Категорії
Різне

Жакемари – шедевр для мільйонерів

В наш час технології активно розвиваються абсолютно в кожній сфері життєдіяльності. Але збереглися перевірені століттями розробки, які донині актуальні. Правда доступ до них є лише у дуже заможних людей. До таких речей належить, наприклад, годинниковий механізм з жакемаром.

Наручний годинник з жакемаром в наш час серійно не випускається. А якщо їх і виробляють, то за спеціальним замовленням для вельми заможних клієнтів, більшість з яких є колекціонерами цих складних, але, безумовно, красивих механізмів. Жакемари в принципі невіддільні від функції репетира, оскільки імітують відбиття часу і являють собою рухомі фігурки (людей або тварин) на циферблаті годинника. Сьогодні наручний годинник з таким вишуканим механізмом найчастіше зустрічається серед творів марки Ulysse Nardin із серії Jagemart.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Годинник з механізмом марки Ulysse Nardin

В XIX-XX століттях жакемарами також називали музичні механічні автомати. Іншими словами, це були механічні ляльки, які імітували різні рухи людей. До слова, подібні «машини» розробляв ще Леонардо да Вінчі на замовлення короля Франциска I. Да Вінчі створював креслення різних механічних тварин, які в подальшому реалізовувались у вигляді ляльок. Найвідомішими такими ляльками Леонарда да Вінчі є «Механічний лев з ліліями» і «Механічний птах». Пізніше подібні творіння стали називати «автоматонами».

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Механічний лев з ліліями, 1515 рік
Жакемари - шедевр для мільйонерів
Реконструкція механічного лева, створеного Леонардо да Вінчі на замовлення папи Льва X для французького короля Франциска I

Варто зазначити, що перш, ніж прикрасити собою наручний годинник, жакемари виконували також дещо інші функції. Так, один з найвідоміших автоматонів під назвою «Малювальник» являє собою унікальну механічну ляльку, створену фірмою П’єра Жаке Дроза, заснованої ще в 1774 році. Рідкісна майстерність майстрів фірми дозволяла прообразу рухомих фігурок на циферблаті наручного годинника створювати по чотири малюнки поспіль.

Взагалі автоматон є досить складною у виконанні і дуже дорогою іграшкою. Тому дозволити собі таку дивину могли лише представники еліти або монархи. Створення одного такого автоматона тривало майже рік.

Але в механізм наручного годинника жакемари потрапили не відразу. Спочатку їх використовували в більш масштабних конструкціях. Наприклад, самого Жакемара власною персоною сьогодні можна побачити у французькому місті Діжон, де споруджено бронзову скульптуру, що представляє собою пана середніх років, який носить крислатий капелюх і курить трубку.

Крім Жакемара в скульптурі присутня і його дружина – типова селянка з околиць Діжона, яка проживає в башті з годинником, створеними майстром Генріхом де Віком. Це «бронзове» сімейство відоме далеко за межами Діжона в усьому світі. І хоча жакемари виконують не саму вигадливу роботу (один раз на годину спеціальними молоточками вдаряють у великій гучний дзвін), репетир з них вийшов дуже оригінальний. Трохи пізніше парочка придбала немовля, в «обов’язки» якого входить відбивати чверті години.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Церква Нотр-Дам, жакемари – статуї над годинником

Сьогодні наручний годинник з жакемарами випускають елітні годинникові бренди, такі як Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Perrelet, Kelek, Chronoswiss, Ulysse Nardin Hourstriker і Женевський годинниковий будинок Chopard. Останній в сюжет жакемарів свого годинника закладає самих різних персонажів. Наприклад, зразком однієї з останніх моделей годинників стали герої фільму «Grand-Canyon», тобто прообразами цих фривольних жакемарів і аксесуарів тієї ж марки стали сучасні американці.

Але фантазія годинникарів не знає кордонів. Також, ця марка випускає і годинник з еротичною тематикою жакемарів, де мініатюрні фігурки людей – чоловіки і жінки – щогодини відбивають час, недвозначно рухаючись в такт удару годинника. Такі годинники були представлені до уваги поціновувачів ще в 2004 році. Вони були виготовлені з 18-каратного білого золота розміром 36 x 43 мм, а циферблат поєднував два кольори: центральна частина – сірий перловий колір, годинникові мітки у вигляді римських цифр – на рожевому тлі. Задня кришка містила зображення парочки на тлі альтанки.

Самі ж жакемари виконані з комбінованого золота білого і жовтого кольорів і приводяться в рух за допомогою спеціальної кнопки, розташованої на заводній голівці годинника. У центрі знаходиться чорний онікс, оточений римськими цифрами, розташованими на посрібленому диску навколо каменя. Зрозуміло, що автоматичні механізми такого годинника забезпечуються хвилинними репетирами, ілюстрацією до звуку яких і є рухи жакемарів.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Годинник з еротичною тематикою жакемарів

Взагалі репетир – це одне з ускладнень годинника, що стоїть на одному рівні складності з вічним календарем і турбійоном. По суті, репетир на вимогу господаря повідомляє поточний час. Щоб привести репетир в дію, не треба окремо заводити пружину, як це прийнято, наприклад, в будильнику. Репетирний механізм завжди готовий повідомити час на циферблаті годинника, навіть коли годинник зупинився. Щоб механізм запрацював, необхідно за допомогою кнопки, повзунка, курка або шнурка завести пружину репетира. Цією підзарядки цілком вистачить для відбивання часу.

В старовинних репетирах необхідно було натиснути на бігель, який представляв собою кільце на корпусі для кріплення ланцюжка. Надалі взвод перекочував на боковину корпусу. Для активізації репетира достатньо застосувати спеціальну кнопку або повзунок на корпусі.

Сьогодні існує безліч годинникових систем з репетиром. Найпоширенішим є четвертний (відбиває години і чверті) і хвилинний (відбиває години, чверті і хвилини). Ну а для того, щоб зрозуміти, що відіб’є годинник при взводі механізму репетира, до прикладу, у 12 годині 34 хвилині: четвертний репетир відіб’є низьким тоном (дінг) 12 ударів, потім здвоєним тоном (дінг-донг) відіб’є 2 удари – кількість повних чвертей. Хвилинний репетир відіб’є те ж саме плюс ще 4 удари високим тоном (донг) – кількість повних хвилин. Найдовший бій відбувається, коли годинник показує 12 годин 59 хвилин – 12 низьких ударів, 3 здвоєних і 14 високих ударів.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Механізм годинника з жакемарами

У дорогих репетирах використовується цікавий пристрій «все-або-нічого». Якщо, бува, пружину заведено не до кінця (не до кінця натиснуто кнопку), дешевий репетир відіб’є час неточно, не в повному обсязі. В дорогих моделях репетир не стане відбивати час до тих пір, поки повністю не завести пружину.

У пристрій автоматичного бою годинника з жакемарами входять: 1. Гребінка бою; 2. Стопор; 3. Важіль приводу жакемарів; 4. Важіль включення – вимикання бою; 5. Кулачок включення – вимикання бою; 6. Гребінки приводу жакемарів; 7. Годинникова зірочка з равликом, що має 12 сходинок; 8. Колодка гонга і сам гонг; 9. Пружина молотка; 10. Регульований обмежувач ходу молотка з гвинтом-ексцентриком; 11. Важіль пуску бою (репетир); 12. Уповільнювач відцентрового типу з двома підпружиненими тягарцями; 13. Важіль півгодинного бою; 14. Черпак.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Пристрій автобою годинника з жакемарами

У розкриту (на малюнку вище) частину механізму автоматичного бою також входять: 1. Гребінка приводу верхніх жакемарів; 2. Проміжна гребінка; 3. Важіль приводу жакемарів; 4. Равлик з сюрпризом і кулачком управління півгодинним боєм; 5. Годинникова зірочка; 6. Важіль півгодинного бою; 7. Важіль пуску бою (репетир); 8. Важіль включення – вимикання бою; 9. Кулачок включення – вимикання бою; 10. Черпак; 11. Палець спрацьовування бою з камневою палетою.

Жакемари - шедевр для мільйонерів
Годинник з жакемарами зсередини

Хвостовик важеля рухається поступально в залежності від положення равлика. При цьому при повороті равлика на 180 градусів хвостовик важеля обмежує переміщення гребінки, дозволяючи відбити лише один удар (півгодини). Через півгодини хвостовик важеля відходить в сторону, дозволяючи гребінці переміститися до позначки, коли її штифт не впаде на одну зі сходинок годинникової зірочки. Запущена колісна система автобою за допомогою черпака повертає гребінку на місце, в той же час через колесо керує боєм молотка по гонгу.

Безумовно, годинники з жакемарами можуть подобатися або не подобатися кожній конкретній людині, але заперечувати унікальність такої роботи годинникарів, складної у виконанні, не можна. Крім того, присутність в годинникових механізмах таких аксесуарів забезпечує не тільки враження від їх виконання, а й зв’язок часів і навіть цілих поколінь.

Залишити відповідь