні знаходиться колекція вогнепальної зброї (алебарди з бронзи і заліза, сокири та списи, спеціальні сокири, призначені для скидання вершників з коня).

Колекція східної зброї XVII – XVIII ст. імовірно використовувалася турками у битві під Віднем в 1683 р. Страхітливі турецькі луки тонкої майстерної роботи, виконані в той-же період. Вони прикрашені інкрустацією з різних порід дерева і бичачих рогів; стріли з них потрапляли в ціль на відстані 450 м.

Замок Ельц
Камін, Рюбенахський дім

Рюбенахський нижній зал. Потужні дубові балки і каміни збереглися в оригіналі. Стіни закривають килими фламандської мануфактури XVI ст. із зображенням екзотичних тварин (леопардів, страусів, крокодилів і одногорбих верблюдів).

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Нижній зал, вікна-вітражі

Вікна в приміщенні замінили в XIX столітті в повній відповідності вікнам XV ст. Повністю була збережена технологія видування скла, виготовлення вітражів.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Нижній зал (картини XVI ст.)

Нижній зал прикрашає велика кількість цінних картин, написаних здебільшого по дубу. «Мадонна з немовлям і виноградним гроном» Лукаса Кранаха старшого, знаменитого майстра XVI ст., написана фарбами. Розташована між вікнами «сцена розп’яття» виконана в 1495 р. у Кельні. Світильник «Русалка» XV ст. (верхній шар покриття руки XVIII ст.) і годинник у володінні сім’ї Ельців з 1500 року.

Замок Ельц
Гардеробна, Рюбенахський дім
Замок Ельц
Рюбенахський дім. Гардеробна

Рюбенахський верхній зал. Повністю збережена первісна конструкція житлового приміщення. В перебігу багатьох сторіч ця кімната була панською спальнею. Величезне ліжко високо підняте, щоб довше зберігати тепло.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Верхній зал зі сторони вікна

Ліжко по периметру охоплене пізньоготичним балдахіном зі сценами полювання, бойових турнірів і родинними гербами на передній стороні. Полог так само зберігав тепло. Ліжко датується 1520 роком. Вогонь у каміні створював тепло.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Верхній зал

Збереглися настінні фрески XV століття. Останні роботи по розпису стін фресками були завершені в XVI ст. і вже більше 300 років не вимагають реставрації.

Замок Ельц
Капела, Рюбенахський дім

Пізньоготичний еркер з вітражним вікном зберіг свій вигляд з часів будівництва. У ньому розташовувалася домашня капела.

Розпис еркера починається картинами Благовіщення Марії, у вітражних сценах поклоніння волхвів закінчуються зображеннями сцен розп’яття і зняття з хреста.

Замок Ельц
Рюбенахський дім. Капела

Хуго Ельц освятив цю капелу в пам’ять про своїх батьків Вільгельму і Катерині Ельців, портрети яких розташовані зліва і справа в нижній частині вітража початку XVI ст.

Господарі замку в еркері, що виступає за основні стіни замку, влаштували капелу – церква забороняла людям жити в приміщенні, в якому встановлений вівтар, тому капелу з вівтарем розмістили як би поза стінами замку.

Замок Ельц
Вікно капели. Рюбенахський дім

Ще одна помітна особливість цієї кімнати – вбудований туалет, один з 20 середньовічних туалетів замку. Дерев’яна панель, що відгороджує його, з’явилася тільки в XIX столітті, проте сам туалет вже знаходився в кімнаті з XV ст.

Замок Ельц
Злив туалетних шахт, Рюбенахський дім

Злив туалетних шахт здійснювався дощовою водою. Збірка дощової води перебувала під знімним дахом, від якої вниз відходили шахти. Рідкі та нехарчові відходи кухні по шахтах скидалися вниз у долину (в середні століття в якості туалетного паперу використовували сіно або капустяне листя).

Виборна кімната. Надзвичайно впливовими були сім німецьких вибірників – курфюрстів.

Тільки вони мали право вибирати німецьких королів, клопотати перед Папою римським, якщо вважали особистість короля гідною титулу імператора Священної Римської імперії.

Замок Ельц
Родендорфський будинок, зал курфюрстів

Два представника сім’ї Ельців мали повноту цієї влади: Якоб, архієпископ Трірський, який правив з 1567 по 1581, і Філіп-Карл, архієпископ Майнцький з 1732-1743. Їх портрети розташовані на східній та північній стінах кімнати.

Великий зал. Це найбільший зал замкового комплексу, призначений для сімейних свят, балів а також для великої родинної ради. На велику сімейну раду збиралися всі дорослі представники трьох гілок сім’ї Ельців. Для кожної гілки сімейства будувалися окремі приміщення і сім’ї жили відокремлено, але в цей зал доступ був з усіх інших будов.

В Великій залі обговорювалася тактика військової і політичної оборони замку. Маски дурнів під центральними балками і в окремих кутках символізують свободу слова, алегоричний символ мовчання – троянду викарбовано над входом на перемичці двері.

У Великому залі Рюбенахського будинку створено подобу збройової кімнати. Тут виставлено зброю та лицарські обладунки. Ці спорядження для дуже міцних і витривалих людей, зростом не менше 1.80 м, вага обладунків – 60 фунтів. Лицар, який одягав ці обладунки, важив на 30 кг більше ніж без них. Без сторонньої допомоги і спеціальної підставки такий лицар не міг сісти на коня.

Замок Ельц
Великий лицарський зал

У цій кімнаті твори мистецтва: настінний килим королівської мануфактури, 15 картин станкового живопису, розпис по дереву представляє сцени зі Старого Завіту, середньовічна сейф-скриня зі складним замком (при простому повороті ключа одночасно рухаються 7 засувок).

Замок Ельц
Родендорфський будинок, лицарський зал

Кімната княгині представлена однією з численних спалень замку, отримала свою назву з XVIII століття, коли в ній з’явився портрет цієї знатної дами. Характерну стелю з відкритими потужними балками покривали товстим шаром глини і білили вапном, що одночасно зменшувало ризик виникнення пожежі та підтримували чистоту і свіжість приміщення замку.

Замок Ельц
Родендорфський будинок, кімната графині

Дивом збереглося ліжко 1525 року. Це ліжко визнано найстарішим зі збережених на всій території Німеччини ліжком епохи Ренесансу. У сусідній кімнаті жили діти. Поруч з ліжком розташовані невеликі сходи, які ведуть в іншу кімнату (спальню батьків або кімнату годувальниці).

Замок Ельц
Кімната для рукоділля, Родендорфський дім

Знаменний зал архітектурно є найціннішим залом замку. Справжнє призначення цього залу досі не ясно. Можливо тут замислювалася придворна церква.

Найчастіше він використовувався для влаштування урочистостей. Характерна особливість цього залу – пізньоготичне ребристе склепіння. Кам’яні ребра зводу не тільки несуть навантаження стін і стелі, але і є декоративною прикрасою залу кам’яним орнаментом. Такі елегантні склепіння були тільки в найблагородніших залах аристократичних замків.

Замок Ельц
Родендорфський дім. Знаменний зал

Кахельна Піч євангелістів (ХІХ століття) – поряд з фамільними гербами зображені чотири євангеліста – точна копія її попередниці XVI ст. Підлога залу частково збережена з XIII століття, частково – з XV. Консольний годинник – XVI століття.

Замок Ельц
Родендорфський будинок, Зал мисливських трофеїв

Родендорфська кухня. Оскільки три гілки родини Ельців вели роздільне господарство, то в замку було три кухні. Одна з них – кухня Родендорфського будинку.

Величезна піч служила для копчення ковбас і окостів, які потім підвішували до стелі. Зі стелі звисали практично всі продовольчі запаси, підвішені тим чи іншим способом.

Замок Ельц
Кухня Родендорфського замку

Це робилося для того, щоб вони не стали здобиччю гризунів. Тобто кільця під стелею були свого роду коморою. Усередині піч викладена вулканічним туфом. Туф розпікався настільки, що прямо на камені випікали хліб.
Нехитра скриня для борошна збереглася з XV століття. Практично всі кухонні меблі теж оригінал XV століття.

Замок Ельц
Кухня, піч всередині викладена туфом (вулканічним каменем)
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Замок Ельц, скарбниця замку
Замок Ельц
Замок Ельц, скарбниця замку
Замок Ельц
Замок Ельц, скарбниця замку
Замок Ельц
Замок Ельц, скарбниця замку
Замок Ельц
Замок Ельц, скарбниця замку
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Скарбниця замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Скарби замку Ельц
Замок Ельц
Діана (скарбниця замку Ельц)

Залишити відповідь