Категорії
Різне

Запаси льоду в Антарктиді суттєво скоротилися

За останні 25 років Антарктида втратила більше 3 трильйонів тонн льоду. При цьому втрата льоду за останні 5 років різко збільшилася. Про такі висновки говориться в одному з наймасштабніших досліджень стану крижаного покриву цього континенту. Робота проводилася міжнародною групою з 84 вчених, які проаналізували дані, отримані зі супутникових спостережень з 1992 по 2017 роки.

Дослідники виявили, що крижаний континент зараз втрачає свої запаси льоду в три рази швидше, ніж він це робив до 2012 року. Рівень щорічної втрати оцінюється в більш ніж 241 мільярд тонн. При цьому загальний обсяг втрати запасів антарктичного льоду за останні 25 років підвищив рівень Світового океану приблизно на 8 міліметрів. Більш того, на останні 5 років припадає близько 40 відсотків цього зростання (близько 3 мм).

Підвищення рівня Світового океану на кілька міліметрів на перший погляд не здається вражаючою подією, але якщо не згадувати результати попередніх досліджень, в яких стверджували, що глобальна зміна клімату ніяк не позначиться на зниженні обсягу крижаного покриву Антарктиди. Нові ж дані вказують на те, що крижана шапка континенту не така вже й стійка до кліматичних змін (мова в першу чергу йде про потепління), і тому слід переглянути прогнози щодо впливу на рівень Світового океану. Попередній аналіз, проведений міжнародною групою вчених, говорить про те, що при таненні всього льоду Антарктиди рівень Світового океану може підвищитися на 58 метрів.

Звіт учених від 13 червня в журналі Nature Research був одним з п’яти доповідей про стан Антарктиди, опублікованих одночасно. У сукупності ці дослідження зачіпають як минуле, так і нинішній стан континенту для визначення рівня впливу цих змін на глобальні кліматичні зміни. Крім того, тут же розглядаються питання, що зачіпають роль людської діяльності на континенті, і обговорюються варіанти захисту екології та геології.

Запаси льоду в Антарктиді суттєво скоротилися
Льодовий покрив Антарктиди

«Для свого дослідження вчені відібрали три типи даних, отриманих в результаті супутникових спостережень за зміною обстановки на континенті», – розповідає співавтор роботи Ендрю Шеперд з Лідського університету (Великобританія).

За допомогою супутників, оснащених альтиметрами, вчені отримали дані про товщину льоду, що міститься в Антарктиді. За допомогою інших супутників були отримані дані про швидкість льодовикових викидів в океан. Третій тип даних дозволив розрахувати рівень гравітації створюваної сушею, а також з’ясувати загальну вагу крижаної шапки Антарктиди.

Кожен з цих методів окремо має ряд обмежень. Наприклад, певні чинники, такі як варіативність обсягу снігу, що лежить на крижаній шапці, або зміна в складі порід, що знаходяться під льодом, можуть вплинути на супутникові вимірювання. Однак при поєднанні всіх трьох методів, пояснює Шеперд, дослідники змогли відокремити фактори, які заважали визначенню стану льоду Антарктиди.

«Супутникові вимірювання показали нам, що крижаний шар набагато динамічніший, ніж всі ми звикли вважати», – говорить учений.

«Якщо поглянути на перший звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), представлений 30 років тому, ще до того, як ми почали проводити супутникові дослідження полярних регіонів, то ви побачите, що вчені навіть не розглядали можливість, що крижані шапки якимось чином будуть відповідати на глобальні кліматичні зміни. Довгий час в гляціології (науці про природній лід) приймали за належне тезу про те, що крижаний покрив не може швидко змінюватися. Але, як показують дослідження, це виявилося помилкою», – зазначає Шеперд.

Запаси льоду в Антарктиді суттєво скоротилися
Результати дослідження, опубліковані агентством NASA в 2015 році, попереджали про високу ймовірність розколу антарктичного крижаного шельфу Ларсен B на сотні айсбергів до кінця цього десятиліття

В цілому з Антарктиди за досліджуваний 25-річний період зникло 3 трильйони тонн льоду. Тільки в минулому році від льодовикового шельфу Ларсен C відколовся один з найбільших в історії айсберг вагою понад 1 трильйон тонн і площею майже в половину острова Ямайка.

Найбільша зміна рівня щорічних втрат антарктичного льоду, що спостерігалася в західній частині континенту, відбулася до 2012 року. Так, обсяг втраченого льоду, що становив щорічно 58 мільярдів тонн, за останні 5 років стрімко збільшився до 175 мільярдів тонн, повідомляють дослідники. У той же час щорічний обсяг втрат льоду антарктичного півострова, що становив 7 мільярдів тонн в період з 1992 по 2012 рік, збільшився до 36 мільярдів тонн з 2012 по 2017 рік в основному через руйнування шельфових льодовиків.

Антарктида круглий рік покрита льодом, але її крижані шапки на протязі багатьох тисяч років в рамках щорічних циклів то скорочуються, то збільшуються. Підказки з геологічних записів говорять про те, що кліматичні зміни скорочують обсяги льоду Антарктиди і при цьому роблять це набагато швидше, ніж це відбувалося при природних обставинах в минулому.

Стародавні крижані пласти залишають на землі, на якій вони лежать, ознаки своєї присутності в минулому. За цими ознаками вчені можуть визначати, де саме раніше перебували вже розтануні льодовики. Робиться це в рамках спостережень за морським дном навколо західної частини континенту. Тут містяться підводні залишки льодовиків, що вказують на те, де саме вони знаходилися в минулому,  пояснює Шеперд.

Всі ці ознаки дозволяють вченим оцінити темпи відступу антарктичного льоду. У минулому щорічний показник між льодовиковими циклами становив близько 50 метрів. Однак сучасні спостереження говорять про те, що швидкість зменшення льоду збільшилася більш ніж в 20 разів і тепер щорічно складає близько 1 кілометра.

Залишити відповідь